Jump to content

Problema ambreiaj SHARAN 4 MOTION


george 2010
 Share

Postare recomandată

SALUT,NICI NU STIU DACA AM POSTAT UNDE TREBUIA,SUNT INCEPATOR IN FORUM.AM SI EU O MARE PROBLEMA LA UN SHARAN 4 MOTION 2005,RAMANE PEDALA DE AMBREIAJ LA JUM. SI NICI IN VITEZE NU MAI INTRA,RAMENE BLOCATA,IN MARSARIER LA FEL,POMPA AMBREIAJ AM SCHIMBAT-O,KIT-UL LA FEL SI TOT ASA FACE.ARE CINEVA VREO IDEE CAM DE LA CE AR FI?MULTUMESC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.Nu ai postat bine. Mai citeste regulamentul, macar din respect pentru restul colegilor.

2. E aerisit bine ambreiajul bine? Si eu am patit sa imi ramana pedala cu totul la fund ca nu era aerisit bine :)) cand l-am schimbat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am probleme la un sharan 4x4,am schimbat kit-ul,pompa ambreiaj,tot la fel face adica ramane ambreiajul la jumatate,nu mai intra in viteza si marsarier,in fine am schimbat tot ce trebuia si nimic......am cumparat o alta cutie si nimic.....tot la fel face........nu stiu ce sa mai fac,nu cunosc nici alt mecanic care s-o pricepe mai bine....ma poate ajuta cineva?multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astept un raspuns de la voi,va rog mult,ca nu stiu incotro sa ma mai duc cu masina si ce sa-i mai schimb,o gramada de bani cheltuiti si degeaba ca tot nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

astept un raspuns de la voi,va rog mult,ca nu stiu incotro sa ma mai duc cu masina si ce sa-i mai schimb,o gramada de bani cheltuiti si degeaba ca tot nu merge.

S-ar putea sa fie de la cutie ! Verifica axul daca are joc(axial), daca da atunci trebuie sa scapi de acel joc si atunci masina va merge ca noua. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut George,

Putem discuta pe adresa doruttd@gmail.com

Modificat de doruttd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Doamne fereste sa puneti volant cu masa simpla pe sharan cu 6 trepte.Ati dat de belea.In mers fara sa accelerezi zici ca esti cu tractorul.Am kit-ul in garaj dupa o saptamana de mers.Valeo.Daca vrea cineva sa riste il vand ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

antonioantonio38

zici ca face urat volant  cu masa simpla ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unii zic ca are defect de fabrica,nu le mai inteleg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
  • Oraş:Mediaş
  • Maşina:vw
  • Model:sharan 85 kw
  • Motorizarea:1,9tdi 85kw

Posted 4 minutes ago

din 31.12.2013. ora 21 am probleme si eu cu un sharan 2001 tdi,mai exact ma lasat masina in fata resturantului unde trebuia sa patrecem revelionul efectiv mi-a coborit pedala de la ambreiaj, nu mai puteam schimba vitezele asa ca am lasat msina acolo,va dati seama ce distractie a fost.in data de 01.01.2014 am tractat-o la un service, mi-a schimbat pompa ambreiaj,am adus-o acasa pe drum totul afost ok ,a doua zi dimineata am avut din nou probleme nu revine pedala ambreiaj pina sus ramine la jumatatea cursei.am schimbat rulmentul de presiune si cilindru receptor din cutie .in ziua urmatoare face la fel o duc in service iesim in proba o ridica pe elevator iar la ora 3 ma duc dupa ea.in drum spre casa mai face figuri de 2 ori cu pedala dar ce e mai grav a aparut un tacanit din cind in cind (mai rar) in momentul  cind schimb din a doua in a treia, dar in marsarier de fiecare data. va rog cu ceva sugestii ca deja am cheltuit 1300 lei,va multumesc!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna,are cineva poze cum arata cutia,diferentialu etc ce tine de 4x4(sau ce trebuie luat pt a fi 4x4) si daca sa pus 4x4 cu cutie automata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Sincer nu merita efortul te costa mai mult sa il transformi in 4x4 decat sa cumpei una 4x4.

