Jump to content

Schimbare radiator


maniax
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor.

Am o problema cu radiatorul, imi curge foarte tare, cam in 15 km pierd aproape un litru de lichid.

Vreau sa incerc sa-l schimb singur, pt ca nu sunt in tara si manopera e foarte mare.

Imi poate spune cineva daca trebuie data jos bara fata sau nu?

Masina mea e Toledo 1.9 TDI din 2002, daca ma poate ajuta cineva si cu serie de radiator VIN-ul meu e VSSZZZ1MZ2R110891.

Am gasit pe net acesta: http://www.carcooling.co.uk/products/Radiator_Seat_Toledo_II_1896_cc_1998_04_10_98_06_04_1_9_TDi_Turbo_Diesel_Manual_vehicles_without_A_C_650_415_25mm_12Ai343-26881-1112.html dar acolo scrie ca e pt masini fara A/C. Codul care l-am primit pe vagcat.com pt masina mea e 1J0 121 253 N.

Multumesc anticipat si sarbatori fericite tuturor!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te-ai bagat sub masina sa vezi ce loc ai?eu zic ca nu prea merge fara sa demontezi bara,am avut si eu treaba pe la radiator(am dat jos apa cand am schimbat termostatul)si e cam nasol sa lucri acolo, in caz ca va trebui sa demontezi bara iti atasez un fisier ca sa iti fie mai usor.

exterior_paragolpes_delantero_desmontaje.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa dai jos bara apoi traggerul... (parte care sutine radiaotoru si farurile)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfaturi, o sa incerc sa-l schimb cand va fi vreme mai buna, din cate vad trebuie data jos bara. Pana atunci inca o intrebare: care e diferenta intre un radiator pt o masina cu A/C si fara? Nu vreau sa cumpar din gresala un radiator care nu mi se potriveste. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate am observat eu,radiatorul pt ac este prins peste cel de apa ,deci cel mai probabil cel cu ac are si suporti de prindere,nush exact o sa ma uit astazi la masina mea si iti spun mai exact

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Radiatorul de AC este prins peste cel de apa,din fata,deci daca ai AC la masina pe radiatorul de la apa o sa fie suporti de prindere,sau ceva pe ce sta fixat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru raspunsuri, o sa verific. Intre timp mi-am luat un lichid de la Winn's si deocamdata nu mai curge. Oricum o sa-l schimb, nu pot risca sa merg asa la drumuri mai lungi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai grija cu lichidul ala, in timp o sa ti se infunde caloriferul si atunci o sa fie distractie si mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am reusit sa dau radiatorul jos fara sa demontez bara. Foarte greu, cred ca mai usor faci o segmentare prin toba de esapament :lol:

Trebuie dat jos d pe suport ventilatorul mare, apoi suportul cu tot cu ventilatorul mic, scoasa grila cu "s" din bara ca sa poti desface torx-urile ce prind radiatorul de clima de cel de apa introducand mana pe acolo, cel mai greu iese surubul care prinde tamponul de radiator pe trager (cel de pe partea stanga sus)(sunt doua) desfacand-ul atinge in far, fiind cam lung. Cam greu, dar se poate. Am procedat asa din cauza ca mi s-a parut mai greu sa fac reglajele la faruri, trager, bara, etc. M-am chinuit mai mult decat daca dadeam bara jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca pana la urma il schimb la service, nu am unde sa lucrez la masina, sper sa gasesc undeva mai ieftin. Oricum am de gand sa asist la operatiune, asa, sa am si eu habar in caz de nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai grija daca iti da cumva trager-ul jos, sa fii foarte atent daca atunci cand pune bara la loc vine la linie. Dar nu cred ca o sa fie nevoie sa demonteze tot botul masinii pentru asta. Ar trebui sa fie de ajuns sa dea bara fata jos, nu stiu daca e mai mult de lucru decat daca s-ar complica sa mai demonteze si trager-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

A trecut o luna de cand am pus lichidul acela in radiator, nu a mai curs deloc in acest timp, totul e in regula, sper sa tina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antigelul nu si-a schimbat culoarea si nici n-ai observat spuma in vasul de expansiune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Nu, totul in regula... de ce?

A mai trecut o luna...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Va salut baieti! Am si eu o intrebare legat de schimbul radiatorului, si mai exact cel de caldura... este vb de un seat toledo din 2003!!! Stie cnv daca este nevoie sa demontez tot bordul masinii ptr a putea schimba asa ceva sau pot face asta demontand doar consola centrala?? Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA modelul tau se da jos tot bordul si housingul aerotermei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 05.11.2016 at 6:51 AM, Al Bundy said:

LA modelul tau se da jos tot bordul si housingul aerotermei.

Multumesc mult!!! Ai cumva vreun tutorial care sa ma ajute mai mult???:scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!