Jump to content

Ambreiaj OEM (Dual Mass Flywheel) VS AM (Single Mass Flywheel)


gHapciu
 Share

Postare recomandată

Asadar concluziile le trageti voii daca merita sau nu.

Eu zic ca merita, mai ales pt cei care au ceva caluti in plus. Kitu de G60 + VR6 tine linistit 160 cp

 

@rayn am sa revin cu feedback :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stiti cumva daca placa de presiune de la masa dubla e aceeasi cu cea de la masa simpla?  Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Am schimbat si eu ambreiajul cu kitul 4P de la Valeo. Cand am desfacut masina, volantul cu masa dubla era blocat, nu mai culisa unul in altul, discul mergea pe nituri, placa de presiune varza si rulmentul huruia ca toti dracii. Acum situatia sta asa: vibratii la fel ca inainte (poate pt ca volantul se comporta ca unul cu masa simpla), ambreiajul cupleaza la 2-3 cm de la podea, fata de mai sus de jumatatea cursei cu discul uzat, in ralanti nu mai am tot felul de trosnituridin zona ambreiajului. Eu sunt super multumit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.am un golf 6 4 motion 2.0 tdi 140 cp cu soft 180 cp

Vreau un nou ambreiaj si o volant simpla alceva fata de cel de serie avand in vedere ca am sa schimb turbina si o sa ajung undeva la 450 nm si 220 cp.daca ma poate indrema careva spre un chit

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://www.darksidedevelopments.co.uk/products/darkside-single-mass-flywheel-smf-clutch-kit-for-vw-02q-6-speed.html

http://www.darksidedevelopments.co.uk/products/sachs-race-single-mass-flywheel-smf-clutch-kit-for-vw-02q-6-speed.html

 

o sa ai probleme la haldex si cred ca va fi nevoie sa schimbi macar uleiul la grupul spate si la cutia de viteze cu unul mai rezistent

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, stock SMF

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

ma poate ajuta si pe mine cineva ? nu gasesc kit de ambreiaj pentru golf 6 1.6 tdi 105 cayc venit de la mama lui cu volant cu masa simpla. unde as putea gasi dar nu gen (valeo 21 mil ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta pe original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cornel.Passat

Tolosik, la cati km te- a lasat ambreiajul la acest tip de motor? Posteaza si ce ai gasit/cumparat. Eu am pe octavia 2fl motor cayc, 87 km si ink merge perfect dar as vrea sa stiu la ce sa ma astept?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ce fel de ambreiaj am pe o bora 1,9 tdi 90 cp din 2000 ALH, cutie de viteze EBJ. DMF sau SMF?

 

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ALH:

- 038105264J - 225mm - DMF

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am montat ambreiaju costom de care am vorbit pe pagina anterioara iar din primi km facuti pot sa zic ca sunt foarte multumit de el...merge f bine masina cu el iar acel zgomot la relanti de care zicea toata lumea este fff mic, trebuie sa "casti" urechile bine sa poti auzi diferenta... la plecarea de pe loc, o fac la fel cum era si cu masa dubla si NU zmunceste deloc nici la schimbatu treptelor si parca se tureaza mai repede motoru ( asta cat i-am dat putin ca ii fac rodaj )

De retinut, acest ambreiaj este unul costom, NU va pot zice mai multe despre kitu stok format din volant G60 + ambreiaj VR6 care vorbea GABYY deoarece nu stiu daca se comporta la fel, il rog sa posteze si el daca este la fel din cele spuse de mine mai sus sau sunt diferente, sa poata intelege si alti care ar putea fi interesati.

Daca vreti sa montati acest kit stok G60 + VR6 aveti nevoie de cele mentionate de GABYY20 mai jos.

" Kitul G60/VR6 se potriveste pe motoare cu cutie de viteza in 5 trepte, pe cea cu 6 trepte nu merge din cate stiu eu.

Ce am pus eu pe masina mea:

volant: 037 105 273 C (de la dezmembrari, se gaseste pe 2.0 16v - ABF, 1.9 TDI - 1Z, corrado g60)

kit VR6 Sachs #3000-384-001 (placa presiune #3082-231-031, disc #1862-393-031, rulmentul nu mai stiu, oricum vine totul la chit)

suruburi: 6 x N90206103, 6 x N10101001 "

Multumesc lui Gaby pt ajutor !

Kitu meu 20150421_140805.jpg 20150421_143147.jpg 20150422_132107.jpg

Salut prieteni.

Mă interesează dacă pot monta ansamblu ăsta pe passat cu motor avb 101cp ? Dacă am înțeles bine, este vorba de volant de pe motorul 1z ?

Va mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vad de ce nu ar merge pus, poate daca ai cutie in 6 trepte atunci nu recomand.

