Jump to content

Am dovada de circulatie ( in loc de talon)


alin 105
 Share

Postare recomandată

Dupa cum suna si topicul, problema mea e ca am o dovada de circulatie pana la sosirea talonului (care talon vine greu de tot, au trecut 7 zile de la depunerea dosarului si talonul-nicaieri, `love my country).Vreau sa ies din tara -in Germania.Pot sau nu sa ies cu dovada aia penibila (un A4 tait in doua, printat, stampilat si semnat).Se poate legaliza, traduce la un notar sau alte variante? Merci, e urgent pentru mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut Alin.Din pacate nu,nu ai voie sa iesi din tara cu dovada.Asteapta,si eu tot asa am fost acum o luna,si la 10 zile am primit talonul.Sarbatori Fericite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este! Nu ai voie sa iesi cu masina din tara cu acea dovada.

Poate reusesti sa treci pe la ei, si sa il ridici personal. Stiu ca la permise ai 2 optiuni: il ridici personal , sau vine prin posta.

Sau daca nu a ajuns acasa si ei l-ai trimis deja, da o fuga pana la posta si vezi daca il au in depozit. E cam imposibil sa fie inca ...pe drum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie talonul masinii pentru a iesi din tara.

Similar - nu se poate iesi din Romania cu numere provizorii (rosii) sau cu dovada in locul permisului de conducere...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am avut nevoie sa ies in aceleasi conditii...am luat cartea de identitate a masinii cu mine si daca m-ar fi oprit o aratam aia...ziceam ca am uitat talonul acasa sau ceva...nu am avut ce face ...era o urgenta

p.s. talonul vin prin Prioripost...acolo ar trebui sa mergi sa intrebi de el

Modificat de YoYo_man
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu stiu la fel si cred ca 50% din cei ce au citit legislatia...sau macar a iesit din tara stiu ca la vama cer certificatul neaparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU poti iesi din tara cu nici un fel de Dovada a vreunui act (Rutiera)

Tot ce tine aceste Dovezi scrise in limba Romana raman valabile doar in interiorul frontierelor (Rutiera)

Cel mai bun sfat il obtii la militia din orasul tau.

Toate cele bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, o sa stau pana vine talonul.Asta e.In alta ordine de idei, daca santem in Uniunea Europeana nu inteleg de ce o dovada valabila in Romania nu e valabila in restul statelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da-i in judecata....formuleaza o contestatie la contraventie,o depui in instanta la registratura,iti da un certificat de grefa si cu acel certificat te duci si iti recuperezi talonul pe loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Talonul nu i l-a luat caschetaru'. Probabil ca omul si-a luat masina inmatriculata in alta tara si a inmatriculat-o aici si acum asteapta sa-i scoata rar-ul talon romanesc. Sper ca am inteles bine...

Nu sunt valabile dovezile de circulatie decat pe teritoriul Romaniei, din pacate. N-ar avea cum sa fie valabila in celelalte state UE pentru ca acolo legislatia este diferita, plus ca dovada este semnata si stampilata de autoritatile romane in baza legislatiei tarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

practic ar trebui sa poti folosi cartea de identitate...care are aceleasi date pe ea ca si talonul (cu excepti ITP)....doar practic....teoria e alta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am precizat.Nu e vb de confiscarea/retinerea talonului pt vreo abatere.Masina a fost achizitionata de noua prin leasing, in Ro iar dupa terminarea leasingului mi-am vandut-o si inmatriculat-o pe mine.Deci la RAR am fost si obtinut identificarea (nu omologarea)si ce e mai naspa e ca dupa 25 k euro cheltuiti pe masina nu pot s-o scot din tara dupa chef.Astept ca Militia sa-mi dea talonul, iar pentru printarea unei bucati de hartie roz trebuie sa astept se pare mai muilt de 10 zile.Restul de umblaturi, cozile de la RAR, de la impozite, CEC &shit nici nu se mai pun.Nici macar cele 500 de lei platiti pe RCA-ul masinii din perioada de leasing (aruncati pe fereastra), RCA care era valabil pana in mai.Dupa schimbarea proprietarului (adica de la firma mea in curtea mea... :rolleyes: )am mai platit inca odata RCA-ul pe jumatate de an.`love my contry...

Modificat de alin 105
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate poti incerca sa zici ca l-ai pierdut si sa-i arati cartea masinii in loc de talon, plus o hartie cu fata unuia pe ea pusa in carte si poate merge. N-am idee pentru ca n-am iesit din tara pana acum, dar asa cum este tara noastra de toate injuraturile, un lucru e sigur: spaga rullez! Dar pentru cateva zile...cred ca mai bine mai astepti daca nu e ceva care nu suporta amanare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rca-ul se poate recupera...intereseaza-te la asigurator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate poti incerca sa zici ca l-ai pierdut si sa-i arati cartea masinii in loc de talon, plus o hartie cu fata unuia pe ea pusa in carte si poate merge. N-am idee pentru ca n-am iesit din tara pana acum, dar asa cum este tara noastra de toate injuraturile, un lucru e sigur: spaga rullez! Dar pentru cateva zile...cred ca mai bine mai astepti daca nu e ceva care nu suporta amanare.

Tu vorbesti serios? Acolo nu te joci cu asa ceva! o sa iei o amenda incat o sa regreti faptul ca ai plecat asa la drum. Recomand sa nu plece nimeni din tara fara sa aiba actele masinii si actele personale in regula, verificat, la zi... etc!

Drumuri bune sa aveti si Driver.gif safe!

Modificat de Emy D
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

amenda pt neprezentarea actelor banuiesc...ca doar nu o sa faci puscarie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amenda pt neprezentarea actelor e una si alta e daca nu ai actele la tine. in plus, acolo sunt amenzile mult mai mari fata de cele de aici... post-18-1154460138.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce te faci daca e o urgenta ?

Pui pe "pauza" urgenta ? :blink:

Modificat de Riddler
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!