Jump to content

Montare cutie in 6 trepe pe motoare benzinare


Kam3l3on_Jetta I
 Share

Postare recomandată

De dragul discutiei desi are si aplicativitate practica:

Se poate monta pe Skoda Octavia 2 cutie cu 6 trepte pe 1,9TDI BXE?

Daca da, de care, cu ce planetare, cu ce alte modificari?

Am folosit functia search dar nu accepta cuvinte gen 1,9 TDI BXE 6, etc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut. Eu am montat de curand pe golf 3 1.6 AFT cutie de golf 1.9TD,singura diferenta este la flansele de prindere a planetarelor care sunt mai mari in diametru si cu 4mm mai lungi la cutia de diesel,dar se pot inlocui usor cu cele de la cutia veche.in rest totul este la fel.

inainte la 3000 de ture treapta -5- 100km/h

acum la 3000 de ture treapta-5- 120km/h

Se poate si mai bine cu o cutie de 1.9TDI (ex 3000 ture--145km/h) dar e putin mai complicat pentru ca actionarea ambreiajului este hidraulica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

acuma vin si eu mai tarziu cu o vorba,nu ar fi mai usor si mai ieftin combatibilitate cu un pinion de treapta 5 dupa o cutie de fuga. ex

tata la opel are la 3000ture 130km/h cutie sport y acuma cautat un pinion combatibil

benzina 1.6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Sunt golfuri 5 1.6 (fsi daca nu ma insel) cu 6 rapoarte, as vrea sa stiu daca are cineva de pe forum sa ne zica viteza si consumul in a 6a.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

mai,mai,mai....numai copilasi pe forumul asta..

cica nu au vazut 6 trepte pe benzinar..decat rachete de masini poate... pai si pe golf 5 cu motor de 1.6 sunt 6 trepte.

apropo,acu 2 zile a pus un prieten pe un audi a4 1.8(125 cai) cutie de 1.9 tdi alh. vine perfect,dureaza 2 ore..floare la ureche. bineinteles cu tot cu planetarele de la diesel.

acum la 3000 de ture are 140 km/h.

case closed!!

poti sa mi spui ce cod motor are prietenul tau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Aduc si eu ceva informatii legate de montarea cutiei de diesel pe motor pe benzina.

Cutia in 6 trepte a echipat,incepand cu 1999 urmatoarele motorizari:

 

1,9l-66kW-TDI-Motor
- 1,9l-85kW-TDI-Motor
- 1,9l-110kW-TDI-Motor
- 1,8l-132kW-5V-Turbo-Motor
- 1,8l-165kW-5V-Turbo-Motor
- 2,3l-125kW-V5/4V-Motor
- 2,8l-150kW-VR6/4V-Motor

Eu o sa aduc in discutie motorul 1.8T cod AUQ de 179 CP care vine echipat cu cutie 6 trepte model 01M.Pe acest tip de motor se poate pune fara nici-un fel de pb cutie de diesel.Nu se modifica si nu se schimba nimic.totul este plug&play.Acest lucru este probat si s-a rulat cu masina aprox 5000 km.Diferentele intre cele 2 cutii sunt destul de mari,la modul ca daca inainte la 3000 rpm masina rula cu 120 km/h acum la 3000 rpm masina are 180 km/h.

De precizat,cutia de benzina suporta max 350Nm cuplu de intrare pe cand cea de diesel mult mai mult.Cu toate astea,ca sa poti face performanta( in caz ca te axezi pe asa ceva) ai nevoie de putere mare pt a putea rula mai bine decat cu cutia de benzina.

 

In curand pot venii cu detalii clare eventual si filamari deoarece voi face aceasta modificare.

Daca intelege cineva detaliile tehnice,am adaugat o fotografie extrasa dintr-un documenz oficial sub licenta Vw

post-20021-0-76340100-1376416945_thumb.p

Modificat de vladucu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt curios cat a iesit consumul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am si eu o intrebare . Merge cutie de 1.6 pe motor de 1.4 ? Golf 5 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

A incercat cineva sa schimbe pinionul de treapta a 5-a de pe un motor pe benzina cu unul de pe un motor diesel ? Am vazut ca multi care au logan si-au schimbat pinionul de tr 5 cu unul de diesel .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

  Am si eu o problema mai delicata, am un golf 4 1.8T cod motor AUQ 6 trepte iar de ceva vreme se tot aude pe partea stanga cand virez foarte putin dreapta un zgomot ca si cum ceva freaca la roata dar roata nu atinge in nimic, e un zgomot de cutie ca atunci cand dai in marshalier azi dupa ce am mai alergat`o un pic imi parea ca se aude si mai tare si am mers la mecanic, acesta in cele din urma a observat ca atunci cand e scoasa pe liber nu se mai aude iar verdictul a fost unul crunt, satelitii din cutie de la grup si spunea ca acestia nu prea se schimba si ca mai bine schimb cutia cu una SH, voi aveti ideie sau ati mai auzit de asa ceva? Se poate repara sau e nevoie de alta cutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Imi cer scuze ca nu am mai revenit cu rezultate, intre timp am mai fost la cativa mecanici unul mai destept ca altul, unu chiar mi`a polizat marginile la discul de frana alea de raman de la placuta iar dupa aceia ma punea sa schimb iar rulmentul de la roata si ma asteptat el a doua zii mult si bine, intr`un final am dat de un nene care mi`a pus niste clestiori pe sub masina pe la roti, pe cutie... iar in masina avea o pereche de casti si o cutiuta de unde comuta sa se auda sunetul pe fiecare cleste in parte la roti nu se auzea nimic insa la clestii de pe cutie galagie mare acolo iar sunetul meu se auzea din cutie, am facut rapid niste calcule daca ar fi sa schimb 2 rulimenti si ma ajungea reparatia 8 milioane asa ca am renuntat la cutia veche si mi`am cumparat alta cutie cu 800 de lei, 250 de lei manopera plus 50 de lei ca a mai completat cu niste ulei. Cutia care am luat`o este tot de pe un 1.8T dar motorul de 225 de cai. Am gasit pe cineva care e dispus sa desfaca cutia ca sa vada ce problema am avutla ea, iar daca e ceva minor o repar, daca nu o tin ca piese de schimb sau o vand ca si piese, am sa revin cu poze din ea dupa ce desfac cutia dar trebuie o zii mai calduroasa pentru treaba asta :D o zii buna sa aveti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!