Jump to content

cat astepti sa primesti masina dupa ce primesti av


dorudid
 Share

Postare recomandată

Luni 12.09 am platit avansul la SEAT si dealerul mi-a spus ca trebuie sa mai astept pana pe Miercuri,Joi-pt.confirmare de catre Porshe Leasing ca ...am platit prima rata?Poate ca asa trebuie dar parca nu mai am rabdare sa astept.Mentionez ca masinuta mea ma asteapta in vitrina sa o duc acasa! Si inca ceva-masina nu are presuri de cauciuc,decat contra cost?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luni 12.09 am platit avansul la SEAT si dealerul mi-a spus ca trebuie sa mai astept pana pe Miercuri,Joi-pt.confirmare de catre Porshe Leasing ca ...am platit prima rata?Poate ca asa trebuie dar parca nu mai am rabdare sa astept.Mentionez ca masinuta mea ma asteapta in vitrina sa o duc acasa!  Si inca ceva-masina nu are presuri de cauciuc,decat contra cost?

<{POST_SNAPBACK}>

Presurile costa 90 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Luni 12.09 am platit avansul la SEAT si dealerul mi-a spus ca trebuie sa mai astept pana pe Miercuri,Joi-pt.confirmare de catre Porshe Leasing ca ...am platit prima rata?Poate ca asa trebuie dar parca nu mai am rabdare sa astept.Mentionez ca masinuta mea ma asteapta in vitrina sa o duc acasa!  Si inca ceva-masina nu are presuri de cauciuc,decat contra cost?

<{POST_SNAPBACK}>

Bine ai venit pe forum si sa stapanesti masina sanatos si fara incidente!!!

Tre sa-ti spun ca te afli printre norocosi, pentru faptul ca masina te asteapta in showrom. Altii au asteptat si 2 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Porsib in SIBIU sunt 130.

X-Ecutor multumesc de urare si vreau sa va spun ca urmaresc forumul de ceva vreme,sa aflu si eu cat mai multe despre masina SEAT, si de ce nu si despre posesorii si totodata fanii acesteia!

In ce priveste subiectul acestui topic,nu sunt in clar cu confirmarea despre care va scriam mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din moment ce e pe stoc, eu zic ca in maxim 10 zile o s-o ai. Daca venea din strainatate asteptai 2 luni (cazul meu :D ).

S-o stapanesti sanatos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea ea in Curtici si a durat cam 10 zile din cate imi aduc aminte. Dar stiu ca l-am bombardat pe dealer cu telefoane!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mea ea in Curtici si a durat cam 10 zile din cate imi aduc aminte. Dar stiu ca l-am bombardat pe dealer cu telefoane!

<{POST_SNAPBACK}>

Astazi sunt foarte suparat pe Porsib dealerul din Sibiu.Cand m-am dus ieri dupa masina am ramas stupefiat-SEATUL meu tocmai a fost dat altei persoane si dealerul mi-a indrugat niste scuze banale,cum ca directorul de vanzari a dat masina altcuiva si sa nu fac urat ca imi aduce alta pana sambata.Asta ar fi a treia amanare si tare mi-e ca e tot o cioaca de-a lor.

Ma puteti ajuta cu o idee-pe cine de la firma Porsche pot contacta sa-i explic ca "clientul nostru este stapanul nostru"si nu invers.

Si inca ceva:daca am platit avansul in 12.09 pot lua masina de la orice dealer din tara?-poate asa reusesc sa imi iau masina luna aceasta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit printre noi !

Imi pare rau pt. ce ti s-a intamplat ... romanisme.

In mod normal, daca ai platit avansul la un dealer (firma), de la acelasi trebuie sa vina si masina.

Sfatul meu, nu incerca sa iti retragi avansul, am facut si eu asta acum cativa ani si am pierdut vreo 400 EUR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este ciudat ce spui, ca masina ta a fost data altcuiva. Cand faci contract - ai asa ceva, sper! - acolo se specifica si seria de sasiu. Nu are cum sa iti dea alta masina!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este ciudat ce spui, ca masina ta a fost data altcuiva. Cand faci contract - ai asa ceva, sper! - acolo se specifica si seria de sasiu. Nu are cum sa iti dea alta masina!!!

<{POST_SNAPBACK}>

Multumesc pt. inf. Hubertus.Normal ca am contract dar nu l-am prea citit cap coada.Contractul se afla inca la ei,probabil mi-l da cand ridic masina dar o sa merg sa-l citesc mai atent astazi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmmm...Tu ai vazut masina in vitrina? Si daca ai vazut-o, ti-a spus deler-ul ca va fi a ta? Parerea mea: chiar daca ti-a spus, a fost o smecherie ca sa te faca sa o cumperi cat mai repede, ca sa nu te razgandesti, sau dintr-un alt motiv asemanator. Cand te duci aici in Romania la un dealer, sa uiti de toate prosiile vazute prin filme, de genu "clientul nostru, stapanul nostru". Angajatii acestora nu vor inceta sa te minta, te vor pupa in fund cat timp esti nehotarat daca sa-ti iei sau nu masina, iar din momentul in care ai semnat contractul...bun venit tratament cu spatele si dezinteres. Pun pariu ca masina era deja data cand ti-au oferit-o s-o cumperi. Singura scapare ar fi sa te faci avocat, sa citesti contractul bine si sa te iei in gura cu iei. :( ....sau niste $ nu ar strica. :D :D :(

Deci, concluzia: exista doua posibilitati...cea buna, in care au totusi masina pe stoc si o sa ti-o aduca cand li se incordeaza si lor muschiu' (cum am mai spus ar trebui in max 10 zile); si a 2-a...cea proasta in care nu o au pe stoc si o s-o vezi in vreo 2 luni.

