Jump to content

Probleme la cutia de viteze si schimbator


Balta
 Share

Postare recomandată

incep eu, care bineinteles, am o "mica" problema! Am fortat schimbatorul, din cauza ambreiajului care a ramas in fund, in marsarier, cu un zid in spate...

s-a rupt un cablu, ma rog, nu e cablu, e mai mult o tija care merge de sub schimbator, pe cutia de viteze, atasez poza!

post-53150-1287156451_thumb.jpg

intrebarea e cum scot cablul asta afara ca sa il schimb?! l-am desfacut de pe cutie, dar vezi de treaba sa iese afara! Are cineva o idee?!

Bogdane, ma poti ajuta cu ETKA, sa imi dai si codul piesei, ca eu l-am dezinstalat?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sincer nu pot sa-mi dau seama cum ai reusit sa rupi cablul ala? :beerchug:

am gasit ceva in ETKA dar mai ramane sa studiez putin problema demontatului...

post-46846-1287159405_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfaci pielea aia de la schimbator si dupa aia sub cal este capatul celalat si de acolo il demontezi si o sa iasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ionutz

fi atent: am scos schimbatorul afara de alaltaieri! Am desfacut de sub capota, vine cablul afara cca 7-8cm, apoi se "blocheaza"! trebuie sa ma arunc sub ea sa desfac ceva?! ieri dupa ce am vorbit cu DjMc a inceput sa ploua si nu m-am mai bagat sub ea! :D :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Acum de aproximativ 15 min., inainte sa ajung la munca, cutia de viteze a incetat sa functioneze in vitezele 1, 3 si 5 dupa o accelerare mai lunga in trapta a 2-a. Dupa ce am parcat dau sa scot dintr-a 2-a si nimic. Am fortat cu 2 maini umpic si a iesit.

Am incercat cu masina oprita pe loc sa bag in vitezele 1, 3 si 5 dar nu vrea sa intre nici in ruptul capului; e ca si cum nu ar fi treptele de viteza la locul lor, ca si cum asi incerca sa o bag intr-a 6-a (pe care nu o am).

In marsarier nu am incercat inca.

Ambreiajul prinde normal, la fel de sus, la fel de bine... in 2 si 4 :angry:

E posibil sa se fi dus toate 3 sincroanele in acelasi timp? Ce %

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze pentru dublu post dar nu pot sa du edit.

Am rezolvat problema :D

Cablul de masa de la baterie ajunsese in spatele piese care seamana cu un ciocanel (nu stiu denumirea ei) si nu o lasa sa se mise in spate spre zidul de foc, miscare necesara pentru cuplarea in vitezele 1, 3 si 5. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

imi intra greu in marsarier ,intra mereu in a 1 a . ma chinui sa gasesc acel punct in care face " click " cand intra . inainte intra usor . care sa fie problema ? ceva cred ca e la schimbator , sau ce ar putea fi ? ma poate ajuta cineva ? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!