Jump to content

Consum de ulei la 2.0 tdi


altea
 Share

Postare recomandată

7 minutes ago, theo said:

Pune i pana la max. zona hasurata, inca un 200-300mll cred.

Si nu, aceste motoare nu consuma gram de ulei.

Fiind noua, nu ai garantia ca uleiul a fost la nivel, nu cred ca este imposibil.

Urmareste o din momentul in care  i ai facut tu nivelul.

Da..nu e exclus..avand in vedere ca mi-au dat-o cu rezervorul de motorina...supt :)) imi era teama ca nu ajung cu ea pana la benzinarie...si vis a vis de consum ulei ..citisem ca la 2019 au schimbat dinamica motorului si au rezolvat toate “bug-urile” ..de aia ma ingrijorez. Ii mai pun 2-300 ( e la jumatea zonei hasurate acum)

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general,cand se aprinde martorul de nivel ulei lipseste 1L ,greu de crezut ca din fabrica  “au omis” aceasta cantitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poi sa o duc la service? Nu sunt fan reprezentante vw...dar mai am 3.5 ani garantie de care se pare ca va fi nevoie sa ma folosesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Completezi la  maxim ,la cald ,pe loc drept,mergi 2-3-5000 km si verifici.

Daca nivelul scade ...mergi la garantie ...unde nu cred ca o sa rezovi ceva, deoarece au avut grija sa mentioneze in cartea de service ca e normal un consum pana la 1L/1000 km

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da am citit..dar cica pana in 5k km..sper sa fie ...ceva anomalie si nu m-am ales cu un harb de 25K eur. Voiam sa mai iau un golf gti anul asta dupa apare si in RO...dar cred ca mai stau..sau reorientez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, theo said:

Pune i pana la max. zona hasurata, inca un 200-300mll cred.

Si nu, aceste motoare nu consuma gram de ulei.

Fiind noua, nu ai garantia ca uleiul a fost la nivel, nu cred ca este imposibil.

Urmareste o din momentul in care  i ai facut tu nivelul.

Depinde cum o conduci...si eu am un stil mai energic mai ales extraurban si da, acest motor consuma un pic de ulei. Nu mult dar la un mers mai sportiv c nsuma cam 500 ml la 10 000 km. Si da, l-am testat si cu mers mai fin pe perioada mai lunga, atunci abia daca observi consum ulei. Cea ce pot sa confirm ca in prima suta de mii de km nu se schimba nimic in acest comportament asa ca nu fac mare tam tam din asta. Conduci mai sportiv, dispare din ulei, mergi mai finut uleiul sta la nivel. A si inca ceva: dupa 10 000 km incepe sa se uzeze uleiul 5W-30 Castrol si consumul de ulei un pic se accentueaza. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci revizia la 20k km nu are treaba?:) se uzeaza uleiul la jumatate din distanta? Si eu conduc o idee mai sportiv in oras..si cu medie de 170-190 im afara..dar la fel mi-am condus si celalate masini (e adevarat ca e primul meu diesel) si nu am avut consum de ulei intre revizii. Am completat cu 5w30 ..e la nivel acum. Sa vedem cat tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Medie de ... ... mentionate de catre tine deja inseamna mers sportiv si da, va consuma un pic la stilul asta. Nu inseamna ca ai luat o coaja de masina, TDI-le VAG toate consuma un pic de ulei la forja. Nu fa probleme pana ce respecti folosirea corecta a masinii. Da, aceste uleiuri 5W-30 dupa 10-12 000 km incep sa "imbatraneasca" si acesta fiind un motiv pentru care schimbul de peste 15 000km se preteaza doar in anumite situati cum ar fi mers 80-90% extraurban si cu viteze constante pe autostrazi, cum ar fi un mers pe autostrada la 130-140 cu tempomat, fara prea multe acceleratii bruste, si pedale la fund...sau mers exclusiv in orase de la semafor la semafor. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Majoritatea km si media de viteza au fost facuti in PL prin prisma muncii mele..unde oamenii ...merg cu masinile. E adevarat ca au si autostrazile necesare pt asta :). Dar cum ziceam nu e prima pe care o folosesc asa. Mai am un mx5 care e money pit...dar pt ca vreau eu si mai urmeaza un hot hatch inca nu sunt sigur ce.. :) passatul este foarte ok la drumuri lungi, comod, consum decent si motor capabil , sunt foarte multumit de el. m-a luat prin surprindere acum fiind si nou.Dar daca e normal in conditiile astea de exploatare...asta e o sa am ulei dupa mine de acum. Multumesc tare mult pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea este ca si motoarele astea cu DPF consuma la fel ca si vechiile generatii doar ca suntem pacaliti de faptul ca uleiul consumat este inlocuit cu carburant, acesta ajungand in ulei in timpul regenerarilor. Este doar o terorie, nu am vazut date cioncrete cu privire la asta, dar stie cineva vreun test facut dupa 15 000 km in care s-a masurat cantitatea de carburant din ulei ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt multe analize de ulei facute, si forumurile de specialitate de afara e plin de ele... cam dupa 10-12.000km deja cam orice ulei incepe sa nu mai aratae bine in analize, din cauza dilutiei cu motorina ( ma refer la TDI uri ). Si asta pe afara, unde ai drumuri si autostrazi. Eu as fi curios de o analiza de ulei al unui TDI rulat in traficul de Bucuresti 20-30.000km, cat zice VW ca merge uleiul "longlife" :)

