Jump to content

Returnare masina la firma de leasing


CosminTSI
 Share

Postare recomandată

Salut!

Am o masina achizitionata in leasing prin Porsche Leasing.

Doresc sa o returnez, dupa 2 ani si cateva luni firmei de leasing. Acestia insa mi-au spus ca daca fac asa ceva, trebuie sa semnez un proces verbal in care, printre altele, se mentioneaza ca sunt de acord cu plata diferentei dintre suma ramasa de plata si suma cu care ei vand masina.

Evident, aceasta prevedere nu apare in contractul de leasing, asa ca inteleg pe undeva marlania lor.

Intrebarea mea este insa, cum pot proceda sa le returnez masina, fara sa fiu nevoit sa platesc acea diferenta ?

PS: am incercat sa predau contractul de leasing, nu am reusit. Iar capurile de pod nu sunt o varianta. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Hudrea

    6

  • soila

    5

  • CosminTSI

    4

  • crystyann

    4

Daca nu ai pretentii financiare te duci si o lasi in fata usii lor, nu mai platesti ratele...oricum garantia la leasing e' masina :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu pot sa le las masina fara un proces verbal de predare-primire. Nimic nu i-ar opri sa imi spuna ca ei nu au primit nici o masina, in lipsa unei hartii care sa ateste asta.

Iar in conditiile in care hartia e cea impusa de ei, cu prevederea mentionata, iata dilema mea. :icon_thumright:

Am incercat si sa predau leasingul, insa se pare ca piata e destul de in groapa acum, nu am reusit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

du-te cu un avocat si cu contractul de leasing.. si daca incearca sa strecoare vreo metiune cu diferenta aia de plata le zici ca ii vezi la tribunal.

asta e marlanie de la porsche bank.... asa au vrut sa strecoare lu taicamiu cand a vrut sa cumpere 6 craftere... ca daca returneaza masina trebuie sa plateasca o diferenta de pret la valoarea pietii

si le-a zis PA, s-a dus pe mercedes sprinter.. aia nu fac scame :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa iti explic cum sta treaba.... Tu ai achitat in 2 ani o suma X din pretul masinii . In functie de cat de alergata este, cat de obosita este sau pretul actual de pe piata sh firma de leasing o va vinde cu suma Y . Daca X+Y nu acopera pretul total al masinii ei au tot dreptul sa te dea in judecata si sa isi recupereze diferenta de bani. deci nu prea ai ce face decat sa te rogi ca ei sa o valorifice cu o suma care sa le acopere lor toate costurile! In contractul de leasing vei vedea ca sunt niste clauze care le dau dreptul sa faca asta!

Sftul meu este sa incerci totusi sa predai contractul de leasing . Probabil si tu ceri prea mult pentru masina ta si de asta nu se lipeste nimic. Trebuie sa fii constient ca in primii ani de leasing tu platesti mai multa dobanda si mai putin din pretul efectiv al masinii. Deci daca faci un calcul s-ar putea sa observi ca nu ai achitat mai mult de 30-40% din pretul masinii. :icon_thumright:

soila: De cele mai multe ori contractel de leasing sunt facute beton si nu cred ca se sperie prea tare daca ii dai in judecata..Oricum au cateva sute de procese pe rol, crezi ca unul in plus ii sperie?

PS: Nicio firma de leasing nu iti va lua masina si te va lasa sa pleci daca iese pe cifre in pierdere!

Modificat de crystyann
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Crede-ma ca am incercat sa predau contractul de leasing si gratuit, asadar nu cer prea mult pe el. :P Nu ma intereseaza banii, pur si simplu m-am "pricopsit" cu inca o masina, pentru care nu platesc nimic, asa ca nu mai are rost sa imi tin Golf-ul.

Apoi - leasingul nu e credit, leasingul e inchiriere. Nu vad nici o logica sa imi ceara acea diferenta in conditiile in care ei imi inchiriaza masina, in calitate de proprietari. In continuare cred ca e marlanie din partea lor, ii inteleg ca ei vor sa transfere intregul risc asupra mea, dar totusi.

