Jump to content

Ambreiaj OEM (Dual Mass Flywheel) VS AM (Single Mass Flywheel)


gHapciu
 Share

Postare recomandată

De la distanta nu stiu/pot sa ti spun ce e la tine, dar nici nu cred ca e de la capul de planetara(dar se poate), o sa vezi si o sa ne spui si noua rezolvarea.

Ceva de genul am intalnit odata si dupa multe cautari am ajuns la concluzia ca un "bat" de planetara a fost stramb/sau "dezechilibrat".

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum nu ma uit la 200 lei dupa ce am dat 2000 si nu sunt satisfacut de rezultat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba de 200 de lei, ci de munca/nesatisfactie. Eu sper sa ti rezolvi problema cat mai repede/usor/ieftin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am apelat la Bogdan si o sa-mi imprumute o planetara completa pentru proba inainte de a face alte investitii..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna alegere !!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Sorin

Va salut! Am si eu o octavia 2,1.9tdi,BKC si am probleme cu volant (tremura cand plec de pe loc).V-as ruga sa-mi dati si mie codurile la ambreiaj si volant sa pot comanda si eu volant cu masa simpla.Vad ca sunt ai fiabile si in cazul asta vad ca nu sunt probleme.Multumesc mult de ajutor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valeo 835035

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut !

 

Va rog sa ma ajutati si pe mine sa iau o decizie corecta la problema mea.

 

De curand a inceput sa bata volant datorita puteri marite ( de la 101 cp la 160 cp si 350 NM ) si vreau sa pun tot kitu de la Valeo cu masa simpla pt a face fata cuplului, dar am inteles ca discu de ambreiaj ar fi cam slab fata de Luk si Sachs, iar daca pun tot kitu de la Sachs cu masa dubla, nu cred ca ar face fata volant datorita cuplului si de aici si dilema mea...ce as putea alege pt masina mea ?

 

Mie nu imi patineaza ambreiaju doar volant bate.

Cutia este in 5 trepte si din cate stiu/vazut, volant cu masa simpla se impaca bine cu ea, lucru asta l-am vazut si la 2 prieteni care au pus masa simpla si nu au probleme.

 

Este o solutie sa intaresc discu de ambreiaj de la valeo cu kevlar ?

 

Din ce am mai inteles ar mai fi o solutie sa pun, placa + disc VR6 Sachs si volant masa simpla G60, dar nu stiu sigur daca se potriveste pe motoru meu 1.9 tdi 101 cp AXR. In caz ca ar merge dati-mi va rog niste coduri la ele.

 

Multumesc !

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kitul G60/VR6 se potriveste pe motoare cu cutie de viteza in 5 trepte, pe cea cu 6 trepte nu merge din cate stiu eu.

 

Ce am pus eu pe masina mea:

volant: 037 105 273 C (de la dezmembrari, se gaseste pe 2.0 16v - ABF, 1.9 TDI - 1Z, corrado g60)

kit VR6 Sachs #3000-384-001 (placa presiune #3082-231-031, disc #1862-393-031, rulmentul nu mai stiu, oricum vine totul la chit)

suruburi: 6 x N90206103, 6 x N10101001

 

La relanti intradevar se aude putin zgomot dar te poti obisnui

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Gaby ! Vezi ca ti-am dat un PM :)

 

Ce bine era daca imi raspundeai mai repede :) dar am dat deja comanda de un kit costom format din: volant masa simpla neusurata G60 + disc intarit cu kevlar + placa intarita + rulment. Kitu urmeaza sa vina zilele astea si tine in jur de 200 cp si 400+ NM

 

Azi cand am vorbit cu mecanicu si i-am spus ce am comandat, mi-a spus ca "s-ar putea sa nu mai mearga vechile suruburi de prindere"

 

Cei care au trecut la volant cu masa simpla, se potrivesc suruburile vechi care sunt pe masina sau trebuie luate cele mentionate de Gaby ? Adica astea post-69411-0-82107700-1429555897_thumb.jpost-69411-0-22744400-1429555898_thumb.j

 

Numai bine !

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In kiturile care vin complete ai si suruburile+pasta blocatoare pt.ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu, dar Asta e costom si nu vine cu acele suruburi...merg refolosite si cele vechi daca pui pasta. Problema e daca se potrivesc ? Daca nu, le iau pe cele de mai sus nu-i ba !

