Jump to content

Noua Octavia Tour


sp0nsoru
 Share

Postare recomandată

Nu stiu cati dintre voi stiti dar am observat ca a aparut noul model de Octavia Tour care e mai mult o Octavia 2, si asta am gasit-o pe site-ul celor de la Compexit http://www.compexit.ro/autovehicule/noua-octavia-tour/galerie-foto-octavia-tour/ (sper ca nu se considera reclama fiind un forum si nu o televiziune...).

Acum din cate observ seamana izbitor de mult cu Octavia 2, farurile si proiectoarele din fata dar mai ales stopurile spate in forma literei "C", interiorul cel putin de unde se deschide usa avand acolo situat tweeter-ul (nu prea am avut ocazia sa studiez Octavia 2, doar a fratelui meu cand a venit din Spania).

Ca si motorizari am vazut ca au disponibile deocamdata doar 1,4 si 1,6 benzina in varianta berlina si combi neavand modele gen active, ambiente, elegance....doar un singur model.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are si octavia 2, 2008, elegance, (la asta am vazut sigur) tweeter la usi in fata unde se deschide usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noua octavie tour temporara...pana in toamna. Asta probabil ca sa atraga atentia putin...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce temporara?- se lanseaza cumva Octavia 3 si facelift-ul devine Tour sau se scoate de tot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasta octavie tour va deveni in toamna, Felicia. Iar Octavia 3 nu stiu cand va veni, poate in 2012.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noua octavie tour temporara...pana in toamna. Asta probabil ca sa atraga atentia putin...

Aceasta octavie tour va deveni in toamna, Felicia. Iar Octavia 3 nu stiu cand va veni, poate in 2012.

Fratele meu poate nu te-ai uitat mai atent pe site ca se numeste OCTAVIA TOUR si nu Octavia 2 iar din moment ce e scoasa la vanzare nu cred ca este ceva temporar mai ales ca Skoda nu va renunta la numele de Octavia Tour.

Eu unul cred ca merita deja o schimbare dar nici in "halul asta" de Octavia 2...se putea face un facelift mai asemanator cu Tour-ul...dar e frumoasa si asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi pare rau dar limbajul si tonul exprimarii tale lasa de dorit. Ar trebui o sanctionare.

In al doilea rand, m-am exprimat foarte clar, pe cand tu .... foarte ambigue frazele scrise de tine. Mai lucreaza... si da un edit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu o vad ca si octavia tour modelul ce tocmai a fost scos.O masina cu mai putine dotari fata de O2 si cu mai putine optionale la configurator.Asa e si normal cred,astfel se batea la vanzari cu O2facelift.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hei!

Octavia asta Tour de-acum se numeste Octavia A2. Cea cu facelift se numeste A3.

In alta ordine de idei, aici e topic de Octavia 1. Va rog sa va potoliti.

LE: am mutat la generalitati Skoda.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi pare rau dar limbajul si tonul exprimarii tale lasa de dorit. Ar trebui o sanctionare.

In al doilea rand, m-am exprimat foarte clar, pe cand tu .... foarte ambigue frazele scrise de tine. Mai lucreaza... si da un edit.

Ce limbaj domnu' omul a scris cit se poate de normal, nu te-a jignit cu nimic.

Eu am inteles ce a scris ca si altii, se pare ca unii au probleme.

Acolo scrie clar NOUA Octavia Tour.

Si altii zic la fel dar in alta limba:

http://www.skoda-auto.pl/pl/modele-osobowe/nowa-octavia-tour.html

sau:

http://new.skoda-auto.com/com/model/tour/look/Pages/look.aspx

"If youre thinking about buying a reliable, but also comfortable family car for a good price, and want one that will meet your requirements for modern technology to the greatest possible extent, the second generation of the

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care altii???

Ce multi au scris intre timp....domnu'

Lucrurile sunt clare, pacat ca voi doi pricepeti mai greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei ~185 care s-au uitat pe topic si nu au comentat...

De unde stii ca din toamna va deveni Felicia?

