Jump to content

Touran - Suspensie, arcuri, pachet drumuri grele


dannyb
 Share

Postare recomandată

Dupa schimbarea flanselor nu am simtit sincer nici o diferenta...tot troncane un pic ceva in portbagaj sincer habar nu am ce. Cat despre arcuri masina e mai ridicata de spate un pic...am simtit asta dupa faruri. In rest la cimportament rutie nu am simtit o diferenta majora. Si apropo de reglat directia se pare ca la mine cand a schimbat a mai desfacut ceva ca acum masina trage dreapta si sta volanul un pic mai la stanga. Am programare la service pentru geometrie si revin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum vad ca esti din Bistrita. :) Unde ai fost, la ce service?

 

Ei bine... Schimbarea unui amortizor pe spate este foarte simpla, impica doar desfacerea a 3 + 1 suruburi. Singura problema este ca nu prea este loc din pricina arcului pentru a introduce tubulara pentru desfacerea surubului de la fuzeta. Din acest motiv trebuie scos arcul inainte. 

Procedura oficiala este prin folosirea unei prese de arcuri, in felul asta iese foarte usor, insa aceasta presa este mai deosebita, deoarece cele comune, ieftine, nu prea pot folosite din cauza spatiului foarte mic.

 

Astfel, multe servisuri aleg sa desfaca bratul transversal inferior si sa scoata arcul prin deschizatuta creata astfel. Roata nu este tinuta in pozitia corecta de arcuri sau amortizore, ci de brate. Probabil din motive de lipsa scule adecvate la tine  au ales varianta demontarii bratului, care poate duce la necesitatea verificarii geometriei. Din bratul transfersal inferior se regleaza ecartamentul rotilor spate

 

Dar sunt curios, cum era suspensia cand au montat amortizorul si bratul? Era incarcata sau descarcata? Este obligatoriu se fie descarcata la fix o anumita cota in functie de tipul suspensiei, iar eu cand am intrebat la vreo 3-4 servisuri din Bistrita nici macar nu le trece prin cap s-o faca asa...

 

Discutia de aici mi-a dat o idee de a scrie un DIY cu schimbarea amortizoarelor spate. Cred ca il fac maine in aria B6 si pun un link si aici, poate ajuta si pe altii...

 

P.S. Iti sta volanul "mai la stanga" dupa schimbarea amortizoarelor/arcurilor spate? Ce brat ti-au desfacut aia? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai sincer habar nu am ce au desfacut sau cum au desfacut ca mi.a facut.o vopsitorul care mi.a vopsit masina. Nu a fost intr.un service autorizat. Mi.am cam luat teapa si cu vopsitul si cu montatul arcurilor se pare.

Vopsirea a fost cam de proasta calitate ... vopseaua are aspect de coaja de portocala si are si incluziuni de praf destul de multe ... plus ca unde au chituit cate una alta nu a iesit foarte drept. Treaba de mantuiala dar acum e prea tarziu asta este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare! A montat cineva pe Touran pe spate arcuri Lesjofors Heavy Duty sau de la orice alt producator dar Heavy Duty? cum se comporta masina cand e incarcata dar cand e goala doar cu soferul in ea? cum se simte la gropi mici dar la drum pietruit? cat de mult se rigidizeaza? multumesc mult!

Modificat de ioanHan27
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! A montat cineva pe Touran pe spate arcuri Lesjofors Heavy Duty sau de la orice alt producator dar Heavy Duty? cum se comporta masina cand e incarcata dar cand e goala doar cu soferul in ea? cum se simte la gropi mici dar la drum pietruit? devine cum mult mai rigida? vreau sa imi iau modelul acesta de arcuri in tandem cu amortizoare Sachs. mulțumesc mult!

Modificat de ioanHan27
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai postat in mai multe locuri. Te rog sa citesti putin regulamentul acestui forum si apoi te vei convinge de cum merg treburile pe aici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Se poate monta pachet drumuri grele, mi se pare cam jos! Are cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

super....ai vreo poza cu masina? In ce consta la tine, ai touran cross?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am Cross, sincer sa fiu nu stiu la ce ajuta, sunt 20 de mm in plus la cursa suspensiei dar doar vreo 12 la garda la sol efectiva (152 mm fata de 140 standard) plus niste plastice sub masina. Centrul de greutate nu e prea influentat, masina se conduce normal, mai ales ca are de serie jante pe 17, deci balonul mic. Poze in topicul asta:

 

http://vwforum.ro/topic/21973-cate-touran-uri-sunt-pe-forum/page-26

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

arata foarte bine masina!!! Eu imi doresc o masina spatioasa de familie si cu garda un pic mai sus. M-am gandit la Touran, in prezent am o Bora.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru familie am luat-o si eu, sunt putine masini pe piata la care poti monta in spate doua scaune de copii si sa-ti ramina si un loc de adult full - size, Touran e una din ele. Plus ca portbagajul, cind masina e configurata cu 5 locuri, are 695 de litri sub copertina si aproape 1000 daca pui separator de bagaje si incarci pina la tavan. Eu inainte am avut un Superb break, dar nu se compara cu Touranul la spatiu sau la portbagaj, doar spatiul la picioare in spate era mai mare. Iar de condus se conduc la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de unde ai comandat pachetul drumuri grele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti-am spus mai sus, Crossul asa vine din fabrica, cu PDG.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna ziua, ma poate ajuta cineva cu un VIN de Touran care are din fabrica pachetul de drumuri grele.

Vreau sa schimb arcurile de la masina cu unele pentru drumuri grele pentru ca masina acum este foarte josa.

Va multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Paul postul 6 din acest topic nu cred ca nu ai vazut sau nici macar nu ai cautat. Aceasta intrebare e pusa de mai multe ori in acest topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut dar cei ce vand piese auto vor seria de caroserie completa.

Multumesc lui @adifox si @vdragos pentru ajutorul acordat.

Modificat de PaulllD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutari tuturor!

Mi-au crapat doua arcuri, unul fata, altul spate...intrebare : se pot monta arcuri varianta echipare crosstouran la touran 7 locuri, 2004, cv manuala, trendline ?

Arcul de crosstouran are diametrul exterior mai mic decat cel recomandat cu 3 mm si lungimea mai mare cu 12mm.

Modificat de ursudrg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da se pot monta . Dar eu iti recomand doar daca umblii mult cu masina încărcată altfel nu ii vad rostul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns!

Voiam doar sa o mai inalt putin.

Daca montajul arcurilor de crosstouran presupune si alte schimbari gen saibe, bucse ...atunci nu fac schimbul.

Chiar asa...sunt necesare si alte "interventii" ?

Modificat de ursudrg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat kayaba normale, cf serie sasiu . Sper sa fie bine, desi se pare ca sunt cu 5mm mai scurte decat altele.

Mi-au fost recomandate din punct de vedere calitativ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kayaba se pun de prima echipare pe japoneze, Subaru de exemplu si sunt superok dpdv calitate si pret/performante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am inteles ca ar exista un kit de perne de aer care se pot monta in interiorul arcurilor. A montat cineva la Touran asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am schimbat jantele de tabla cu cauciucuri de iarna si am fost sa reglez directia fata spate. Problema mea e cu bucsele brate spate care sunt blocate si nu se mai pot regla si ar trebui înlocuite. A schimbat cineva pina acum aceste bucse? Sau se înlocuiesc cu brate cu tot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Se schimba bucsele, dar trebuie sa iti comanzi si suruburile originale cu excentric.

Recomand bucse doar Lemforder sau originale !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!