Jump to content

Demontare fata portiera


kasius
 Share

Postare recomandată

Buna,

Are cineva sau stie cum se desface fata la portiera de la sofer la touran 2004 ?

Geamuri electrice doar pe fata.

Ideea e ca s-a rupt ceva pe acolo si nu mai ridica geamul deloc.

Ramin dator !

Am desfacut cele doua suruburi de jos, insa m-am blocat dupa. Ca nu stiu ce sa mai fac.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Asta am gasit eu in elsa pt Touran 2004. Sper sa iti fie de ajutor

LE: in document am adaugat si info-ul cu privire la montare.

portiera sofer touran.doc

Modificat de Jukausul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat de Elsa. Il aveam si eu intr-o vreme.

Superba poza. O sa fac o incercare diseara. Mersi mult de tot !

Sint curios daca poti sa mai scoti si ceva legat de sistemul de macarale pentru geam. Vreo poza ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Inca nu am reusit sa o demontez. Nici timp prea mult nu am avut. Insa am inteles ca sint niste cleme care se rup in timpul procesului de scoatere. Asa ca am fost aseara la Skoda pe la Aurel Vlaicu si am luat niste cleme de alea ( ar fi cam 6 pe portiera ). Am intrebat de kit de reparatie macara si costa cam 120 lei. Problema e ca nu au pe stoc nicaieri. Bine ca exista.Kitul include role intinzatoare si cabluri. Nu contine cablul tractor, ala mare.

Si am luat si un bec de scrumiera ca nu mai puteam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Reinvii putin topicul ca mi-am amintit de el.

Demontarea fetei de portiera trebuie facuta de cineva care a mai facut asa ceva. Nu e neaparat capat de lume, insa trebuie sa stii exact unde sint clemele si nu merge chiar usor.

Problema geamului era ca o bucata de plastic din clema care tinea geamul s-a rupt. Si cablul agatat de ea atirna aiurea.

Se repara relativ usor, totul depinzind de cabluri in general. Exista kit de reparatie la 150 lei care contine cablurile ( in afara de unul mare ), piesele si rola.

Va recomand dulce sa nu folositi butoanele de control ale geamurilor pentru ca riscati sa stricati si motorasul sau sa ii distrugeti ceva. Si astea costa, mai ales pe stinga la sofer.

Dupa ceva vreme s-a dus si geamul din dreapta.

Si ca o mica observatie: multi spun ca nu exista kit de reparatie si va recomanda sa luati macaraua cu totul. Incercati la altii.

Si cumparati si niste cleme suplimentare, pentru ca se pot rupe la demontare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut am si eu o problema tot cam asa ca tine cu portiera din dreapta . Un copil care a stat in dreata a deschis usa tragand de manerul din interior o data tare scapandul dupa aceea a mai tras o data iar usa sa deschis . Toate bune si frumoase am ajuns acasa am inchis masina , a trecut seara. A doua zi de dimineata cand sa deschid masina am observat ca prin senin ca usa din dreapta nu se mai deschidea (masina fiind deschisa) am tras de ea am tras in fine am lasato . A doua zi ma duc la un servis si eu credeam ca poate o sa imi deschida portiera cand il aud pe baiatu care tot se schinuia la portiera ca usa nu merge deschisa deloc doar daca rupem usa si punem alta . Am ajuns la un alt servis si mi-a scos butucul din usa tot nimica nu mergea deschisa . Acuma va intreb si pe voi daca stiti si voi o solutie poate ma ajuta si pe mine cineva va rog . Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa fi sarit cablul de deblocare. Nu ca ala se tine foarte bine acolo, dar daca e prins intr-o pozitie aiurea, poate sari.

Cum naiba a reusit sa scoata butucul cind portiera e inchisa ?

Detaliaza ce inseamna nu se deschide.

1. Din exterior sau din interior sau oricum ai incerca ?

2. Clickaie ceva pe la portiera aia cind blochezi deblochezi masina ?

Mergi la un service serios. Cu gigei de la coltul blocului nu faci treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da cand dcschid masina clincane ceva adica da sa se seschida dar se inchide :| si este un surubel daca deschizi usa din spate foarte putin o sa-l observi si l-am desfacut a iesit butucul ca sai spun asa (cum ar veni chestia unde sar baga cheia daca as avea) acuma trebuie luni sa m duc la Seat sa vad ce rezolv daca imi zic si astia tot la fel ..... ma pis e ea de usa in fine . Mersi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Butucul nu sta doar in surubul ala. Asta e una.

Problema e ca firul de deblocare si-a schimbat pozitia.

Cred ca se poate rezolva ori cu demontatul fetei de portiera partial ori cu scula aia folosita de hoti pentru deblocare.

Cred ca se poate ajunge la fir ala daca se desface suportul de plastic de pe minerul portierei. Nu bag mina in foc ca e pe dreapta. Pe stinga ar fi loc pentru asa ceva. Ca acolo am umblat si eu..

In atasamentul de mai sus e reperul numarul 4. Schema e pt stinga. Pt dreapta difera doar cotiera de pe portiera.