In contract, pe care l-am citit de mai multe ori, nu apare nici o mentiune privind recuperarea diferentei de bani. Si apoi, daca aparea, banuiesc ca nu mai era nevoie sa insiste atata cu acest lucru in acel proces verbal de predare-primire. Probabil ca deoarece contractul a fost facut in martie 2008, cand inca nu se simtea criza, nu erau asemenea prevederi.

In contract scrie ca acesta inceteaza de drept atunci cand apare situatia incetarii de plata (si din nou, nu se mentioneaza nimic de diferente de sume, doar ca ei iau masina). Ce inseamna pentru ei incetare de plata ? Cate rate trebuie sa nu platesc, astfel incat acest contract sa inceteze de drept si sa nu fiu nevoit sa semnez acel proces verbal, iar ei pur si simplu sa imi ia masina ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leasing-ul financiar este mai mult decat o inchiriere simpla ( asta este leasing-ul operatioanal ) , este o "asa zisa inchiriere" cu promisiune de cumparare la finalul contractului.

hai sa iti dau un exemplu simplu : Cumperi masina cu avans 10% sa zicem, o alergi 6 luni fara sa o platesti si dupa acest timp le-o duci in curte, cu 80.000 km la bord si rupta in doua... Tu cine crezi ca suporta banii pe care firma de leasing ii pierde? Ca ei sunt nevoiti sa o vanda cu cel putin 30% sub pretul pietii... deci diferenta oricum o recupereaza de la tine.Stai linistit ca nu pierd ei bani...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta cu diferenta de bani a aparut de anul trecut in contractele de leasing de cand a picat vanzarile de auto noi.

daca tu nu ai acea prevedere in contract ai sanse mari sa-i dai in judecata si sa castigi... dar asta inseamna timp pierdut si bani de judecata...

clauza asta incearca ei sa o adauge acum prin procese verbale de predare/primire.. si spera ca lumea sa pice in plasa si sa le dea banii :P

eu sunt curios ce se intampla daca nu mai platesti ratele ? ai garantii date ? (case terenuri?) si ce prevede contractul daca se aduna ratele ?

leasingul masini e relativ usor de scapat, pentru ca garantia o reprezinta chiar masina si eventualele penalizari... te trece in centrala de rau platnici.. dar fass macar scapi de rate.

aaa ca ei si-au dat seama ca nu mai pot scoate banii daca o revand si acum incearca sa scoata de la clienti diferenta aia de bani.. asta e alta treaba :) si nu e problema ta.. ci a celor de la leasing care vor profit 100% indiferent de situatia financiara a mediului economic

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Leasing-ul financiar este mai mult decat o inchiriere simpla ( asta este leasing-ul operatioanal ) , este o "asa zisa inchiriere" cu promisiune de cumparare la finalul contractului.

hai sa iti dau un exemplu simplu : Cumperi masina cu avans 10% sa zicem, o alergi 6 luni fara sa o platesti si dupa acest timp le-o duci in curte, cu 80.000 km la bord si rupta in doua... Tu cine crezi ca suporta banii pe care firma de leasing ii pierde? Ca ei sunt nevoiti sa o vanda cu cel putin 30% sub pretul pietii... deci diferenta oricum o recupereaza de la tine.Stai linistit ca nu pierd ei bani...

Bro, pentru asta cer avans la leasing :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite, am scos un paragraf din ctr. de leasing al Porsche Leasing! "In eventualitatea incetarii inainte de termen a Contractului din culpa Utilizatorului, inclusiv dar fara a se limita la situatiile prevazute de paragrafele 8.3.1.

Modificat de crystyann
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rate de leasing restante sunt cele neachitate pana in momentul in care ei iau masina. Sunt de acord cu celelalte cheltuieli, sunt normale.

Hai sa ne gandim atunci la primele de asigurare restante, pentru ca se face vorbire de ele alaturi de ratele de leasing. Daca s-ar referi la cele pana la finalul contractului, ar insemna sa le dau masina si sa le platesc CASCO pentru inca cativa ani, nu? :P De acea inteleg ca e vorba de cele restante pana la momentul predarii masinii.

