Jump to content

Zgomot ciudat cutie/ambreiaj


Extreme
 Share

Postare recomandată

Salut,sunt nou pe aici de curand am achitionat un vw touran motor de 1.9 tdi,  105 cai din 2004 nu stiu exact codu motor si am sesizat zgomotul de care ati vorbit mai sus mai exact,cand calc pedala de ambreeaj xgomotul dispare cand iau piciorul de pe ambtraj dabia dupa 10 secunde reapare si tot asa intrerupt,apare si dispare zgomotul,am desfacut si piulita aia cu cap de imbus de pe laterala cutiei si am bagat degetul si nu am dat de ulei  doar umpic dupa ce am fortat degetul mai adanc .poate vreun coleg care a avut aceste simtome,a rezolvat problema rog sa ma ajute o sa revin cu poze dupa ce o iatriculez

Am uitat sa precizez ca intra voarte bine in toate vitezele si nu trepideaza de loc nici la plecarea de pe loc  masina are 230.000 km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

buna ziua, am un touran din 2006 cod motor bmm cu aceasi simptoma ca si colegul aiuca. se aude un zgomot ciudat in zona cutiei, daca apas ambreajul nu se mai aude. sa fie volant? intra in toate vitezele foarte bine, nu smuceste deloc, sau sa fie din cauza uleiului? problema am constato in urma cu cateva zile, a aparut asa dintr-o data.

Aiuca tu ai rezolvat problema?

multumesc de sugestii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...
szintyjanos

Salut, pentru un Touran, 1.9TDI, 105CP, cutie manuala 6+1 am observat un zgomot interesant, dupa ce schimb in treapta a Patra si accelerez, se aude o bataie interesanta si regulata ce se intensifica odata cu cresterea vitezei, cand apas ambreiajul sa schimb in a cincea dispare, iar cand las ambreiajul si apas acceleratia apare din nou, acelasi fenomen si in a sasea, insa in treptele 1, 2 si 3 nu se aude nimic cu toate ca accelerez. Ce poate fi si daca cineva s-a mai lovit de acesta problema?

 

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Va salut , recent am schimbat tot kitul de ambreiaj , volant etc dupa aproximativ 13000 de km a inceput sa am ceva zgomot de volant stand pe loc motorul cald la rece nu am încercat si nici n am bagat de seama. Specific cutie manuală 6 trepte 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!