Jump to content

Pregatire test noxe ITP - benzina si aditivi


Golfer
 Share

Postare recomandată

Zilele astea trebuie sa fac din nou testul de noxe pe masina (motor 3.1 V6).

Pana acum am avut ITP-uri picate sau trecute functie de calitatea combustibilului/aditivilor din rezervor.

Din experienta voastra cam ce benzina (OMV, Efix, MOL) si ce aditiv de benzina ar fi recomandat pentru a trece testul cu brio?

P.S. Sistemul de aprindere/motorul este in top condition (fise, bujii, filtru aer, senzori si rotor/distributor noi).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu alimentezi cu acelasi combustibil cu care ai trecut ITP-ul in trecut ?

Ar trebui sa treci si de asta data .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu as zice sa alegi din cele high adica carrera 100, evo, alto101, ecto 98. depinde foarte mult de statie cat de serioasa e , ce noroc ai.

ai putea pune un ulei eco de genul asta daca merge pe masina ta, sau cele 5w-30 la care specifica ca-s eco: http://www.castrol.com/castrol/productdetailmin.do?categoryId=9014073&contentId=7027066 sau asa: http://www.mobil-1.co.uk/cms/fuel-economy-0w-30.aspx

Modificat de jag
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta proprie te sfatuiesc sa incingi bine masina cu niste talpi inainte de test, du-te pe un drum mai liber unde poti sa ii dai macar a 3-a in forja. Eu am trecut cu Carrera 100. Deasemnea verifica esapamentul sa fie etans, sa nu ai gaurele pe unde sufla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate ITP-ul o sa-l fac in alt oras decat cel in care l-am luat data trecuta asa ca nu mai pot folosi aceeasi statie :)

Deocamdata ma gandesc la un Rompetrol Efix sau Alto dar intre timp s-a schimbat si managementul (acum e kazah) si cine stie ce proceduri de calitate or fi avand acum.

Ma intreb daca exista un aditiv care sa imbunatateasca arderea cat de cat ca sa n'avem probleme cu noxele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... intre timp s-a schimbat si managementul (acum e kazah) si cine stie ce proceduri de calitate or fi avand acum.

Calitatea nu s-a schimbat cu nimic, procedurile sunt aceleasi. Garantat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!