@Alin0702 daca e masina noua, si vrei sa ai grija de ea, chiar daca faci multi km extraurban, fa schimbul de ulei pana la max 15.000km ( sau 250h functionare, daca ai cum sa ti estimezi din BC viteza medie )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Macar 4-5 ani vreau sa o tin. E o masina..practica si cam atata, nu exceleaza la nimic dar e buna la toate:). Pot sa vad in cb si orele de functionare. Oricum, sunt lamurit:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Alin0702, te salut.

Ca sa te lămuresc asupra consumului de ulei pe care îl înregistrează Passatul tău:

- in sept 2018 am cumpărat de Nou din reprezentanta VW Cluj Napoca un Passat 2.0 TDI, 150cp

- atât dealerul cât și producatorul spun ca schimbul de ulei și filtre se fac la 30000 km (ulei 5w30 Edge professional)

- eu am făcut din sept 2018 și pana in prezent 3 schimburi de ulei odată la 15000 km, pentru simplul fapt ca așa am considerat ca este bine,

- la primele doua schimburi nu am înregistrat niciun consum de ulei

- la al treilea schimb și înainte cu aproximativ 2000 km de a ajunge la 15000 km, autoturismul m-a atenționat sa verific nivelul de ulei. Am verificat și a trebuit sa completez 1 litru de ulei,

- am sesizat reprezentanta despre acest consum și răspunsul lor este: “producatorul declara ca exista neconformitate doar in cazul in care consumul de ulei este mai mare de 0,5 litrii la 1000 km. Totuși se poate verifica acest lucru la reprezentanta cu mențiunea ca in situația respectării parametrilor de consum, cheltuiala este a clientului, deși autoturismul este in garanție”

- deci, in opinia producătorului și a vânzătorului, este normala existența unui consum de ulei pana in 0,5 litri/1000 km.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este normal consumul de 0,5L/1000km chiar si producatorul o spune in numeroase informari de service precum si in alte documente mai mult sau mai putin confidentiale. Formula pentru a calcula consumul de ulei e ceva mai complexa, nu e regula de 3 simpla ! Da, implica parcurgerea unei anumite distante, masurarea cantitatii de ulei introduse si apoi a cantitatii de ulei scoase dupa parcurgerea distantei dar apoi mai sunt aplicati anumiti coeficienti, asta ca sa explic pe scurt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Când ai luat mașina te-ai uitat sa vezi cât ulei era pe joja?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vine aproape de limita de sus. La a mea asa a fost. N-am mai verificat intre timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ovionebacelas mesaj in legatura cu uleiul l-am avut și eu la 11500 km si am facut revizia scuza lor a fost ca este primul schimb si ca oricum masina nu a venit cu nivel maxim cand am primit-o eu. Aici a fost greșeală mea ca nu am verificat. Si in aceelas timp mi-a zis ca între schimburi e oky sa consume MAXIM 0.5L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/18/2021 at 1:44 PM, ovioneb said:

14000km 🤔

image.thumb.png.dc74f8e3a603dc9f638c3edf87b75b09.png

Conteaza cum au fost facuti cei 14k km, daca s-a mers preponderent urban si 15k mi se pare mult sa stai pana la revizie, nu mai vorbesc de cei 30k cum recomanda producatorul :) 

Tot astept intervalele de service dinamice ca la avioane, cu nr de ore de mers. Ca motorul si daca sta pe loc si nu face km el tot merge...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei 14k km au fost facuti preponderent extra urban (~80%). Interesant este ca dupa ce am verificat nivelul pe joja nu mi-a mai aparut sa completez cu pana la 1L. Oricum la 15k o duc la revizie, nici nu se pune problema de 30k 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sNaKeyy La Golf 6 motor CBAB intervalul flexibil chiar isi modifica numarul de km pana la schimbul de ulei in functie de regimul de mers. 
Nu inteleg de ce la astea mai noi intervalul de schimb flexibil tine cont doar de cat de mult se invarte roata la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yeeeeman pe joja e exact la minim. 

@Adi_vw se schimba si la astea mai noi, mai am 11k km pana la schimbul de ulei si 16k km pana la revizie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa apara din nou dupa ce parcurgi o anumita distanta (100 km sau ceva de genul). Asa e si la modele mai vechi, dupa ce deschizi capota martorul dispare chiar daca nu completezi cu ulei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!