Jump to content

Benzina cu alcool


120 L
 Share

Postare recomandată

Un articol de aici: http://www.capital.ro/detalii-articole/stiri/trecerea-de-la-benzina-e5-la-e10-poate-dauna-anumitor-masini-141089.html

este cam ciudat si nu stiu cit de realist.

Pe linga acest fapt nu precizeaza clar in ce mod "ar putea avea de suferit" bietele motoare...

Gazetarie de 2 bani si fara a fi de specialitate.

Dintre noi sunt unii care mai stiu cu ce se "maninca" asa-zisa ecologizare sau introducere de alcool in hidrocarburi...nimic nou sub soare.

Ca este putere litrica mai scazuta sau alte chestii va las si pe voi sa va spuneti parerile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o directiva a Uniunii Europene care intra in vigoare/aplicare incepand cu 2011.

Pentru diesel nu este nici un fel de incompatibilitate cu motoarele noastre. Cine are motor pe benzina, se schimba problema.

O lista cu motoarele care NU SUNT COMPATIBILE cu acest tip de carburant aveti atasata mai jos.

O zi buna

Benzine E10 compatibility ACEA.pdf

Modificat de macristian1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incepe cum se baga si in motorina biodiesel acuma trebuie sa bage si in benzina etanol.

am citit in pdf care masini is "cleared" si care nu, dar pentru cele care nu sunt, ce prbl pot aparea in cazul folosirii???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu problemele nu o sa le spuna nimeni niciodata dintre furnizorii de carburanti.

O seara buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat acum ca exista acest topic la uleiuri si carburanti.

Rog moderatorul sa mute acolo posturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e rau daca ramane deschis aici poate fabiile vor avea unele probleme mai aparte

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salutare! Credeti ca Fabia din semnatura mea e compatibila cu E85? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci imi trebuie un kit pt a putea functiona cu E85.. in ce consta acest kit? e vorba doar de un ECU separat care controleaza altfel injectia pentru E85?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cred ca nu poti sa o faci deloc functionabila pe etanol 85, e prea slab caloric, octanic. Posibil ca la motoarele care merg si cu benzina regular CO 90-91 sa fie ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!