Jump to content

Consuma ulei?


livium1966
 Share

Postare recomandată

Cam mult a consumat...trebuie sa te interesezi ce norma de ulei e potrivita pentru masina ta, in functie de Km din bord, ar putea fi si asta o problema... poate nu e bun 5W-30. Incearca 5W-40...

Eu folosesc Mobil 1 5W-40 Special V si la 12.000 km s-a aprins becul "check oil level", am bagat 2-300 ml si l-am schimbat la 15.000km. Masina are 138.000 km, dar nu pot sa zic ca, consuma...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 338
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • cristianionut

    23

  • salapiat

    9

  • liviuplaton

    8

  • SSRAZVAN

    8

:PCC ce legatura are turbina cu uleiul? :blink:

eu eram curios daca a verificat cineva nivelul la ulei dupa niste drumuri intensive (a se citi "turatii frecvente de peste 3500-4000 rpm) la temperaturile de peste 35-40 grade....

cum am spus si mai sus.. nu cred ca e o problema cu motorul daca in 4-5000 km a consumat 200-250ml asta nu se cheama consum de ulei... deranjant e acum... cu regimurile in care el a functionat in perioada asta cu temperaturile de peste 35-40 grade...

banuiesc ca e normal sa nu va consume ulei daca ati mers in oras... nu cred ca ati depasit frecvent 3000-3500 rpm in regim de oras.... pe cand in afara pe serpentine... regimul de turatii e altul.. te duci frecvent in 4000-4500 rpm....

eu o sa urmaresc acum cand s-a mai racorit daca mai consuma... desi tare sunt convins ca nu v-a mai consuma... e clar ca 0w30 sau 5w30 e un ulei mai subtire si la temperaturi mai ridicate el se arde (a se citi consuma)...

eu vroiam sa aflu si parerile voastre referitor la treaba asta... si sa trag si un semnal de alarma sa nu cumva sa va treziti ca nu aveti ulei suficient...

mai astept pareri... dar vreau ceva mai obiective...

multumesc mult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai putea sa incerci cu un alt ulei, un 5w-40, la urmatorul schimb (Mobil 1, Castrol). Eu pot sa zic ca am facut 2800 km de cand am schimbat uleiul, si nu am mers pe drept (Sibiu-Sinaia de 2 ori, Sibiu-Paltinis de 2 ori, Sibiu -Brasov, Sighisoara si alte...) dar nu se cunoaste la consum. Ar putea fi o problema de la norma de ulei (prea subtire - cald afara). Nu e cazul sa te ingrijorezi... Cati km are masina? Are frate-meu un G4 1,6 Benzina, 80.000 km, cumparat recent. Am intrebat la service si mi-au spus sa folosesc Mobil 1 Synt S 5w-40.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am spus ca un consum de 700-900 ml la 2000km mi se pare mult iar turbina la motoarele care au este unsa cu ulei si daca acesta nu e in norma sau lagarul turbinei e uzat creste consumul, scuze dar eu ma refeream la datele din primul post (700-900 ml /2000km)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:Nick_sb

Cu siguranta o sa incerc alt ulei... asta de-l am acum Castrol Longlife III 5W30 a fost schimbat acum vreo 7-8000km in germania.. si cred ca-i vine vremea in 2-3.000km sa fie schimbat....

Eu am facut niste drumuri mai grele... in sensul ca am mers numa serpentine vreo 500-700km in zona hunedoara-hateg-santamarie orlea apoi prin apuseni.... deva-oradea - maramures apoi trecut pasul prislop din maramures in moldova... deci drumuri solicitante pt. motor... si tot drumul asta de aproximativ 2000km a fost facut in vreo 7-8 zile... si tocmai cand au fost caldurile de 40 grade afara....

masina nu a consumat ulei.. ti-am zis... in 4-5.000km - 200ml chiar e putin... nu e deloc ingrijorator...

