Jump to content

Furtune frana Passat


Ramsesan
 Share

Postare recomandată

Tocmai vobeam cu un amic cum a ramas cu pedala de frana la fund in timp ce se pregatea sa plece la un drum destul de lung.

Motivul: sa spart un furtun de la frana de la roata din fata. am inteles ca furtunele sunt garantate 2-3 ani.(dar lumea nu prea le schimba)

Am inteles ca au aparut soluti noi:Furtune frana metalice

V-ati montat asa ceva?

In ce bani?

merita?

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E suficient sa verifici din cand in cand furtunasele. Cand cauciucul prezinta crapaturi, trebuie inlocuit furtunasul.

Cele metalice sunt net superioare celor de cauciuc. Plus ca ajuta si la franare, ca nu mai e ca la cele de cauciuc, care isi maresc volumul cand se aplica presiune pe ele.

Borisake si-a montat asa ceva, pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele metalice costa 400 lei setul. personal mi se pare putintel cam mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

400 metalice

normale cat ar fi?

400 garantie maxima..n ani

normale 2-3 ani?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar cele normale care tin 10 ani ce au?

Daca nu ai pretentii de racer...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu le aveam pe fata cele originale din 2001 dar erau crapate asa ca am luat in iulie 2 TRW-uri cu aproximativ 40-45 RON bucata. Preturile se situeaza intre 25-60 RON. Cele de pe spate sunt inca intacte. Daca ai pretentii de RACER 400 RON pt un set complet de 5 furtune metalice nu mi se pare mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut baieti,surubul ala pe la care imi curge lichid de frana e de la furtunul care intra lichid in etrier si are 2 garnituri una in fata,una in spate,adica una pe etrier iar cealalta este in capul surubului care strange...din cate am observat lichidul curge pe la garnitura care e pe etrier,se gasesc garnituri din alea?surubul este de 8 mm,iar cheia care se potriveste e de 13.am si 2 imagini cu zona unde am problema.

post-82792-0-36368700-1295523980_thumb.j

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

hop si eu aici cu o intrebare: furtunu asta de frana cam trebuie schimbat?

daca da:

1.ce recomandati si de unde?

2.e complicat de schimbat?

3.pe spate nu m am uitat niciodata,sunt inca 3?

4.se cumpara la set de toate 5?

multumesc frumos!

post-5363-0-22110300-1341790774_thumb.jp

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie schimbat......

Cele de cauciuc, nu vin la set, ci la bucata.

ATE - sunt printre cele mai bune, de cauciuc.

Altfel, exista si cele metalice, de care se vb aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc tuturor pt lamuriri.

s au achizitionat 2 furtune frana ATE,sper sa fie ok.pret informativ,50ron.

ca idee,la reprezentanta sunt 157 ron,4 zile lucratoare.

maine se va incerca montajul in regie proprie.informativ,pret reprezentanta aprox 180-200 ron.

daca s doritori,revin cu detalii legate de montaj.sper sa mi iasa:))!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lichid de frana, rabdare, aerisire.... si nu are ce sa nu-ti iasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Lichid de frana, rabdare, aerisire...." si noroc cat cuprinde, eu a trebuit sa dau etrierul cu totul jos sa incalzesc surubul ca nu a cedat de nici o culoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

armatura perfect intacta!doar cauciucul exterior usor ciupit!s a decis amanarea schimbarii:)).

imi raman furtunele si 2 jumatati litru lichid frana.daca are vreun coleg nevoie de o jumate,ORIGINAL,sa ma strige:)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca armatura nu prea e gandita la rugina iar prin ciupitura o sa intre apa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am sa supraveghez problema.ideea e ca sigur nu crapa brusc,si eu o verific destul de des.

multumesc oricum pt un sfat excelent!! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
AirrideCustomRomania

Salutare tuturor,

La o scurta verificare, am observat furtunele, de la ambii etrieri de pe fata, crapate. Am dat deja comanda de un set de furtune ATE ( aprox 50 ron bucata) si de un litru de lichi de frana.

Daca tot inlocuiesc furtunele ma gandeam si la un schimb total al lichidului de frana, din intreaga instalatie. Imi puteti spune daca este neaparata nevoie de aparat ( din cate am inteles ) care impinge cu presiune mare lichidul de frana sau pot face aceasta operatiune la un garaj obisnuit?

Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AirrideCustomRomania

Multumesc Cosmin! Dupa ce am scris aici am gasit si threadul cu pricina si m-am documentat!

by the way - masina mea fiiind din 2004 ( nu cunosc daca i s-au mai inlocuit vreodata furtunele ) am inteles ca e cu dichis desfacutul acestora: exista sanse sa stric conductele...Aveti vreun sfat pentru a evita acest lucru ?

Cu stima ,

Modificat de AirrideCustomRomania
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se strica, e usor de schimbat, dar cheia sa fie buna. Poti schimba fara sa dai etrierul jos din cate imi aduc aminte. Da cu putin degripant inainte. Ca sa aerisesti, desfaci putin aerisitorul si vei observa ca iese singur aerul si dupa aceea doar lichid. Eu asa aerisesc dintotdeauna franele si nu am avut niciodata probleme. Cu ocazia asta schimbi si lichidul - vezi sa nu se duca complet lichidul din vas ca e mai greu cu aerisitul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina mea fiiind din 2004 ( nu cunosc daca i s-au mai inlocuit vreodata furtunele ) am inteles ca e cu dichis desfacutul acestora: exista sanse sa stric conductele...

Asta e folclor.

Din '97 pana in 2004 sunt aceleasi conducte. Si se inlocuiesc chiar foarte usor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
AirrideCustomRomania

Achizitionat furtune fata ATE + lichid de frana. Sper in scurt timp sa pot face inlocuirea. Revin cu pareri....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AirrideCustomRomania

Salutare tuturor!

Asa cum va spuneam mai sus, am rezolvat problema furtunelor de frana si a schimbului de lichid de frana din instalatie. Poze cu piesele comandate si cu furtunele schimbate.

Multumesc f mult pentru ajutor.

post-115011-0-89898000-1356197847_thumb.

post-115011-0-08420600-1356197855_thumb.

post-115011-0-50389500-1356197859_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se vede in poze ca s-a rupt cauciucul acela de pe ele,e bine ca le-ai schimbat,dar eu cred ca nu se sparg asa usor,armatura aceea tine bine :icon_bounce: .sarbatori fericite la toti! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU se sparg asa usor, dar am vazut si rupte, asa ca o data deteriorate trebuie schimbate. Nu sunt scumpe si se schimba usor. Pe de alta parte se poate muri din asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Si eu trebuie sa inlocuiesc furtunele la masina mea sunt crapate si vreau sa inlocuiesc si lichidul de frana ca nu a fost schimbat niciodata . Am citit pe forum si vreau sa intreb pe cei mai cunoscatori , setul de furtune care se cumpara este compus din furtunele aferente celor 4 roti sau mai trebuie schimbat ceva furtun de legatura undeva pe conducte ?

 

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!