Pe site-urile oficiale zic ca e NOUA Octavia Tour, tu zici altceva.

Cine crezi ca e mai credibil?

Ai relatii la vreun dealer de esti asa sigur?

Poate pe alte piete va fi vinduta ca Felicia...

http://new.skoda-auto.com/COM/about/info/news/News/Pages/2010_57_NewOctaviaTour.aspx

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noua Octavia Tour e vechea Octavia(2) fara facelift. Nimic complicat. E prea simplu de inteles.

Altfel spus avem doua Octavii 2 in oferta Skoda. Tour-ul are doar motorizari pe benzina (1.4 80CP si 1.6 102CP)pentru tarile UE si in plus un 2.0 TDI 110CP pentru tarile nonUE.

Pe langa gama motorizarilor mult restransa (pe vechea Octavie Tour puteai gasi si 1.8 T 150CP) am studiat lista de optiuni si nu am gasit Climatronic sau Xenon de exemplu: Optiuni si preturi Tour.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Noua octavie tour temporara...pana in toamna. Asta probabil ca sa atraga atentia putin...

Aceasta octavie tour va deveni in toamna, Felicia. Iar Octavia 3 nu stiu cand va veni, poate in 2012.

Fratele meu poate nu te-ai uitat mai atent pe site ca se numeste OCTAVIA TOUR si nu Octavia 2 iar din moment ce e scoasa la vanzare nu cred ca este ceva temporar mai ales ca Skoda nu va renunta la numele de Octavia Tour.

Eu unul cred ca merita deja o schimbare dar nici in "halul asta" de Octavia 2...se putea face un facelift mai asemanator cu Tour-ul...dar e frumoasa si asa.

1. Ar trebui sa faci dumneata un edit si sa inveti sa scrii corect, caci se numeste Noua Octavia Tour si nu "octavie tour"

2. Daca TU sti mai bine ca este Skoda Felicia ar trebui sa ne dai si noua un link unde ai descoperit aceasta problema si sa nu vorbesti fara un argument plauzibil

3. Este un forum unde se dezbat probleme si se explica anumite lucruri cu sau fara argumente dar vad ca tu faci parte din ultima categorie si tind sa cred urmatoarele "BINE CA ESTI TU DESTEPT"

4. Nu stiu de unde sa ma documentez (si altii cred) sa ajung la concluzia ca "lucrurile sunt clare"

PS: scuzati-mi limbajul dar oameni ca dansul..., de aceea nu am dat curs provocarii dar azi vazand ce vorbeste imi era imposibil sa ma abtin

Modificat de sp0nsoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai... fratele meu (asa te exprimi tu), nu am ce link sa-ti dau, dar ca si in topicul celalalt despre Skoda Felicia, ca si pe alte forumuri si tot ce am mai citit pe diverse site-uri auto arata faptul ca viitoarea Skoda Felicia va fi un model low-cost, nou ce va inlocui actuala Noua Octavia Tour.

Si chiar recent, cred ca pe topicul Skoda Felicia spunea cineva care are informatii de la dealer, ca in toamna va aparea Skoda Felicia. Ok? :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceasta octavie tour va deveni in toamna, Felicia. Iar Octavia 3 nu stiu cand va veni, poate in 2012.

Ne spui ni noua de unde ai dedus ca in toamna isi va schimba numele? Oare de ce s-au obosit cei de la Skoda sa modifice Octavia Tour doar pentru juma' de an? Nu era mai simplu sa o faca direct Felicia? Doar sa vanda 2 tipuri de motorizari?...Eu cred ca va ramane Octavia Tour pentru mai multa vreme.

PS: am impresia ca vorbesti doar din vise si cred ca ar trebui sa ia moderatorii masuri asupra ta...Daca duci lipsa de comunicare spune dar nu vorbi fara sens. Cred ca am fost destul de clar pana imi aduci argumente.

Modificat de sp0nsoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vinde din toamna sub numele asta cel putin pe piata europeana.