:PCC scuze si eu.. nu stiam ca turbina se unge cu ulei de motor.. e bine de stiut... ;)

o sa mai urmaresc sa vad ce se intampla...

multam mult...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Turbina se chiar raceste cu ulei de motor ;)

In fine, parerea mea e ca nu sunt probleme la consumul de ulei la tine. Fractii mai volatile, etc., turatii, caldura asa cum ai zis. E totusi acceptabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:RZF

aproape 40.000km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la km astia poti folosi si 0w30 fara probleme,cu consum in limite normale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:RZF

intrebarea mea e daca un astfel de ulei fie el 0w30 fie 5w30 nu se arde in conditii de caldura excesiva? daca afara sunt 40 grade pe termometru la umbra nu e destul de greu pt. motor sa se raceasca? nu functioneaza si el automat la temperaturi mai mari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motoarele moderne au schimbatoare de caldura pt ulei.intr-adevar consumul de ulei este influentat de temperatura,insa la nr de km ai masinii tale valorile sunt minime.un ulei cu cat este mai subtire cu atat este mai performant din punct de vedere al ungerii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

0w-30 506.01 este de fapt foarte apropiat de un 0w-40. E diferenta infima dar este corect catalogat ca un 0w-30. La mine masina de 45.000km am intre revizii consum de ~1l.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alextz,si care este intervalul intre revizii?

Modificat de R Z F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:Alextz

la fel ca si RZF sunt curios si eu cat e intervalul tau de revizii.. ca daca schimbi uleiul la 10.000km atunci si eu sunt pe aproape....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

~15.000km. Asa a consumat de noua. Adica de la dealer cand am ridicat-o pana la prima revizie a luat ~1.2l. Oricum stilul meu de mers este unul destul de rapid. Nu accelerez fara motiv, dar ajung la drum lung destul de des peste 3500rpm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Desi am diesel in motor am Mobil 0W 30 long life iar la service trebuie sa merg dupa 15 000 de kilometri.Consumul aproape un litru la 15 000 de kilometri. Dar acest consum este sigur doar atunci cind masina nu are si alte pierderi.La diesel EGR-ul e buba, pe acolo mai poti avea mici pierderi..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am bagat ulei Texaco la revizie si nu consuma deloc joja e tot la maxim desi am facut 8000 km de la schimbul de ulei.

Masina trage foarte bine si nu are nici o problema.

Stie careva,e de rau ?

:somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fuaileeeu ...e jale.... :(....stai mai calm!!!....probabil a consumat mai putin decat de obicei...dar crede-ma, un consum cat de mic tot il are....si daca era rau tare crapa ceva deja...deci bucura-te :somnmare:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca se poate si mai rau... de ex. la un motor de 206.000km sa schimbi la 15.000 km si sa nu ai lipsa ulei :somnmare:

Este un motor 'normal', ca sa zic asa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut ! Am un golf 4 tdi din 2003 . M-am uitat azi la nivelul uleiului si am vazut ca e mult sub minim (e cam 2 mm pe joja ) ... Ultima revizie am facut-o acum 11.000 km si nu mi se pare normal sa pierd atata ulei in atatia km . Exista posbilitatea ca baia de ulei sa fie putin gaurita ?? Intreb asta pentru ca stiu ca am atins-o putin, dar nu am vazut niciodata urme de ulei pe jos in parcare ... Nu vreau sa-i schimb uleiul si sa ma trezesc fara el ...

Daca poate cineva sa imi spuna si mie de la ce crede ca se putea intampla chestia aceasta ??

Multumesc

Mai pot merge cu ea inca vreo 50 km pana sa-i schimb uleiul ??

Modificat de junk3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Despre baia de ulei , nu-ti poate spune nimeni aici pe net daca este sau nu gaurita/fisurata .

Asta n-o poti face decat tu sau un mecanic verificand baia !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar sar putea sa se intample ceva daca mai merg cu ea cativa km aproape fara ulei cum e acuma ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca ulei pe joja nu prea mai am becul galben nu sa aprins :huh: ... De ce?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai schimbat uleiul acum 11000 km si acum esti sub nivel nu e chiar o nenorocire, completezi si gata (la viteze mai mari se mai consuma ulei, nu cred sa ai ceva la baie, dar evident ca aici nu-ti poate spune nimeni cu certitudine). Sa continui sa mergi fara sa completezi uleiul, este o crima.

Modificat de vowa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!