Jump to content

Senzor nivelul apei


predator23
 Share

Postare recomandată

Salut, mi-am cumparat acum vreo trei luni o altea 2.0 tdi stylance de la porsche nord, de la masini de ocazie (weltauto). Cand am cumparat-o avea vreo 15k kilometrii. Duap ce m-am mai jucat cu comenzile masinii am observat ca atunci cad activez cruise controll-ul nu se aprinde martorul luminos pe bord. La fel si martorul pentru nivelul apei pentru spalat parbrizul . Am fost cu ea la metrotehnica unde au conectat-o la computerul de diagnoza. Pana laurma era la cruise controll vor inlocuii un senzor, dar pt problema senzorului de apa am primit raspunsul: nu avea cum sa iti indice cand ti s-a termiant apa fiindca nu vine in dotarea standard, este optional.

Mi-sa parut ciudat, mai ales ca nu am gasit asa ceva in lista cu optionale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu becul de la Cruise Control e o problema ale masinilor din prima serie. Am mai auzit si pe altii ca s-au plans.

Si eu eram ferm convins ca am senzor de lichid de spalare, mai ales ca la test drive, mi s-a spus clar ca exista asa ceva. De abia dupa ce mi s-a golit prima data rezervorul am intrebat de el si mi s-a spus: "Nu are asa ceva" :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am gasit asa ceva pe eBay http://cgi.ebay.de/Kabelsatz-fuer-Scheiben...1QQcmdZViewItem

Nu inteleg eu germana dar se pare ca senzorul nu este inclus.

Eu am incercat sa-mi activez senzorul pt nivelul lichidului de parbriz cu VAG-COM crezand ca el este montat dar nu este activat. Dupa activare ramane in permanenta aprins becul din bord - pt ca nu este conectat fizic senzorul respectiv.

Modificat de octavian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

El zice, ca vinde cablul pentru a lega senzorul de martorul din bord.

Mai spune, ca in cazul in care vasul de lichid nu are senzor, atunci trebuie schimbat vasul cu unul care are senzor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Nici la mine nu merge beculetul pt. cruise control,deoarece nici nu este montat(asa mi-au zis cei de la SEAT)s-a renuntat deja din fabrica la el.Cat despre senzorul de apa este numai la masinile cu duze de spalat farurile(pachet de iarna) sau asa ceva,asta am citit pe forumul german,nici la mine nu functioneaza ca eu nu am sistemul de spalat farurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici la mine nu merge beculetul pt. cruise control,deoarece nici nu este montat(asa mi-au zis cei de la SEAT)s-a renuntat deja din fabrica la el.Cat despre senzorul de apa este numai la masinile cu duze de spalat farurile(pachet de iarna) sau asa ceva,asta am citit pe forumul german,nici la mine nu functioneaza ca eu nu am sistemul de spalat farurile.

Becul de la cruise control nu se aprinde decat la masinile cu pachetul bluetooth (si implicit display-ul mai mare).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!