Da, despre acea volant este vorba...iar daca vrei sa o montezi o sa ai nevoie si de suruburile astea N90206103 x 6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Intre timp , am schimbat volant masă dubla cu un kit de conversie la masă simplă . Mașina se comportă foarte bine, nu scutură la plecare , schimbă bine și nu am trepidații anormale la mersul în gol. Sunt mulțumit deocamdată. Să văd cum va fi după un nr mai mare de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre timp , am schimbat volant masă dubla cu un kit de conversie la masă simplă . Mașina se comportă foarte bine, nu scutură la plecare , schimbă bine și nu am trepidații anormale la mersul în gol. Sunt mulțumit deocamdată. Să văd cum va fi după un nr mai mare de km.

Ce brand/cod produs?! ca poate vor si altii sa stie/puna pe masina.Ai zgomote in relanti ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare, strict referitoare la partea financiara. De ce as pune single mass fata de un dual mass? 

 

 

Un dual mass kit complet pt 1.9  costa 1250Ron, cat costa un single mass? pt un golf 5 1.9.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare, strict referitoare la partea financiara. De ce as pune single mass fata de un dual mass? 

 

 

Un dual mass kit complet pt 1.9  costa 1250Ron, cat costa un single mass? pt un golf 5 1.9.

STRICT financiar...pretul unui kit difera mult in functie de codul motorului... nu stiu de ce,dar asa este.

In cazul meu ,1200 lei a costat kitul cu volant simpla ...STARLINE !!! Dual...era cocaina. Si am cautat de m-am saturat.

 

 

Intre timp , am schimbat volant masă dubla cu un kit de conversie la masă simplă . Mașina se comportă foarte bine, nu scutură la plecare , schimbă bine și nu am trepidații anormale la mersul în gol. Sunt mulțumit deocamdată. Să văd cum va fi după un nr mai mare de km.

Ce brand/cod produs?! ca poate vor si altii sa stie/puna pe masina.Ai zgomote in relanti ?!

 

Starline( Cehia). Nu sunt zgomote la ralanti...cutia in 5 trepte. Codul este pe cutie pe care momentan n-o am la indemana.Nu e cel mai stralucit, dar merge si asa.

 

 

P.S. Curios este ca aveam pe masina disc cu arcuri si volant dual mass...volant praf...incerc sa pun o poza.Am mai auzit de asemenea imperecheri.

Dupa cod , discul(Sachs) este pentru AHU si se potriveste si la kitul Starline care l-am pus... la fel si placa de presiune.Atat discul cat si placa erau in stare foarte buna, ceea ce o sa-mi foloseasca pe viitor.

Imi pare rau ca piesele din componenta kitului nu aveau nici un fel de cod pe ele , pentru ca daca aveau , puteam afla si ce volant simpla se potrivea la mine( SH). 

post-135870-0-36058800-1441657618_thumb.

post-135870-0-83080100-1441657626_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Din cauza cuplului incepe sa patineze ambreiajul-injectoare turbo modificate. Am 155.000 km si ma gandeam sa pun un disc kevlar si sa pastrez actuala volant (cutie 5 rapoarte). Cam cat duce o volant? 180-200.000?

Modificat de rares v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam oricare ambreiaj stock suporta linistit 30% cuplu in plus (nu stiu cat ai tu) .Sa termini un ambreiaj in 155Kkm e din cauza folosirii inadecvate. Montarea unui disc cu kevlar fara o placa upgrade-ata o sa aiba aceeasi "moarte" .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...
On 9/7/2015 at 2:08 PM, moneytehnik said:

Intre timp , am schimbat volant masă dubla cu un kit de conversie la masă simplă . Mașina se comportă foarte bine, nu scutură la plecare , schimbă bine și nu am trepidații anormale la mersul în gol. Sunt mulțumit deocamdată. Să văd cum va fi după un nr mai mare de km.

Curand vreau sa pun volant cu masa dubla... este mult mai cofortabila mai ales in oras, la turatii mici sau cand se merge subturat( se mai intampla)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, 
De ceva timp, imi bate volant. In viitorul apropiat, voi face ugprade la cele necesare pentru obtinerea a 200cp, asa ca am nevoie si de un kit ambreiaj pe masura.  Cutia este in 5 trepte.  Ce kit ambreiaj imi recomandati ? Trebuie sa-l intaresc kevlar  ? Am gasit acest kit pe darkside developments link . Daca achizitionez acest kit, mai este necesara intarirea discului de ambreiaj cu kevlar? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fortezi cam mult motorul, (componentele interne) la 200cp. sa nu ai surprize gen biele prin bloc, sunt primele care scot capul, ai nevoie de biele forjate, ce ai pe masina sunt cam 'subtiri' , eu iti recomand sa o lasi la max. 140cp, daca nu vrei sa bagi o caruta de bani in ea, nu renteaza , mai bine de banii astia treci la alta liga de masina cu motorizare de 2,0l si 170 cp. stock, aia sa o duci la 200cp. fara mari cheltuieli, doar din soft.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!