Jump to content

Tuning motor 1.4 16V


badmania98
 Share

Postare recomandată

Este posibil sa fac un tuning la motorul meu sa-l aduc de la 75CP la 100CP? Daca da, unde si cit costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • alex_mecanicu2007

    7

  • zebrocksky

    6

  • badmania98

    5

  • SORAN

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

si butelia aia de aragaz iti da doar 25CP?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cine facem misto??! :D

De AlexRosiu sau de BadMania98?!

Eu doar glumeam ca omul cerea ceva care sa ii aduca +33% (adica +25CP) si i se recomanda un kit NOS...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin schimbarea softului poti obtine in jur de 6-7 cai. Cu un filtru si o evacuare sport mai castigi ceva dar cred ca un 82-83 cai e cea mai reala valoare care o poti obtine. Pentru mai mult apar modificari foarte costisitoare. Probabil ca banuiala ta se bazeaza pe ce ai auzit despre motorul 1.4 TDI de 75 CP. Acolo prin simpla schimbare de soft castigi 25-30 cai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@badmania: ce ai tu acolo este un motor aspirat; la motoarele aspirate, sa obtii mai mult de +10..+15% din puterea stock este foarte costisitor. La cele cu turbina este mult mai simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este foarte posibil sa nu fie diferenta doar de ECU cat si de axe cu came. Multi iti vor spune ca este doar ECU, insa cel mai bine este sa studiezi pe un soft de piese de service si sa compari in primul si in primul rand camele.

Ex AZF vs AME. 60 vs 68cp. Euro4 vs Euro2. Axa cu came este alta, ECU nu sunt sigur dar este foarte posibil sa aiba alte mape.

Motorul tau este AUA, iar cel de 101cp AUB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca o gluma:

Stergi A din coada de la AUA cu corector si pui B => 100 cp :D.

Resoftarea te ajuta dar nu pana la 100 de cai.

Filtrul de aer....sunet frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa stii insa ca diferentzele dintre AUA si AUB nu sunt sesizabile decat la turatii foarte mari > 4500 RPM, acolo se simt acei cai. Analizeaza curbele de cuplu si putere dintre cele doua.

Dupa o mica investigare:

-camele sunt altele,

-carburatorul este altul (modulul clapetei de aer),

-supape identice,

-ambreiaj identic (asta inseamna ca rezista mai mult decat 75cp)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citez din document Skoda: (in Germana, se poate traduce online):

"Der 74 kW Motor, stellt die sportlich

orientierte Variante des 1.4-l-4V-Motors

dar. Die Leistungssteigerung wird bei nahezu

unverandertem Triebwerk durch die

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda. Deja sunt bagat in ceata. Ideea este ca sunt diferite. Am crezut ca e ceva foarte simplu. Cunostintele mele referitoare la motoare, curbe etc, sunt zero. :D Multumesc oricum pentru lamuriri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai e si varianta asta:

TUNING-KIT... 42 110 KW/150PS G-Kat 1.4l 74KW

SM- Motorleistungskit: WEBER-MARELLI 1AV elektr. Z

Modificat de rvacaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca masina ta nu este tocmai noua, un filtru de aer mai permitiv si o evacuare mai libera ar putea aduce un plus de performanta fara sa trebuiasca sa desfaci motorul. Apoi o remapare de chip si mutarea la minim a EGR-ului.

Nu sunt investitii mari insa nici saltul de putere nu este foarte mare. Probabil poti totaliza 20 cp daca operatiile sunt facute bine. Daca vrei sa obtii mai mult trebuie intervenit mecanic in motor cu axe, injectoare, canale directe si perfect lise sau cu kit turbo sau compresor. La turbo ai nevoie si de alti sementi.

rvacaru a fost mai rapid ca mine si ti-a dat solutia completa, respect! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Solutii exista. Insa pretul..... Cu 2500 euro cred ca pot sa-mi aduc un motor de dincolo daca nu 1/2 din masina. Am dat 7200 euro anul trecut pe masina asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

No atunci las-o asa cum e, ca e super. Si bucura-te de ea pana mai poti...ca dupa cum creste pretul la benzina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa o las. Multumesc oricum pentru informatii. M-ati scos un pic la lumina si m-ati adus cu picioarele pe pamint. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...
Mai e si varianta asta:

TUNING-KIT... 42 110 KW/150PS G-Kat 1.4l 74KW

SM- Motorleistungskit: WEBER-MARELLI 1AV elektr. Z

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Niciun raspuns ? nu stie nimeni adresa de net pentru oferta asta sau alte amanunte?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am un amic cu un golf V 1.4 fsi .. el vrea sa puna turbina pe acest motor .. vrea mai multi cai .. eu i-am zis sa il schimbe cu totu sa sa isi ia alta masina ..

il intereseaza daca se poate pune turbina si restu si la cat l-ar duce investitia si daca se poate face undeva in tara ..

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu siguranta e mai ok sa-si schimbe masina

sau solutia cu schimbatul motorului, insa acolo mai intra si upgrade la frane, suspensii....

daca esti pe faza gasesti la 3000 euro pe mobile sau autoscout masini total schaden care au motorul si cutia neatinse

am avut si eu 1.4 si idei cu turbine care mi-au trecut repede...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!