P.S. Ma scuzati pentru tenta nervoasa a postului meu, dar pot spune un singur lucru: sper ca tie (si voua, in general) sa nu ti se intample ce mi s-a intamplat mie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se intampla peste tot, pana si peste balta, nu numai in ro.... so relax.... :(

astia ie dealerii...... numai buni de gura... si cam atat..

off topic: titlul nu ar trebui sa sune " ...dupa ce dai av" ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: Nu ca lui ia dat si avans :)

<{POST_SNAPBACK}>

In titlu ma refer la "dupa ce primesc avizul"favorabil la dosarul de leasing!

Multumesc tuturor pt.inf.,mi-au fost de folos in "lupta cu dealerii".

Mi-am vazut actele masinii care au sosit pe 14.09 si de atunci astept inca livrarea de la Curtici cu mai multa rabdare ca pana acum!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am primit masina si sunt foarte bucuros si fericit.

Daca mai intra cineva pe acest topic,am o nedumerire:M3-ul in momentul cand scot cheia din contact nu mai este alimentat cu curent si se aude 3 bipuri.Stie cineva despre ce este vorba?Si in portbagaj nu este lumina,se poate pune si cum anume?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 zile e termenul "normal"; fara presuri vin toate,

Daca comanzi presuri de fabrica (300 ron) sunt de pisla si tot tre' sa cumperi de cauciuc (asa a venit a mea)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

referitor la bipuri, incearca sa scoti fata de la radio-cd si atunci probabil ca nu o sa le mai auzi

Modificat de ishvian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca mai intra cineva pe acest topic,am o nedumerire:M3-ul in momentul cand scot cheia din contact nu mai este alimentat cu curent si se aude 3 bipuri.Stie cineva despre ce este vorba?Si in portbagaj nu este lumina,se poate pune si cum anume?

<{POST_SNAPBACK}>

Este standard cu bipurile! Semnalul sonor te avertizeaza ca ai uitat sa scoti fata detasabila de la casetofon.

In legatura cu lumina in portbagaj: se poate pune. Faci comanda si ti-o monteaza cei din service. Nu te costa mult si nu pierzi nici garantia pe partea electrica daca faci la un service autorizat seat.

Daca iti pui lumina in portbagaj, sa faci si tu topic separat cu cheltuielile de rigoare ca poate mai vor si altii! Thanx!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau cumperi lumina din cora cu 60mii lei si primesti si un cablu de la bricheta pana unde ai nevoie de lumina (deci nu e numai pentru portbagaj) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
A mea ea in Curtici si a durat cam 10 zile din cate imi aduc aminte. Dar stiu ca l-am bombardat pe dealer cu telefoane!

<{POST_SNAPBACK}>

Eu cand am fost la dealer sa vad ce masini are am primit o lista cu vreo 5 masini care veneau spre tara. Am intrebat cam in cat timp vine si mi-au spus ca in maxim 20 de zile . Am ales masina ,am facut actele de leasing (porsche leasing a refuzat sa imi dea leasingul , la bcr nu am avut nici cea mai mica problema si in conditii mult mai bune) am semnat contractul de leasing si am inceput sa astept. Dupa o saptamana am sunat la dealer si mi-au spus ca masina este in Curtici si ca se vamuieste. Au trecut 20 de zile ,timp in care am sunat zilnic la dealer, pana cand a venit masina.

Dupa care a mai tinut-o si dealerul vreo 7 zile pana a echipat-o!!!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 zile??? enorm!!! Lipsa totala de interes fata de client!

Oricate masini ar fi avut de "livrat" nu aveau de ce sa te tina atata timp!

Eu mi-am luat masina de la Metrotehnica, noroc cu cei care m-au sfatuit sa nu aleg PBN, si in ziua in care au dat jos masina de pe trailer m-au sunat si m-au intrebat daca mai pot sta pana a doua zi la pranz sa se uite la ea, sa-i faca verificarile de rigoare. A doua zi la ora 15 eram acolo, masina spalata, alarma , mp3-ul montat, totul gata !!!

Oricum, acum nu mai conteaza , bine ca ai luat-o!

PS: Te-ai uitat pe acte sa vezi cand a ajuns in curtici si cat a stat acolo?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau cumperi lumina din cora cu 60mii lei si primesti si un cablu de la bricheta pana unde ai nevoie de lumina (deci nu e numai pentru portbagaj) :blink:

<{POST_SNAPBACK}>

Modificat de dorudid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, asa e! ai citat corect.

:blink:

Este vorba de o lampa mica ce se alimenteaza la bricheta, si care are cablul destul de lung astfel incat sa ajunga pana in portbagaj!

got it? ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!