Ex: nu platesc 2 luni, ei imi iau masina, trebuie sa platesc CASCO si rate de leasing pentru respectivele 2 luni. Iar asta mi se pare normal.

Cat despre uzura masinii, tot eu o platesc prin contract. Platesc suplimentar pentru ce depaseste 25000km / an, platesc cheltuieli de repunere in functiune daca "am tras de masina".

Toate astea mi se par de bun simt (ratele restante, cheltuieli de reparare), dar nu si plata acelei diferente de bani.

En fin, daca nu reusesc sa ma lamuresc sigur aici (ideal din experienta altcuiva), probabil merg pe varianta neplatii si voi vorbi si cu un avocat.

Daca nu mai sunt pareri, va multumesc oricum pentru cele exprimate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care erau conditiile leasingului, daca poti sa le zici. bafta si cauta numai sfaturi bune, nu te culca pe o ureche ca las ca merge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca in contractul de leasing incheiat nu apare asa ceva, sunt obligati sa ti-o ia, daca nu mai poti plati ratele. Consulta un avocat si te va lamuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum am zis mai sus, firma de leasing are dreptul sa ceara sa i se plateasca sumele restante, "inclusiv valoarea finantata prin prezentul contract". Scurt si la obiect1

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

daca predau masina la leasing si schimb interiorul de piele cu unul de panza. Ce se poate intampla????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Majoritatea masinilor predate inapoi au lipsuri, am vazut un reportaj la PRO TV pe tema asta, diferite modele gen Mercedes ML, VW passat, erau predate inapoi fara jante si suspensia originala, cu diferite lispuri, gen navigatie, etc. Nu stiu ce se poate intampla sincer...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu un baiat care lucreaza la recuperari si le cheleste el inainte sa le predea la firma.

Modificat de JPLS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Un caz similar am si eu si anume o masina predata la OTP.Din contract nu reiese asa ceva insa mai am 4 ordine de plata in alb ramase la ei.Masina dupa 10 luni sta la vanzare si pentru mine e un mister cum nu reusesc sa vanda o masina cu 17 mii de km cu 7500 de euro(le-a luat 4 luni sa o evalueze).Cred totusi ca masina este cheala acum pentru ca nici macar cdplayerul nu l-am oprit desi era bonus de la vanzator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

am un seat ibiza in leasing.vreau sa returnez masina.ce pot patii?vreau pareri strict din partea celor care au trecut prin asa ceva!stiu ce scrie in contract,dif de costuri bla bla.vreau sa stiu clar ce au patit cei ce au trecut prin asa ceva! va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mare atentie,colega mea a predat masina la leasing,au pus-o sa plateasca o suma destul de mare ca rest (vreo 4000 euro) bani pe care normal nu i-a avut.Firma de leasing a dat-o in judecata pe furis(ea nu a primit nicio citatie,si sta la aceeasi adresa de cand s-a nascut) iar acum in urma inui ordin judecatoresc,proces ce s-a derulat in lipsa ei are toate conturile blocate pana plateste suma respectiva.

Normal ca firma de leasing a fost mana-n-mana cu judecatorul.De 4 luni nu poate sa isi mai scoata salariu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi vine greu sa cred ca (,) colega ta a fost parte intr-un proces fara sa aiba nici cea mai mica idee!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e posibil si legal...

deci a omis sa zica asta, ca nu a vrut sa se duca la tribunal pentru proces :)

nu am auzit niciodata pana acum, cum ca nu a primit citatii si s-au dat sentinte fara notificari

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Hudrea..in cazul de fata dadeam eu firma respectiva in judecata cu un avocat bun,cu specificatia ca nu am avut venituri din cauza lor si am murit de foame,si ceream daune de 50 mil euro :lol: Posibil sa fie ceva..ceva la mijloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu credeti...asta e.Nu doresc nimanui sa pateasca asta.

Eu am pierdut proces cu Politia DB fara sa se prezinte nimeni din partea lor,nici macar martorul invocat de ei nu s-a prezentat,si totusi am pierdut.

Eu am adus martor si dovezi in cazul procesului,Politia DB nu a adus absolut nimic,nici macar cu prezenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!