Jump to content

Motor Mai Zgomotos La Passat Fata De Golf


Andi TDI
 Share

Postare recomandată

  • Administrator

noi doi am discutat asta si ti-am spus. Passat B5 (nu 5.5) cu motorul meu 1.9 TDI 110CP mie si proprietarului de passat ni s-a parut mai silentios Golful si cand presti motorul este un tremur mai puternic la PASSAT

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tremurul apare datorita valvei de oprire, care daca nu se inchide perfect (din cauza depunerilor) produce asemenea efecte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ar trebui sa fac comparatia cu GOLF-ul lui chid. Sunt cam la fel de noi, si sunt rulate cam in aceleasi conditii de combustibil si lubrifianti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi oamenilor sunteti nebuni.

Cum adica masinile noastre sunb zgomotoase?!

Doar ca auzi mai clar motorul nu mi se pare motiv sa le declari zgomotoase. :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faceam comparatie intre doua motoare identice dar montate pe masini diferite (in configuratii diferite)

Passat 1.9 TDI 130 Cp montat longitudinal si Golf IV 1.9 TDI 130 Cp montat transversal.

Incerc sa identific daca este adevarat ca Passatul fata de Golf este mai "zgomotos" si de ce ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

in primul rand, sunteti siguri ca aveti acelasi motor? De exemplu tdi pd de 100CP montat pe Fabia nu este identic cu cel de 100 CP montat pe Golf. Uitat-va la indicativul motorului, undeva trebuie sa scrie ATD, AXR, ALH, etc. Asta va arata daca aveti intr-adevar aceleasi motoare.

pe deasupra, calitatea motorinei si uleiul pot influrnta si ele sunetul motorului.

... si nu in ultimul rand, uzura motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motoarele nu au aceleasi indicative ASZ pentru GOLF, BORA si A3 iar pentru Passat , A4 si A6 codul este AVF.

Diferenta principala este modul in care este montat motorul (longitudinal la Passat, A4 si A6 vs. transversal la celelalte modele amintite.

Oricum sunt mult mai multi factori care afecteaza "sonoritatea" motorului in afara de calitatea motorinei si a uleiului cum ar fi de exemplu contrapresiunea din evacuare, lungimea racordului turbo-catalizator-toba, avansul injectiei, designul cutiei filtrului de aer si a snorkel-ului, etc.

Interesant de vazut este ce montura ofera disiparea vibratiilor mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant de vazut este ce montura ofera disiparea vibratiilor mai bine.

Si cand descoperiti, sa mi-l montati pe al meu asa. Ca desi e de 2 ori mai zgomotos ca al lui Andi imi place cum suna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

andrei, nu e vorba de zgomot aici...cel mai mult deranjeaza vibratiile...tocmai de aceea va "recomand" un V6 TDI daca vreti sound frumos si vibratii putine :ok:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ati facut statistica si probabilitati?

V10 TDI probabil ca e si mai echilibrat si mai putin vibrant nu??!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil, dar la 54k+TVA cat costa un touareg echipat cu V10 TDI...putini isi permit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

V6 TDI nu este cu mult mai "linistit" fata de 1.9 TDI.

Este intr-adevar mai bine echilibrat dar vibratiile apar in principiu datorita exploziei si nu datorita momentelor de inertie ale miscarii ansamblului pistoane - biele.

Oricum performantele V6 TDI (150 cp) vs 1.9 TDI 130 Cp nu justifica deloc diferenta de pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut privilegiul sa conduc un A6 TDI V6 de 180CP si pot sa spun ca a fost o experienta unica...extrem de silentios...un cuplu pe care il simteam in stomac...ce mai SUPERB

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!