Jump to content

Modificari Sharan


locdeparcare
 Share

Postare recomandată

@iulistil2..ca sa atasez poze apesi butonul "Alegeti fisierul" selectezi poza dorita si dupa aia apesi butonul "Attach this file".Maxim cat poti sa incarci este parca 1,9 Mb in total.Curaj. :rolleyes:

Pentru a avea acces la aceste functii, cand postezi un mesaj, utilizeaza butonul "use full editor" si apoi sub casuta de text, o sa observi aceste optiuni ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incerc sa pun pozele...nu gasesc butonul cu atasament , cred ca eu nu am pentru ca sunt nou pe aici, nu am nici butonul browse Modificat de iulistil2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun topic Andrusel, felicitari pt "negresa".

Doua intrebari:

  1. cum ai upgradat luminatul interior? ai pus ceva leduri w5w ultra bright? Am schimbat si eu niste becuri de interior cu leduri, dar nu erau foarte puternice, ci cu o usoara tenta de albastru (eu le cumparasem ca scria white pe ele :) )
  2. dvdul din plafoniera - este legat cu headunitul din bord? sunetul din DVD il ai pe boxele masinii? Poti detalia un pic? sau sa ne dai modelul ce il ai, si studiem noi problema

A facut cineva vreo antifonare la Sharan? Chiar daca la un moment dat ziceam ca nu e f zgomotoasa masina... la viteze (mai) mari sau asfalt mai "rugos" trebuie sa dau muzica mai tare... (am devenit eu mai pretentios intre timp, probabil)

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@emy d ...pentru a avea acces la aceste functii e destul apasarea butonului "add reply"(verifica sa te convingi)

@me-high...1.La luminatul interior am folosit becuri din alea de plafoniera cu multe leduri culoarea alb-rece si becuri de pozitie W5W de aceasi nuanta (ia legatura cu userul @turbocip si te rezolva el );

2.Dvd de plafon intra cu sunetul prin mufe RCA in cd playerul masinii (momentan nu ..ca am luat un alpine nou si imi trebuie un adaptor), din care sunetul iese pe toate boxele masinii (10 la numar) si se aude bestial. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei, ziceam pentru cazul in care foloseste omul optiunea "Fast reply" care e gasita imediat sub ultimul post, si care nu are optiune de upload imagini direct pe server, doar prin link. Am uitat sa precizez eu asta, asadar, scuzele mele.

LEdurile folosite la iluminare sunt leduri normale, sau sunt leduri de tip SMD/superflux?

daca ai poze, zi-ne si noua cam pe unde sunt suruburile si clemele de la fetele de usi, sa nu le rupem cand le resfacem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ledurile folosite la iluminatul interior sunt tip SMD.Ca sa dai fata de usa jos trebuie sa scoti manerul de usa(ala care se exfoliaza :) )sa desfaci 3 suruburi care se afla sub el ,si sa ridici fata de usa in sus fara sa tragi de ea. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si de manerul acela trebuie sa tragi? sau cum iasa? n-am gasit nici un surubel in care prins, si totusi se tine foarte tare pe fata de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apuci toata fata de usa (de unde iti e mai comod) si ridici de ea in sus fara grija(asta dupa ce ai scos cele 3 suruburi de dupa maner). :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, sunt nou pe aici. Ma poate ajuta si pe mine cineva cu niste raspunsuri. Am un Vw Sharan din 2006 1.9. TDI 4Motion 115 CP , 85 Kw. Ma intereseaza sa schimb filtru de aer cu ceva de la K&N, m-ar ajuta treaba asta? ce se poate intampla rau si daca trebuie sa fac ceva modificari, am vazut ca la observatii pe site-ul de unde vreau sa comand scrie ceva legat de o toba sport. Am atasat poza cu produsul care ma interesa. Multumesc mult pentru viitoarele raspunsuri

Capture.jpg

Modificat de Juno
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hm,, un filtru de aer sport, te-ar ajuta daca ai avea si o evacuare sport. atunci obtii cativa caluti in plus. dar se simte cand ai filtru sport si cand ai unul standard. O sa observi doar un..raspuns putin mai prompt la acceleratie:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cel mai mult ma tentat sa il schimb pentru ca se poate curata , cat despre evacuarea sport mai ramane de vazut :D prioritatea e acuma filtru ca trebuie sa fac verificarea periodica ;) ms mult de raspuns

http://www.revotechnik.ro/chip-tuning/Volkswagen/Sharan/PD115.html de astea ce parere aveti?:D

Modificat de Juno
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am auzit ca sunt buni cei de la Revo . Acuma, si pretul e pe masura iar daca iti permiti si iti doresti ceva mai "dopat" poti sa o faci :) Eu as face o resoftare doar pentru a elimina limita de viteza de 190. In rest , masina trage bine si cu 116 cai, dar'mite cu 150. E fain daca ai posibilitatea sa o faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt multumit de putere si cum trage,mai degraba i`as face un chiptuning sa ii scad consumul :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ma tenteaza mai mult la depasiri sa le pot face mai usor, si daca cumva prind tarani cu bmw cum sunt prin bucuresti si cj care accelereaza cand ii depasesti, sa aiba putin dopaj masina :X. In rest consumu nu ma prea deranjeaza, oricum e mare :)) 15-16 in oras si 11 afara. daca ajunge la 20 e bine si asa :-" ma intereseaza sa nui stric motoru. Cat despre limita si pe mine ma deranjat, dar cine o pus-o acolo no pus-o de prost :D pana acolo e sigura masina, dupaia :sick: :Driver:

Chiptuning care aveti?:D

Dar ce fac astia de la revo are cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ma tenteaza mai mult la depasiri sa le pot face mai usor, si daca cumva prind tarani cu bmw cum sunt prin bucuresti si cj care accelereaza cand ii depasesti, sa aiba putin dopaj masina :X. In rest consumu nu ma prea deranjeaza, oricum e mare :)) 15-16 in oras si 11 afara. daca ajunge la 20 e bine si asa :-" ma intereseaza sa nui stric motoru. Cat despre limita si pe mine ma deranjat, dar cine o pus-o acolo no pus-o de prost :D pana acolo e sigura masina, dupaia :sick: :Driver:

Chiptuning care aveti?:D

Dar ce fac astia de la revo are cineva?

verifica fratele meu masina ca a mea nu cosuma 11 afara nici cu rulota in spate si am rulota de 7 metri si 1200 kg iar solo in conditi de iarna cu un prieten care conduce un BMW X5 si care cu greu am reusit sa ma tin dupa el pina la ORADEA ,am avut un cosum de 7,5 la suta de km si credema ca am alergato de iau sarit capacele .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: nu ai "alergat-o" cum trebuie,daca o "alergi" bine si non-stop ia 9 lejer (cine stie cunoaste :lol:),dar nici intr-un caz 11 la un drum cat de cat mai lung. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde unde o ti :)) la mine mia luat pe autostrada 16 constant la 190 km 4200 rpm, acuma am facut un test doar la consum 100 km afara noaptea am facut 6,2 dar am schimbat viteza sub 2000 rpm ;)

la urmatoru drum daca apuc fac si o detailere pe vag ;) :Driver:

Modificat de Juno
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: Se pare ca deocamdata eu detin recordul la consum

,sory pentru calitatea filmarii,dar era acum cativa ani.

p.s. @juno vezi ca e interzis sa vorbesti(scrii) de viteze ilegale cu care ai mers. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ramanem ontopic...

Faruri cu lupa in afara de cele oem mai stie cineva?Am vazut ca cele originale is foarte scumpe...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CE tipuri de becuri sunt puse in far? in functie de tipul de bec, se pot gasi si lupe, aproximativ la 450 ron setul de 2 lupe. garantie de 2 ani.

sunt pentru H1, H3, H4 si H7.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok @andrusel pe asta n-am stiut-o :D

Cat despre faruri nu stiu ce sa spun, ar ajuta mult lupa aceea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte mult ajuta. Sharanurile au oricum niste faruri tari- Vad foarte bine cu halogen, dar cu xenon ar fi si mai bine , si e foarte indicat sa ai lupa: focalizeaza mai bine lumina si nu ii deranjeaza pe cei care vin din fata.

Am vazut care sunt diferentele cu sau fara lupa:

fara lupa- Lumina dispersata in toare directiile, majoritatea fiind concentrata asupra drumului (deobicei, focalizeaza in forma de x, sau o linie, un punct fix... etc)

cu lupa+xenon - Lumina e focalizata asupra drumului si in lateral, aratand ca o perdea luminoasa. Deasupra la "perdeaua" luminoasa, nu se disperseaza lumina, ceea ce nu face sa fie foarte confortabil pt cei din fata , si in acelasi timp iti ofera tie lumina mai puternica pe drum.

Dupa montarea lupelor, e recomandat sa se regleze farurile, nu pe poarta/zid/ bloc, etc, ci intr-un service!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suna bine ce ai zis tu :D, am xenon pus pe Sharan de vreo 2 ani de zile , dar nu am lupe, asa a venit din fabrica fara lupa ..., cand am vazut pretu unui far cu lupa am renuntat la idee. Am vorbit cu niste prieteni care lucreaz aici la Cluj cu masini si mi-a spus ca sa pun lupa ulterior in far e prea complicat si nu va fi ca si nou ... Daca gasiti ceva la pret mai normal dati o veste pe aici :D :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris mai sus cat costa un set de lupe pentru o faza sau pt bixenon(h4). Chestia e ca , daca ai timp/sau inca 2 faruri le poti lucra frumos in fibra, +vopsite cu negru pe interior - GTI look. (mai faine ca unele originale).

1 set de lupe + xenon = 450 ron.

Caut o poza sa vedeti cum ar arata un far oarecare cu acele lupe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ai tu pe masina e xenon AM(nu s-a montat pe Sharan faruri fara lupe cu xenon).Xenon AM am si eu pe masina de 4 ani si sunt foarte multumit de lumina (in comparatie cu cea de la halogen) si in comparatie cu faruri cu xenon OEM(am facut comparatia cu un pasat intr-o noapte) si se vede mult mai bine (hai sa inceapa baietii cu replicile :blah: )probabil si din cauza ca dispersa lumina.Totul e sa fie reglate bine. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!