Jump to content

resetare bord digifiz kilometraj


bogdan_efo
 Share

Postare recomandată

salut! am facut in total masinutza vreo 300.000 de km si digifizu s-a resetat.... nu a mai continuat sa urce mai sus de 300.000 si nici de la zero nu a plecat....acuma se vad doar niste liniutze in loc de cifre:(...stie cineva ce as putea sa fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inseamna ca nu are mai multe cifre decat 3 (la ordinul sutelor de mii), oricum e ciudat, cel mai bine desfa ceasurile si uitate in spate sa vezi cate cifre cum sta treaba poate s-a blocat ceva (rupt).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@sackzitul - asa va place sa vorbiti numa sa va aflati in treaba.. fara sa stiti despre ce e vorba. Digifiz-ul e bord digital, degeaba il desface ca nu se poate uita la rotite, nu este nimic blocat in el.

@bogdan_efo - problema ta este de constructie, uita-te la manualul digifiz : http://car.sc0rian.com/brochures/digifiz_owners_manual.htm, pagina http://car.sc0rian.com/brochures/digifiz_owners_manual/digifiz_owner-manual_06.jpg, care spune : Maximum display : 299,999 ( after this, horizontal dashes are displayed ). Banuiesc ca ajunge la limita epromului si nu mai adauga nimic la el. Normal ar fi sa se gaseasca pe undeva si o metoda de a reseta display-ul. Atata timp cat in memoria lui se poate scrie (incrementa km), mai mult ca sigur se pot si reseta.

Edit: O metoda de rescriere a eepromului (posibil doar pentru anumite modele sa functioneze, dupa cum precizeaza). Probabil vei avean nevoie de ajutorul unui electrician : http://www.clubgti.com/forum/showthread.php?t=159900

O alta problema si mai mare ar fi faptul ca acel EEPROM constructiv este limitat la un anumit numar de scrieri in el (40.000 dupa unele informatii neverificate :)), iar acest lucru i-ar fi impins pe cei de la vw sa limiteze numarul de km la 300.0000, gandindu-se ca vor fi suficienti si in limita vietii epromului. Deci chiar daca il vei reseta, s-ar putea sa nu o mai duca foarte mult, si atunci ar fi mai sigur daca ai gasi un integrat nou echivalent cu care sa-l inlocuiesti si sa copiezi pe el valorile de pe al tau ;).

Modificat de faty
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baga un clik aici pt explicatii si imagini

Double link in acelasi timp :))

LE: pe partea de EEPROM s-ar putea sa gasesti ajutor pe forumurile despre satelit, recivere, decodare. Acolo baietii se ocupa cu "rescrierea" de coduri in cartele si recivere care lucreaza pe acelasi principiu. Mai mult de atat au si aparate/interfete pentru rescriere.

Modificat de Cypor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Edit: O metoda de rescriere a eepromului (posibil doar pentru anumite modele sa functioneze, dupa cum precizeaza). Probabil vei avean nevoie de ajutorul unui electrician : http://www.clubgti.com/forum/showthread.php?t=159900

O alta problema si mai mare ar fi faptul ca acel EEPROM constructiv este limitat la un anumit numar de scrieri in el (40.000 dupa unele informatii neverificate :)), iar acest lucru i-ar fi impins pe cei de la vw sa limiteze numarul de km la 300.0000, gandindu-se ca vor fi suficienti si in limita vietii epromului. Deci chiar daca il vei reseta, s-ar putea sa nu o mai duca foarte mult, si atunci ar fi mai sigur daca ai gasi un integrat nou echivalent cu care sa-l inlocuiesti si sa copiezi pe el valorile de pe al tau ;).

ii trebuie un electronist nu un electrician, iar daca eepromul nu se mai scrie desi ma indoiesc, se cumpara altul, costa vreo 3 lei :lol:

nmc9307 are 256biti, 16 registri a cate 16 biti - 40.000 scrieri per registru nu per total.

si eu pot sa scriu asa ceva

Modificat de B0BBY
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pt sfaturi! am citit si eu manualul privind resetarea ....partea proasta ca nu cunosc pe nimeni in Constanta care ma poate ajuta.

Cunoaste-ti pe cineva din zona care se pricepe la asa ceva? sau mai stiti pe cineva care a intampinat problema asta?

Daca ma duc cu digifizu in brate la baietii care mai "umbla" pe la kilometrii...oare vor stii? hmmm....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ii trebuie un electronist nu un electrician, iar daca eepromul nu se mai scrie desi ma indoiesc, se cumpara altul, costa vreo 3 lei :lol:

nmc9307 are 256biti, 16 registri a cate 16 biti - 40.000 scrieri per registru nu per total.

si eu pot sa scriu asa ceva

Intr-adevar.. trebuie electronist.. sau un electrician care se mai joaca si prin electronica :P.

Daca se gaseste la 3 lei atunci e foarte bine :). Problema nu era pretul ci ideea ca trebuie inlocuit, deci desfacute ceasurile, identificata piesa, data jos cu scule adecvate si apoi cositorit la locul lui eventual un soclu pentru acel integrat.. sa poate fi inlocuit pe viitor mai usor.

http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/89720/NSC/NMC9307.html

Din cate vad eu zice ca are : 40.000 erase/write cycles. Nu ma pricep foarte bine la citit documentatie tehnica, dar mie asa imi pare din traducere, ca ar avea o viata de 40.000 scrieri/citiri.

@bogdan_efo - vorbeste cu B0BBY, te poate ajuta el ca se pricepe ;) (are la vanzare cateva scule smekere confectionate de el)

Modificat de faty
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am rezolvat problema, multumesc pe ideei...ma costat 100 ron rescrierea integratului cu aj unui prieten

se poate inchide

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi fost bine daca ai fi facut un DIY pe tema asta (sau poate faci unul acum ;) ). Din ce am mai vazut pe alte site-uri nu prea intelegi cum se rezolva problema. Oricum, bine ca ai reusit in cazul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuza-ma dar ce este un DIY ? ca nu prea stiu ...(cumva do your self?) eu am fost la un electronist iscusit cu ajutorul unui prieten si omu s-a apucat de treaba ....a scos integratu respectiv, l-a pus si le rescris cu ajutoru unui calculator,si el era uimit ca nu mai intalnise asa ceva,dar a mers treaba si am iesit si bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!