Jump to content

Boxe Octavia 2


dany
 Share

Postare recomandată

Fa si tu o descriere mai detaliata a operatiei : cum ai desfacut suruburile si ce fel de material textil si mai ales cum l-ai bagat ? Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    8

  • ReluOlaru

    7

  • gabriel

    7

  • Simon

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Si mie imi vibreaza numai dreapta si am desfacut usa am rupt niste cleme dar cred ca are dreptate cel care a zis ca de la buzunarul cu suport de apa vibreaza, daca tin de el nu mai face dar na.... se poate transmite pe fata de usa .

Cred ca cea mai buna modalitate si un sunet mai bun ar fi montarea de dynamat :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:huh: credeam ca sunt singurul care trage de buzunar ca sa vada daca mai face sau nu zgomot. :( si eu cand trag de el, nu mai vibreaza si se aude lin si clar :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fosta masina -Fabia- aveam aceeasi problema cu zornaielile plasticelor cand urcam volumul si intr-o zi am cumparat un fel de mocheta, material textil,cum sunt covorasele din dacii sa zic, si am desfacut fetele de usi, am taiat la dimensiune materialul si cu prenandez l-am lipt pe interiorul fetei de usa, solutia nu este tocmai profesionala dar am reusit sa scap de zgomotele ''bonus'' ale sonorizarii :rolleyes:

La octavia am observat ca problema se afla in zona suportului de sticla de 1L al buzunarului si de-a lungul acestuia, in cazul asta, m-am limitat sa desfac suruburile de jos ale fetei de usa si sa introduc tot asa ceva material textil care sa impiedice atingerea fetei de usi de restul tablariei.Si in cazul acesta...nu prea profesional dar adio zornaieli

Despre ce updatare a sistemului audio vorbesti????

tot de la plasticul de pe usa este si la mine,ac am sesizat,cand pui mana pe el nu mai face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

boxele de pe spate la O2 sunt de 16,5 :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca akebono a si vindut masina pina acum .... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg boxe de 16,5 montate pe spate direct pe tabla fara sa mai puneti nici un inel de plastic sau mdf, asta ca sa se intample totul repede...

Mai este un topic de sonorizare in care discutia e mai ampla, ar trebui unite sau facut ceva ca nu isi au rstul 2 topic-uri...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Stie cineva daca la versiunea Trend cu boxe doar pe portierele fata, exista cablajul facut pentru cele din portierele spate (inclusiv cablajul pentru tweetere)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am desfacut ambiente, trend nu , ambiente nu avea , banuiesc ca nici trend nu are...si nu au tocmai din mufa din player din fata deci trebuie confectionate cabluri cu pini pt mufa oem, eu am facut deci merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

difuzoarele de la sound system :

bass 18 cm 60w

medii 8,7 cm 25W

si tweeter

si mediile

post-53015-1251317302_thumb.jpg

post-53015-1251317556_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma nu m-am lamurit: ce dimensiune au boxele fata si spate in Octavia 2?

Poate spune cineva clar? :)

Boxele pt O2 au 16,5 cm .

:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Intrebare: nu gasesc pe nicaieri sigur: la montare boxe 16.5 pe usile spate octavia2 sunt necesare distantiere sau nu? Daca da, credeti ca sunt bune cele care sunt pentru boxe fata prezentate pe la magasinele online?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.Da trebuie distantiere 2.In mod normal nu merg cele de pe fata , dar am avut surprinderea sa gasesc la O2 unui amic (la schimbarea boxelor pe fata ) inele mari de 16,5, eu unul avand din cele mici pe fata, asa ca ar fi mai bine sa le ai deja cumparate cand te hotarasti sa desfaci fetele de usi... :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, deci trebuie. Ideea este ca am cumparat deja boxele de spate (16.5) insa nu am gasit nicaieri inele distantiere cu specificatie clara "pentru boxe spate". Sincer NU stiu cum dracu sa procedez. Am mai intrebat si pe altii si mi-au zis ca NU sunt necesare acele distantiere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu stiu 100% daca se pot monta fara, (ma gandesc ca au totusi nevoie de o adancime de montaj, si de aceea am ceva dubii), stiu insa ca eu personal am montat la 3 amici/prieteni cu O2 , si la a mea cu distantiere , si au venit la fix pana in masca,spatiul ramas incearca sa fie un "volum" necesar basului, deci sunt multumit...Distantierele le-am luat din Bucuresti de unde am luat si Blaupunkt-urile pe care le tot recomand, deci it's up 2 U , daca vrei sa incerci fara... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am montat fara distantiere la o gramada de masini (octavia 2 pe spate.)... boxe de 16,5...cred ca voi vreti sa va sune cineva sa va garanteze m, ce mare scofala sa dati o fata d eusa jos s afaceti proba daca sunteti asa de curiosi, nu sunt fire si alea trebuie trase tocmai din cd....

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da gabriele, multam frumos de ...aciditate. O sa repet daca este cazul. I-am promis unui prieten ca ii montez dar am apelat la forum inainte de a ma apuca de treaba pentru ca nu am masina prietenului ca sa vad exact. Si vreau sa fiu peste 75% sigur inainte de demonta masina (trebuie sa trag si cablaje).

Aaa, si sa iti raspund si la acreala postului: nu uita ca si tu la randul tau ai pus p forumul asta intrebari si ti s-a raspuns.

Multumesc oricum pentru lamuriri. Cheers!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ce marca sunt difuzoarele standard?

Am 2 difuzoare Magnat Profection 162 de la vechea masina si ma intrebam daca-s mai bune decat cele stock?

PS: Cred ca topicul ar putea fi unit cu Sonorizare Octavia 2

Modificat de Clodius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

BLiTZ... Eu le-am pus fără! Boxe Magnat UltraS162 de 16,5 cm se potrivesc perfect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Stie cineva de unde pot face rost si mai ales ce fel de conectori (eventual un cod) sunt cei care fac legatura intre firele de la difuzoare si pinii radiocd-ului de pe octavia II (stream parca se numeste).

Mai exact cei mici care intra si se blocheaza in mufa mai mare din plastic care la randul ei monteaza intr-o rama de plastic.

Si daca am inteles bine in usa intra apa, praf etc, asa ca pentru a monta un difuzor (de 16,5 pe usa din spate) trebuie izolat cumva? bagat in vreo caseta de plastic sau altceva inainte de a fi pus pe usa?

Intreb pentru ca vreau sa fac rost de toate materialele inainte de a ma apuca de treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am montat pe spate boxele direct in usa fara distantiere si protectii, iar pana acum nu am avut nicio problema. Si a trecut ceva timp de atunci, aproximativ 1 an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut.am si eu o intrebare:de unde pot lua o boxa de octavia 2 (spate)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am montat pe spate boxele direct in usa fara distantiere si protectii, iar pana acum nu am avut nicio problema. Si a trecut ceva timp de atunci, aproximativ 1 an.

Aşa am făcut şi eu, boxe de 16,5, cu popnituri şi sunt foarte mulţumit de cum se aud Magnaturile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Nu mai vine nimeni cu noutati, ce model de boxe a montat pe masina si cum suna? Eu sunt interesat de parerea voastra, caut de jumatate de an Hertz Dieci 165, dar din pacate in Romania nu se mai aduc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!