Este prea complicat si se lasa cu demontat cam toata masina . Ttrebuie sa umblii la instalatia electrica si sa schibi calculatoarele de abs esp si cel de la motor  cel putin .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oho,da ai dreptate e mult,mersi frumos de informatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare. Dezgrop eu topicul.. Am un sharan 2.0 tdi/BRT din 2007 si la fel cum zicea colegul mai sus ieri am gasit pentru a 2-a iara luna asta pedala de ambreiaj la jumatate de cursa. Nu intra in viteza asa ca am tras-o inapoi si si-a revenit. Probabil ca difera de la masina la masina dar la mine prinde jos de tot iar pana la jumate merge foarte foarte usor cand calc pedala. Nu mi-a facut nici o figura sa zic asa.. Nu a dat semne gen sa se tureze motorul in gol cand e in viteza sau alte chestii. Vreun coleg mai experimentat imi spune si mie ce e de facut? Pe 24 vreau sa fac un drum de cateva sute de km in tara cu masina incarcata si nu as vrea sa raman pe drum..

Modificat de cristiannnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai poti sa incepi cu optiunea low cost....faci aerisire la ambreiaj si verifici lichidul de frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba cilindru receptor (sau varianta a2a, pompa de la pedala- asta se strica mai greu). Nu circula mult timp cu ea asa, ca grabesti uzura ambreiajului. cilindru receptor era 180-220ron, iar manopera depinde, eu am cilindru receptor pe cutia de viteze, deci a durat 15 minute manopera, daca al tau este in cutie dureaza cateva ore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat tot ce înseamnă lichid, primul lucru a fost sa verific nivelul..

Nu am idee cum se aerisește.. Nu se aeriseste singur?

Vis a vis de cilindrul receptor.. Cum aflu dacă e pe sau in cutia de viteze?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca asta este pt modelul tau de masina, dar dupa forma pare a fi in exterioru cutiei de viteze, e diferit fata de ce aveam eu.

 

$_57.JPG

 

Problema apare cand  membrana aia neagra se sparge, si nu mai creeaza vacumul necesar, de asta ai pedala foarte moale. Este o problema des intalnita, apeleaza la un mecanic, de obicei cilindrul se afla in partea dreapta cum deschizi capota, intre motor si baterie  pe cutia de viteze. El are o valva prin care poti sa aerisesti ambreiajul, exact ca si la etrierul de frana. Poti incerca o aerisire, sau mai simplu, da cilindru receptor jos (ii tinut de 2 suruburi, si vezi daca nu este rupt).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine o sa verific. Am vazut ca se gaseste kit de reparatie.. Burduf si 2 o-ringuri, in cazul in care tija e intreaga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma ajuta vreun coleg sa localizez cilindrul receptor? Nu imi dau seama unde e cu toate ca teoretic ar trebui sa fie pe cutie deoarece am cautat pe un site de piese auto cilindrul respectiv pentru masina mea si e ca cel din poza de mai sus atasata de colegul deenman.

post-74770-0-57693600-1450291851_thumb.jpost-74770-0-57693600-1450291851_thumb.j

post-74770-0-95519400-1450292557_thumb.j

Modificat de cristiannnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cod de cutie ai?Eu cred ca ai pompa la pedala de ambreiaj si rulmentu de presiune e pe lichid,vezi nu intra vreo conducta in cutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu știu ce cod de cutie e iar locul între motor si baterie e foarte mic.

Motorul știu ca e BRT dar cutia nu știu ce cod are.. Cum aflu?

Modificat de cristiannnn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina nu se repara pe forum, mergi la un mecanic, constatarea e aproape gratis. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda,ai dreptate,dar la constatare o sa zica kit ambreiaj complect si defapt poate e pompa doar....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu.  Mergi in service, ceri consultare, cu mentiunea sa-ti arate/demonteze cotracost cilindrul receptor si sa-ti zica daca se afla pe cutie sau in cutie. E simplu si te costa 50 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!