Jump to content

Benzina/Motorina cu etanol de 10%


davides
 Share

Postare recomandată

Ne afecteaza pe toti. Majoritatea masinilor de pe la noi (cel putin cele mai vechi de 2-3 ani) nu sunt adaptate pentru continut de etanol. Tin minte ce in cartea tehnica a fostei masini scria clar ca nu trebuie sa bag benzina cu etanol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai este un topic deschis pe acest subiect. Cititi ce am scris acolo. Trebuie unite topicurile.

O seara buna

Modificat de macristian1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

problema se pune numa la motoarele pe benzina, cele diesel nu au de suferit.

oricum benzina care este in statii deja are 5%, deci si daca scrie in carte ca nu ai voie sa folosesti benzina cu etanol tot folosesti doar ca in cantitate mai mica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia uite ce frumusete am gasit acum pe Wikipedia. Baietii astia chiar ne-au pus gand rau: :vaidecapulmeu:

Efecte la nivelul creierului

Unul din locurile principale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

isi pune toata lumea gpl si o sa bage si in ala dupa cine stie cati ani cine stie ce compus chimic care iar nu va fi in conformitate cu motoarele noastre :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pina atunci se inventeaza alta prostie de combustibil...

Nu-i vezi ce aberatii scot, aer comprimat, hidrogen, ulei ars de pe la restaurante etc...

Aberatii pt Ro, pina o sa vedem statii cu aer comprimat, de ex., pe la noi, mai trece multa vreme...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai putin si o sa mergem pe perna de aer, ca aia nu polueaza :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sackzitul acum folosesc cu 5% si efectele secundare nici nu se vad .. dar la 10% poate aceste efecte se vor accentua

off: sorry de dublu topic ... daca un moderator crede de cuvinta sa uneasca topicurile!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si eu folosesc pe un fiat euro2 benzina cu 5% si nu are nimic, problema am inteles cand se mareste cantitatea, asa in manual scriu multe, o sa vedem cum ne merg masinile cu noua benzina pana atunci nu putem decat sa speculam pe stirile ziaristilor,

bafta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia uite ce frumusete am gasit acum pe Wikipedia. Baietii astia chiar ne-au pus gand rau: :vaidecapulmeu:

Efecte la nivelul creierului

Unul din locurile principale în care acționeaza etanolul(substanța activă din alocool) este sistemul nervos central. Chiar dacă alcoolul este o substanță care se găsește peste tot, efectele sale nu sunt la fel de bine cunoscute ca cele ale altor substanțe psihoactive(morfină, THC, etc.).

In timp ce alte subsțante actionează pe receptorii specifici ai unor neurotransmițători la nivelul sinapselor, nu s-au identificat receptori pentru etanol(adică ori nu există, ori trebuie descoperiți). In schimb s-a constatat că etanolul inteacționează cu sistemul GABA-ergic.

[modifică]

In complexul amigdalian

In complexul amigdalian, în nucleul central amigdalian, prezența etanolului determină o amplificare a potențialelor postsinaptice inhibitorii(PPSI) determinate de receptorii GABAA, cât și a descărcărilor spontane. Apare și o creștere în frecvență a descărcărilor spontane. Amigdala joacă un rol important în anxietate(frică) și se presupune că această interacțiune are rol în efectul anxiolitic al alcoolului(de reducere a fricii)

[modifică]

In hipocamp

In hipocamp etanolul determină tot amplificarea PPSI mediate de receptorii GABAA, dar numai în cazul unor stimulări mici(inferențele nu sunt certe, vezi bibliografie, articolul 3). Hipocampul este o "stație de releu", dar este strâns legată de memoria spațială, și se presupune că acțiunea etanolului în această structură este legată de amneziile ce apar în cazul consumului excesiv de alcool. Studii pe șoareci au demonstrat că lezarea hipocampului și intoxicarea sa cu alcool au aceleași simptome.

[modifică]

Efecte asupra mesagerilor de ordinul II și III

S-a constat că prezența etanolului determină o creștere a nivelului de cAMP(mesager de ordinul II, vezi sinapsă), ceea ce determină o translocare a subunitații catalitice Cα a PKA(mesager de ordinul III, vezi sinapsă) spre nucleu unde modulează expresia genelor. Aceasta poate avea implicații serioase în activitatea celulei, de exemplu la nivelul răspunsurilor mediate de hormoni și neurotransmițători.

Atat timp cat nu te apuci sa bei benzina, nu cred ca ai de ce sa-ti faci griji din punctul asta de vedere.

Modificat de RoSonic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce m-am documentat toate motoarele FSI mai vechi de 3 ani au de suferit. Atentie mare.

Nu inteleg cum VW are o lista intreaga de motoare care sunt afectate - iar Ford nici macar un motor....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil este din cauza folosirii unor garnituri etc. care sunt "sensibile" la etanol. Nu motoarele sunt cu probleme, ci circuitul de alimentare cu combustibil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Nici apa din benzina nu-i OK, avand in vedere ca etanolul este extrem de higroscopic. De aceea benzina asta nu este garantata spre stocare decat trei saptamani. Apa aceea, a carei prezenta este favorizata de prezenta etanolului in benzina, poate decalibra grav si iremedialbil injectoarele.Si asta ar fi doar o "fateta" a "dezastrului".

Nu pot spera ca ne "lasa" (macar) o pompa cu benzina "clasica". Altfel...

Drumuri bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu cred ca ati inteles gresit e vorba de 3 luni nu 3 saptamani cat se poate tine benzina E10 in rezervor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2-3 luni in statia peco dar in rezervor vreo 2-3 saptamani si "neamestecata".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!