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca pe masina ai DMF atunci nu o sa meargă suruburile vechi, cele care prind volantul de arborele cotit sunt mai lungi si au si capul inbus parca si nici cele care prind placa de presiune de volant nu se potrivesc, alea din cate îmi amintesc sunt mai scurte(da nu sunt 100% sigur). Suruburile mentionate de mine au venit cu pasta autoblocanta pe ele, se vede partea aia albastra si in pozele de mai de sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am DMF asa ca am sa comand si suruburile mentionate de tine sa fiu sigur :)

 

Din ce am vazut eu pe net, un set de suruburi sunt mai lungi astea N10101001 si prind placa de presiune de volant, iar astea N90206103 sunt mai scurte dar mai groase si prind volantul de arborele cotit...deci ar fi invers cum ai zis tu :D

 

Ms !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da asa este, dar eu mă refeream in comparatie cu suruburile de pe volantul DMF

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat comanda si de suruburile mentionate de Gaby deoarece era nevoie si de ele...12 suruburi = 30 lei

Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde le-ai luat asa ieftin? Eu sub 8 lei/buc nu am gasit suruburile care prind volant de arbore :(. Bănuiesc ca pe original le-ai luat.

Btw, daca reusesesti sa faci câteva poze cu piesele side by side cred ca ar ajuta si pe altii care doresc sa faca acest upgrade. Eu din păcate ma cam grabeam când am schimbat la mine si nu am mai apucat sa fac poze

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la un magazin de piese auto din BR ( nu dau nume sa nu fac reclama ) si sunt facute de catre Sachs.

 

Am sa fac poze si o sa le postez cand o sa fie totu gata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am dat pe 7 suruburi OE 71ron! Mother of God!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se apropie momentul si pentru ambreiajul meu sa fie inlocuit. intrebarea mea este kitul valeo 835 035 se potriveste si la motoarele AXR sau trebuie altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am montat ambreiaju costom de care am vorbit pe pagina anterioara iar din primi km facuti pot sa zic ca sunt foarte multumit de el...merge f bine masina cu el iar acel zgomot la relanti de care zicea toata lumea este fff mic, trebuie sa "casti" urechile bine sa poti auzi diferenta... la plecarea de pe loc, o fac la fel cum era si cu masa dubla si NU zmunceste deloc nici la schimbatu treptelor si parca se tureaza mai repede motoru ( asta cat i-am dat putin ca ii fac rodaj )

 

De retinut, acest ambreiaj este unul costom, NU va pot zice mai multe despre kitu stok format din volant G60 + ambreiaj VR6 care vorbea GABYY deoarece nu stiu daca se comporta la fel, il rog sa posteze si el daca este la fel din cele spuse de mine mai sus sau sunt diferente, sa poata intelege si alti care ar putea fi interesati.

 

 

 

Daca vreti sa montati acest kit stok G60 + VR6 aveti nevoie de cele mentionate de GABYY20 mai jos.

 

" Kitul G60/VR6 se potriveste pe motoare cu cutie de viteza in 5 trepte, pe cea cu 6 trepte nu merge din cate stiu eu.

 

Ce am pus eu pe masina mea:

volant: 037 105 273 C (de la dezmembrari, se gaseste pe 2.0 16v - ABF, 1.9 TDI - 1Z, corrado g60)

kit VR6 Sachs #3000-384-001 (placa presiune #3082-231-031, disc #1862-393-031, rulmentul nu mai stiu, oricum vine totul la chit)

suruburi: 6 x N90206103, 6 x N10101001 "

 

Multumesc lui Gaby pt ajutor !

 

Kitu meu post-69411-0-11536200-1429789157_thumb.jpost-69411-0-50873000-1429789157_thumb.jpost-69411-0-89879400-1429789157_thumb.j

Modificat de ~LauR~
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa revii cu feedback peste o luna daca se aude acel zgomot la relanti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La fel se comporta si la mine kitul G60/VR6, pedala ii foarte asemănătoare la duritate cu cea stock, nu smuceste nici la mine chiar daca schimbi la peste 4000, iar zgomotul nu ii deranjant si am deja vreo 7k km cu el pe masina(o sa fac o filmare daca vrea cineva sa vada cum se aude la mine)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!