Ca poate la rusi, indieni, chinezi va fi vinduta sub Felicia e cu totul altceva...

Intradevar e naspa ca are numai 2 motorizari 1.4, 1.6 MPI si nimic din motorizarile noi...

1.6 MPI avem si noi pe vechituri, si numai pt un "look" mai nou nu merita upgrade-ul...de fapt pt unii downgrade :)) ...apropo de xenon, climatronic, cheie cu telecomanda, presuri, geamuri electrice etc, multe fiind lipsa sau eventual optional...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Fratele meu - sponsoru" vad ca mi-ai dat reply la aceasi fraza pentru a doua oara. Eu am raspuns intre timp.

Nu am de gand sa continui aceasta "discutie" cu tine. Dar ceea ce am spus, este adevarat si am spus de unde am informatiile, ca pana la urma n-o fi adevarat 100%, asta e, care-i pana la urma problema???

Numai aia de la fabrica stiu raspunsul cu adevarat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea era ca te iei de el degeaba, asta pe baza unor informatii neverificate 100%, cotrazicind o realitate : anuntul producatorului de anul trecut, si vinzarea pe piata a Octaviei model nou...tu zicind ca "neee, e Felicia, asta-i o gluma..."

Adica astia pierd timp si bani in reclama pe "Noua Octavie" varianta low cost al O2...

Nu ti-a trecut prin minte ca poate e vorba de acelasi produs cu 2 denumiri functie de piata? Se intimpla des asta...

Sau pur si simplu de 2 produse diferite?

Recunoaste ca erai beat cind ai scris si te iertam ... :blah_:

Eu am terminat ca batem cimpii de acum....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai oameni buni, chiar nu se poate discuta normal? Nu-mi bat capul sa vad unde e problema.

Cert este ce-am spus eu. Ca va deveni sau nu Felicia, sunt doar speculatii. Lafel de speculatii sunt si pozele care circula prin spamul de pe mail si care arata o Noua Skoda Felicia cu un design nou, altul decat ce este pana acum.

No, lasati va rog orgoliile deoparte, nu-mi face nicio placere sa acord sanctiuni. Va multumesc pentru intelegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal, tuturor. Am fost zilele trecute prin Showroom si am observat ca cei de la Skoda si au batut joc de vechea Octavia 2.

Manerele de deschidere din interior sunt de plastic.

Oglinzile exterioare nu mai sunt vopsite in culoarea caroseriei.

Bandourile nu mai exista.

Ramele decorative din interior bord si portiere nu mai sunt argintii.

Sertarul de pe mijlocul bordului nu mai exista, este doar scobitura in bord.

Asta ce am vazut eu la prima vedere ce o mai fii si pe din interior cine stie....

Ce e nou e volanul si cesurile din bord care nu compenseaza ......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa e, am vazut si eu, sper sa fie doar la prima echipare, desi nu cred pentru ca sunt modificari prea mari, gen scobitura din bord

Nasol...mai ales ca mie nu-mi place facelift-ul deloc la cum arata, daca era sa-mi iau masina acum nu cred ca-mi mai luat Octavia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu si-au batut joc deloc, la NOT e vorba de marketing si trasarea drumului catre clientii cu bani mai putini pe platforma consacrata a O2 care s-a vandut cca 7 ani..Diferentele in jos apar tocmai ptr a face clar delimitarea de actuala Octavie, unde desigur cu bani mai multi iti poti selecta optionalele care iti convin..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca nu ma insel nu exista decat motorizari pe benzina..cel putin pe configuratorul de la Avia Motors nu era nici o motorizare diesel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Europa nu vede decat 1.4 si 1.6 MPI.

SUA primeste si 2.0 TDI 110CP pe langa cele de mai sus.

Cei de la Skoda Romania mi-au zis ca e posibil ca undeva in viitorul indepartat, gama de motorizari sa fie extinsa (speculatie din partea mea: dupa un upgrade la 1.6 TDI-CR si la 2.0 TDI-CR, undeva spre 2012). Dar deocamdata doar atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!