Jump to content

Discuri de frana mai mari - imbunatatesc franarea?


alex_puiulet
 Share

Postare recomandată

Suportii etrieri de A6 C5 sunt buni numai daca masina e pana in 1999 inclusiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 201
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Borisake

    33

  • ninu

    15

  • C o s m i n

    11

  • Megatron

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nu stiu exact de pe ce model au fost date jos, oricum gaurile erau foarte departate,  @ionutctn, ziceai mai in sus ca ii bine sa înlocuiesti ganiturile de la etriere inainte de asa zisul update de frana.  Cu ceva garnituri de 2.5 sau 1.9 standard? Si care ar fi aceste garnituri si dc recomanzi...  Eu nu am schimbat nimic, poate afecta ceva? Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Garniturile la etrier sunt la fel la etrierii de 1.9 si 2.5 TDI, cod reper 4A0698471. Sa le inlocuiesti pentru ca au atatia ani si km de functionare chiar daca e o masina germana. Nu vrei sa stai linistit ca nu se poate intampla nimic acolo? Si pentru cateva zeci de lei in plus cat ar fi costat niste garnituri pe ATE sau OEM...

Modificat de ionutctn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha pai nu stiam ca se schimba, normal ca vreau sa schimb tot sa fiu linistit. Acum am facut un calcul la Power Disc si ceramice ptr spate. Injur de 100€ cu livrare. Ar fi ok pretul? Merita pe spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de ce tot o dai cu ceramice? Nu stiai ca pana nu se incalzesc bine performantele lor trag spre zero? Doar sunt facute pentru circuit. Sau daca tot vine frigul vrei sa-l trasnesti pe careva mai bine.

Cel mai ok este combinatia dintre discuri tari si placute moi, exemplu discuri ate si placute textar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu intaleg de ce crezi ca placutele cu "ceramica" sunt placute sport... care trebuie timp de incalzire. Te-ai informat gresit. Sunt placute standard cu compozitie ridicata de ceramica si carbon. Toate astea ptr a mari durata lor de viata, a inlatura depunerile si sunetul!

 

Nu vorbeam de discuri sau placute sport, care DA intradevar trebuie un timp de incalzire ca sa fie eficiente.  Si nici Power Disc-ul de la ATE nu este considerat ca si un disc sport.  De la Zimmerman in sus poti considera un dsc sport, la care se aplica ce ai spus tu mai in sus.

Nu am masina pe ce sa pun acele discurii.  Am facut gresala si am pus de incercare, am cheltuit o gramada de bani si sunt patit cu discurile "sport" pe o masina TDI sau sub 200cp.

Numai bine

post-39904-0-57722400-1383771894_thumb.j

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul este foarte bun. Eu stiam de 200 lei discul ATE Power pe spate iar placutele ATE Ceramic 240 lei, deci ai facut o treaba super daca poti sa le iei la banii astia. Pentru fata stiam ceva de 400 lei discul si 400 lei placutele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, astea ar fi discuri si placute... http://www.webdealauto.com/fr/jeu-de-2-disques-de-frein/ate-510201.82.1092088.15417.html -> 2discuri power disc ATE si placute : http://www.webdealauto.com/fr/jeu-de-4-plaquettes-de-frein-a-disque/ate-ld2820.402.1166557.15417.html -> 4 placute. 

 

La sfasitul luni le comand daca ziceti ca merita.

 

Ar mai fi astea http://www.webdealauto.com/fr/jeu-de-2-disques-de-frein/meyle-115-523-1009.82.1150547.15417.html dar nu stiu mare lucru de firma asta si nu sunt "sport"  :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna, @ionutctn despre garniturile acestea vb si se cumpara ori 2 (seturi)? http://www.webdealauto.com/fr/jeu-de-joints-etrier-de-frein/ate-250034/401.2493.html   astea par a fi kit de reparatie, care sa le comand? http://www.webdealauto.com/fr/kit-de-reparation-etrier-de-frein/bosch-1987470005/405.231674.html

Merci

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu as pune ,de fapt am pus, discuri ATE normale,nu ATE POWER DISC...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am dat comanda online ptr ce am postat pe pagina anterioare, adica discuri spate Power disc ATE si placute ceramica ptr spate tot ATE prêt total cu livrare 105,67€. Acum sper sa ajunga ca am cautat feedback despre site dar dupa ce am dat comanda :)) asta e, uni sunt satisfacuti alti nu ptr ca nu au primit si rambursarea dureaza 15 zile.

