Jump to content

Diferente pistoane aircooled


pui de drac
 Share

Postare recomandată

Salutare, va necajesc cu o intrebare, mi s-a parut aria corespunzatoare unde sa pot sa o pun.

Imi poate spune cineva ce "compression height" sau "deck height" are pistonul stock de alezaj 85,5 ? distanta de la axul boltului pana la planul superior al pistonului, inclusiv forma capului, daca e plat, concav, convex, etc..

de asemenea, intre 77 si 85,5 nu mai exista nici un alt alezaj standard?

Ma intereseaza pentru un overboring la un bloc de watercooled...si ma gandesc ca poate am noroc sa gasesc vreun set de 4 pistoane stock potrivite ca dimensiuni, ca de pistoane custom n-am curaj sa ma ating :)

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pistoanele stoc de 85.5 sunt plate

intre 77 si 85.5 mai exista 83

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc frumos.. presupun ca la 83 boltul e tot de 22,nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, 22. compression height nu o stiu, poate masor un piston

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, va necajesc cu o intrebare, mi s-a parut aria corespunzatoare unde sa pot sa o pun.

Am

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi mult ricacristea... incerc sa "construiesc" un motor ciudat rau din piese stock combinate..

interesat sunt de ambele compression height si de la 83 si de la 85,5.. mai astept, poate mai stie cineva :-s

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kh - distanta de la centrul boltului pana la capul pistonului

gl - inaltimea pistonului

mt,bu - adancimea/inaltimea - scobiturii/bombeului

poate astea te ajuta

pistoanele de 83 sunt ca pistoanele de 77 de la motorul de 1300 plate, nu stiu daca exista 83 bombate

nu am masurat decat la motorul de tip4 deck-ul si se invartea in jurul valorii de 0,75mm

post-17229-0-43676500-1288637237_thumb.j

post-17229-0-68451300-1288637243_thumb.j

post-17229-0-06766000-1288637550_thumb.j

Modificat de bogdan_bus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, deci la cele de 85,5 am 39,4 cu o scobitura de 7 mm... asta suna bine, adica nu imi creste fantastic de mult raportul de comprimare... decat plat, este foarte bine ca e scobit. Acum sa vad daca pot aleza blocul chiar la 85,5.. stiu ca s-a mai facut la 85... dar nu mai mult. Trebuie sa-mi refac calculul cu 39,4 sa vad daca nu-mi ies in afara sus din bloc.

Multumesc tare frumos Bogdane, tare frumos... Sa inteleg ca alea de 83 sunt plate in cap si sa mai inteleg ca au acelasi KH ca la cele de 77 prezentate? cu valorile de-acolo? Oricum nu cred ca ma avantajeaza cele de 83 ptr ca-s plate in cap, si imi arunca-n aer raportul de comprimare.

Sarumana mult !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai grija, daca vrei cu scobitura tre' sa fie de bus. Alea de broasca sint plate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ups, inc-o buba... mai trebuie sa mai caut si acul in carul cu fan :)) dar multumesc de informatie Jan !

mai astept poate niste date despre 83..in speranta alezajului mai mic.. dar tre sa aiba si alea scobitura :(

complicat frate:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

83 cu scobitura...nu cred. Pe T1 s-a pus 1500 si probabil ca aveau pistoane scobite da' nu stiu daca gasesti asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:))( inseamna ca o sa am nevoie de o zana fermecata sa gasesc pe undeva pistoane de 85,5 de bus, la un pret decent, ca noi nu cred ca vreau sa stiu cat m-ar costa :-s Daca stiti pe cineva cumva.. care are sh.. dati un semn..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare totusi ca e trist... nu pot sa alezez blocul peste 83,5 sa zicem.. prin urmare nu ma ajuta neam decat pistoanele de 83.. dar sunt plate :) Daca erau scobite, mai incropeam ceva.. Sa vad cum ma inscriu si cu CH-ul si daca nu-mi sar afara din bloc.

CH la cele de 83 e identic cu cel de la 77 Bogdane? / Jan? adica 40? sau 39,8, ma rog, daca are cocoasha, dar modelul nu ma pasioneaza, din contra, imi dauneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!