Jump to content

Ambreiaj OEM (Dual Mass Flywheel) VS AM (Single Mass Flywheel)


gHapciu
 Share

Postare recomandată

M-am consultat cu mai multi mecanici si TOTI mi-au recomandat sa pun DMF deoarece sunt destul de pretentios cand e vorba de masina personala(desi circul numai in weekend cu ea). Unul dintre ei a argumentat in felul urmator: "pai tu dai jos o volant buna cu masa simpla care trepideaza ca asa e constuctia ei si pui alta la fel?"... Deci sa nu va imaginati ca "suturile" de care ma plang ar fi sesizate de oricine dar mie nu mi se par normale si am luat hotararea sa fac aceasta schimbare, nu ma dau banii afara din casa mai ales ca vin sarbatorile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta am spus si eu mai sus, ai avut o experienta neplacuta cu acest sistem, era pacat sa faci aceeasi alegere, nu spun ca cealalta este super dar ai sa vezi diferenta este mare.Astept o impresie corecta dupa montaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am preferat tot DMF  pentru ca...asa a fost construita masina si diferenta de pret nu era semnificativa. Mi se par destule motivele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@calin.

Diferenta de pret nu e mare(eu am platit 1000 lei pe SMF meu)dar...experienta de la alte masini pe care am montat chituri DMF la pretul asta ma facut sa aleg varianta SMF.

Ramane de vazut fiabilitatea dupa ce @Rdn o sa l monteze pe masina(au fost suficiente cazuri relatate si pe aici care nu au "mers" din start/sau sa schimbat chitul la cateva mii de km).

Fiecare face alegerea cea mai buna pt.el(eu asa am ales, cum si altii au ales DMF asa ca trebuie respecrate alegerile fiecaruia dintre noi indif.ca sunt bune/rele).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu primele impresii dupa trecerea inapoi la Dmf dupa un drum de 100 km, e alta masina practic:motorul toarce mult mai frumos, pedala de ambreiaj moale, nu mai trepideaza la plecarea de pe loc si nici la schimarea vitezelor, este mult mai comforbabila masina pe toata plaja de turatii.. Kit-ul demontat este Valeo 4p care arata ca nou, nu are uzura aproape deloc. Posibil ca nemultumirile mele fata de Smf sa fie si din cauza parghiei de actionare a ambreiajului si a nucii pe care aceasta culisa deoarece erau ambele destul de uzate si le-am inlocuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca si comprtament dinamic este logic sa fie mai confortabil DMF.

Insa un SMF bun (cum este cel de fabrica) reduce la minim acest aspect. Problema cu cele de fabrica.. este ca nu le gasim aftermarket. Sunt produse de LUK... si LUK nu face SMF.

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar daca vizual arata bine nu inseamna ca ambreiajul este in regula in exploatare la temperatura de lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, sunt nehotarat ce tip de kit cu DM sa montez, pe masina din profil, LUK sau SACHS, care este mai bun ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,multi recomanda SACHS de tine depinde ce alegere faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Monteaza kit de care ai pe masina daca este cel original. Orice alegere ai face este recomandat sa faci lucrarea in service autorizat care ofera garantie la piesa car si la lucrare, nu se stie niciodata ce probleme pot sa apara, ai nevoie si de putin noroc, piesele de schimb in ziua de azi nu se ridica la nivelul celor originale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc pt recomandari, ideea este ca nu stiu ce am acum pe masina si eu vreau sa il cumpar inainte sa nu stau cu masina desfacuta , cel puti la AXR  stiu ca este SACHS  montat , tot catre acest tip inclin si eu, mai astept pareri., Mi-ar conveni sa cumpar de la un mag care ofera si montaj gratuit.

Modificat de darin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Montaj gratuit??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si unde scrie ca montajul e gratuit ?? Da cand a fost vreodata un vanzator care la o piesa de 1250 lei ofera o manopera gratuita de 350/450 lei ??

Sa fim seriosi, nu e un schimb de ulei/filtre ca sa fie gratuita manopera dar...eu astept sa mi spui ca ai gasit pt.ca...in momentul cand o sa trebuiasca sa mi schimb ambreiajul in loc sa muncesc 4/5 ore o sa stau cu mainile in buzunar si o sa ma uit cum altul munceste.

Scuze de off topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu strict gratis pt schimb kit ambreiaj,dar poate pt a-si creste vanzarile ofera la pachet  :idea:,intr-adevar este de munca...., in alta ordine de idei ,legat de produs/pret/magazin ce ziceti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La pachet contracost se practica(castiga si la produs si la service).

De magazin/produs nu pot sa ti spun/sfatuiesc cu nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa cumperi tu piesele, mergi la un service serios sa-ti faca o oferta buna la lucrare cu tot cu piese si manopera asa poti pretinde o garantie valabila.Ei au contract cu furnizorii pe preturi mai mici, nu dureaza mult dupa ce demonteaza sa vada ce kit ai, aduc piesele imediat distribuitorii din depozit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da ,cred ca e ok asa ,multumesc si o zi placuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde foarte mult ce ai kit este montat pe masina pentru ca exista variante

1-echipare OE- Luk sau Sachs

2-echipare AM-Luk sau Sachs

3-echipare AM-Luk cu restrictia producatorului Sachs (daca pe masina ai avut Sachs)

4-echipare AM-Sachs cu restrictia producatorului Luk (daca pe masina ai avut Luk)

Valabil doar pentru kit DMF

Pentru kit SMF exista Valeo,KM,Starline  etc

 

Eu am fost multumit de DMF Luk ce le am pe masinile de servici,dar pentru a mea am optat pentru Valeo 4p.Din pacate are multe puncte slabe si multe dintre ele le recunoaste si fabrica dar puncteaza la capitolul fiabilitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o completare dupa trecerea inapoi la Dmf: suturile acelea pana in 2000-2500 rot/min sunt inca prezente. Se pare ca capul de planetara dinspre cutie este responsabil, mecanicul mi-a atras atentia ca este pe duca...

Romytaxy are dreptate cand sustine ca nu este diferenta majora intre Dmf si Smf, acum m-am convins si eu pe buzunarul meu...

Urmeaza sa inlocuiesc si capul de planetara si sper sa scap in sfarsit de mersul acesta sacadat.

Modificat de Rdn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici la pret nu este diferenta, asa ca data viitoare vezi ce te aranjeaza mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

schimbarea kit-ului, la un golf 4, este o procedura delicata, sau este doar mult de munca?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Rdn.

Ma indoiesc ca este de la capul de planetara de la cutie(atentie la buzunar si de data asta/e vreo 130/150 lei unul)dar...asteptam sa l schimbi(parerea mea degeaba).

@puricele.

Filozofie mare nu e dar de munca este(2/3 ore).

Modificat de romytaxy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

procedura delicata ? depinde de cate maini stangi ai  :D . mie ,cu ajutorul a doua cricuri crocodil ,doua capre si un pistol de suruburi ,imi ia mai putin de doua ore ;cel putin 1/2ora mai rapid si mai usor decat pe elevator . e un "must" cheia dinamometrica .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Romytaxy, mi-a aratat mecanicul ca veselina din el era intarita si avea joc, a bagat peste vaselina veche niste vaselina buna si mi-a zis ca poate sa scape sau nu..

In sarcina apare o trepidatie in toata masina, la fel si cand franez fara sa scot din viteza, daca scot din viteza la franare nu mai vibreaza deci nu e din roti, sper sa nu fie din cutia de viteze..

Modificat de Rdn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!