Ori cum eu le-am luat preventiv deci nu sunt presat, cele din spate la mine inca sunt foarte bune. Numai am zis ca daca tot am facut upgrade la frana pe fata, sa fac si pe spate sa am tot ATE.  La bani astia ...

 

Oricum sunt formidabile pe fata, dupa 2500 km sunt super, parca cu cat fac mai multi km cu atata se imbunatateste frana.

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, corespund codului reper 4A0 698 471 dar cred ca la banii aia le gaseai si la noi in RO.

Modificat de ionutctn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cred dar eu sunt aici in Fr si in Ro sunt patit cu placutele standard la pret si ambalaj de ceramica. Si in ro cu un discount bun ajung undeva la 500Ron.

 

Astept, acum sper sa le primesc. Le-am luat ptr ca era oferta pe site si la urmatoarea achizitie am 15 % din suma totala.

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

500 ron placute ceramice de la Ate?

Send from my Nokia 3310

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu, era vorba de tot pachetul la mai bine de 500Ron. Cred.

Oricum eu am primit totul cu bine, intr-o luna am sa le montez.

Prêt total cu transport si garantie 105€

 

Poze

post-39904-0-15636100-1385487014_thumb.j

post-39904-0-41561500-1385487094_thumb.j

post-39904-0-88469300-1385487226_thumb.j

post-39904-0-85442900-1385487309_thumb.j

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un pret FOARTE decent pentru piesele alea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, dar nu cred ca o sa simta vro diferenta. Doar o sa aiba jantele curate chiar si 2-3 sapt daca nu prinde ploaie :d

Send from my Nokia 3310

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam atata dai pe orice stifturi de discuri + placute in romania.

Insa diferentele majore le simti doar trecand la discuri mai mari.

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde ai gasit asa chilipir pentru ca aici in Italia de concurenta numai discurile sunt undeva la 115 euro ce sa mai vb de originale iar eu numai pentru placutele de spate am platit tot de concurenta 55 de euro?

da-mi si mie te rog linkul firmei sa vad daca fac comisioane in Italia sa pot comanda si eu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am achizitionat saptamana asta placute fata/spate si discuri tot fata/spate la un pret destul de rezonabil 820 lei toate marca ATE. Eu sigur am sa simt difernta pt ca un disc imi e un pic ovalizat si simt in pedala cum bate la franare, dar numai la viteze foarte mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut baieti!Am nevoie de niste sfaturi!Vreau sa cumpar discuri de frana ,si nu stiu la ce sa ma decid.Ma refer la calitate.Daca poate cineva sa ma sfatuiasca...Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

@vwsummer2009 aici ii vorba de " Discuri de frana mai mari - imbunatatesc franarea?  " ii vorba de "imbunatatire" (upgradare).  Adica a modifica sistemul de frana,mai precis discurile din dimensiuni originale, in dimensiuni mai mari.

Te-ai gresit de topic.

 

Daca tot am intrat revin cu feedback

 

Dupa multi  km cu discurile noi, si mai mari, frana prinde foarte bine, Musca bine. Totul functioneza perfect, prind foarte bine, nu scarite, arata superb pe janta, poate altele pe 17 ar fi mai de efect. Frana ii tot aceasi ca si dupa primi 10 km, deci beton.

 

Concluzia ii ca merita. Mai ales la pretul la care le-am avut eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la vechiul b 5.5 pusesem zimmerman perforate.dupa cateva mii pareau ca se uzeaza deja.sunt 5 ani de atunci,poate eram subiectiv.

acum am luat ATE, pana la mom de fata n am nemultumiri!

 

ATE POWER DISC  iti vor uza mai repede placutele.

 

ninu, a cerut si omu un sfat,nu e asa panica:)

Modificat de doctorul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.Am mai discutat si spus ca  Ate power disc ca o fi de 288mm sau 312mm NU sunt discuri sport, chiar daca au forma sau aspectul unui disc de frana sport.

 

2.Si eu am  avut ptr o scurta perioada la fostul golf 4 Zimmerman, care da ala ii un disc de frana mai sport. Si prin oras etc nu are nici un efect la rece.Sau EBC ala ii mai sport si dezastru pe o masina "allday" cu 100 cai.

 

3.Il preveneam pe colegul pentru a nu fi sanctionat cum am fost si eu ;)

 

 

P.S Power discu + placutele ceramica = frana foarte eficienta. am condus un A4 1.8T are toate 4 discuri + placute, te da cu capu de parbriz cand franezi. Acum fiecare cu pareria lui.

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!