Modificat de kasius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut domnilor,

Stiti pe cineva in Bucuresti care se pricepe sa inlocuiasca un kit de reparatie usa stanga fata Touran?

Am inlocuit anul trecut amandoua macaralele fata, cu totul, si a tinut fix 11 luni cea din stanga.

Cam la 70% din cursa facea un mic zgomot si pana la urma s-a incalcit cablul pe rola si s-a rupt un plastic de la un cablu.

Am achizitionat de la Master Auto System kit-ul, usa deja e demontata de un mecanic care la prima vedere

spune ca nu se potriveste.

Toate cele bune.

 

 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum, daca deja s-a pronuntat un mecanic, inseamna ca asa este.....

 

in rest, cauta in aria prestari servicii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, mecanicul este de la un service de cartier, cel care mi-a scimbat macaralele anul trecut.

Ce am pe masina nu sunt cele din fabrica ci unele italiene. Pe toate site-urile cu kit-uri de

reparatie pozele corespund cu ce am primit eu...asa ca nu mai inteleg nimic.

Pana la urma voi cumpara o alta macara completa, pentru ca orice "mecanic" se pricepe se demonteze

si sa monteze, cu ganditul e mai greu. Sa dus vechea scoala, traim timpuri noi, asa ca vai de noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, ma gandesc ca totusi a comparat lungimile la sufe, etc.... de a tras concluzia ca nu se potriveste kit-ul de reparatie....

 

altfel, nu e complicat de montat.... e adevarat, e un pic mai complicat decat montajul macaralei complete, dar se face fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@Davos, daca nu ai rezolvat, da-mi un PM. Te indrum eu catre cineva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Azi am patit-o cu macaraua geam electric fata sofer. La service , solutia ,alta macara noua. Am ajuns ca si in Germania , numai acolo se inlocueste  totul cu nou si daca se poate cu original.Totul ar fi Ok daca am avea si salariile din Germania. Asa ca am inceput sa studiez problema si am rezolat-o astfel .Un set cleme geam made Italy 55 ron + manopera schimbat cleme 50 ron , cost total 105 ron ( de regula se rup clemele de plastic). Macaraua functioneaza. Pentru cei interesati pot oferi detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Dcristian,

In teorie ai dreptate, insa cind macaraua se strica 99% din oameni incearca butonul de citeva ori pina sa se prinda de problema. si in cazul asta se strica si cablurile :(

 

Kitul de reparatie costa fix 150 lei si include si cablurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut Kasius!Spune-mi te rog de unde poti gasi un asemenea kit pentru macara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si la noi pe forum in aria vanzari parca un coleg care comercializa asa ceva

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista kit de reparatie oficial si se poate comanda si la reprezentante. Pe linga alti distribuitori.

Chiar daca multi spun ca nu exista asa ceva.

Kitul contine clemele si cele doua cabluri. Exista si un al treilea cablu, mai lung, dar ala nu prea se strica.

Ideea e sa nu forati prea tare ca daca se distruge rola de pe motoras, costurile vor fi mari. Peste 700 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut!

 

 M-am gandit sa nu mai deschid alt topic si sa intreb aici fiind vorba de aceeasi marca de masina.Am demontat panoul usii dreapta din fata in scopul sa ajung la broasca care trebuie inlocuita dar m-am blocat la panoul din tabla . Dupa ce am desfacut suruburile de sustinere am vazut ca mai are si alte nituri care dupa mintea mea sustin macaraua de la geam. Ma puteti ajuta cu o indrumare cum se procedeaza mai departe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu nevoie de putin ajutor, mi-a intrat inauntru butonul de blocare/deblocare a usilor, cel de pe portiera soferului, este vre-un mod sa ajung la el fara sa desfac fata de usa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Liuro:

aici treaba nu e chiar atat de simpla daca umbli pentru prima oara dar am sa iti explic in amanunt.Dupa ce ai dat jos fata de portiera vezi ca ai doua capacele de cauciuc care se scot si cobori geamul jos pana in ai sa vezi cate un surub in dreptul fiecarei gauri,acele suruburi se slabesc(nu se scot complet) iar geamul se ridica usor in sus prin inclinare spre fata si spre exterior.In continuare cauti pe cantul usii acolo un de este broasca si desfaci cele 2 suruburi care tin broasca si tot acolo sub un mic dop de cauciuc gasesti un surub torx pe care il desfaci tinand manerul exterior tras pe deschis dupa care extragi piesa de plastic in care ar trebui sa fie butucul de cheie dar care pe dreapta este doar un capac fals,apoi desfaci cablul care se prinde de manaer prin declipsare si apoi treci la interior si desfaci cu cheia de 10 suruburile de pe conturul fetei de tabla de la interior si treaba e cam gata atentie insa la cabluri cand scoti fata de tabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu nevoie de putin ajutor, mi-a intrat inauntru butonul de blocare/deblocare a usilor, cel de pe portiera soferului, este vre-un mod sa ajung la el fara sa desfac fata de usa?

 

din pacate, nu... trebuie sa dai jos fata de usa. Nu este greu, doar sa ai grija sa nu rupi clemele,... pentru asta iti era utila o scula speciala, petru desfacut clemele fetei de usa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!