Jump to content

parbriz


vw golf 2001
 Share

Postare recomandată

Stie cineva daca se potriveste parbrizul de ibiza cu cel de polo sau fabia? Vreau sa iau un parbriz de la dezmembrari de pe o fabia si sa-l pun pe ibiza. La prima vedere par identice dar trebuie sa stiu sigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curiozitate cat este cel de la dezmembrari? L-au taiat deja dupa masina avariata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vazut pe internet destule Ibiza la dezmembrari, n-ai gasit nici una cu parbrizul intact? Ma cam indoiesc sa se potriveasca de le Fabia sau Polo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu sunt cam sigur ca nu se potriveste! :blah_: E cam 470 un parbriz nou cu tenta verde Saint Gobain.

Modificat de SORAN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde ai gasit la pretul asta Saint Gobain? Eu am parbrizul fisurat si cred ca in curand va trebui schimbat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi raspund singur, la Ager Saint Gobain cu montaj inclus costa 650 RON. Mi se pare un pret ok, sper sa fie la fel de rezistent ca cel de pe masina, care a rezistat eroic 4 ani si jumatate fara nici macar o ciobitura, doar sute de mici puncte vizibile in soare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar sunt multe ibiza la dezmembrat dar in bucuresti sau prin apropiere nu este nici una. Se gasesc pe la Cluj, Salaj la sute km de Buc. Si numai drumul pana acolo ma costa minim 200 lei. Pretul unui parbriz acolo este in jur de 150 ron. Daca as gasi prin apropiere de Buc merita sa iei unul sh. Eu mai astept poate gasesc prin apropiere de Buc daca nu pana la urma o sa iau unul de la firmele astea de parbrize desi prefer unul original. Am gasit o firma f mare de dezmembrari laga Buc in Ilfov dar nu au ibize acolo in schimb au gramada de fabii si polo. Intre timp am aflat ca sigur nu se potriveste cel de pe fabia, mai ramane sa ma interesez daca cel de pe polo se potriveste. Este f posibil sa se potriveasca doar cel de polo dar inca nu am aflat 100%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stiu ca nu este locul potrivit de a posta dar sunt nou si nu am permisiunea!

Am si eu un Seat Cordoba din '96 si nu-mi mai merge dezaburirea pe luneta...am verificat butonul, l-am si inlocuit, am verificat canalele de pe luneta si nu au nicio problema..d'asta intreb care ar mai putea fi cauza? ms

Modificat de Marius B.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DAr ajunge curent la firele de alimentare de la luneta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Apropo de parbrize cine are de schimbat parbrize recomand firma Belmondo de parbrize pe undeva pe langa Podul Garnt. La ei am gasit cel mai bun pret pentru parbriz Pilkington (care pune acum pe ibiza 2010 geamurile) cu parasolar 399 (30 lei mai putin fara parasolar) si 100 lei montaj. Au lucrat foarte frumos baietii. Dupa ce am tot cautat pe la dezmembrari parbrize si am gasit care mai de care zgariate sau ciobite cu preturi intre 250 si 350 lei fara montaj am zis ca e mai indicat nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand il ai montat si cati km ai facut de atunci? Sunt curios cum se prezinta ca rezistenta in timp, toti recomanda parbriz original, macar esti cat de cat sigur ca vine fara defecte de fabricatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Abia l-am montat acum cateva zile. Ramane sa vedem cum rezista in timp dar nu are de ce sa nu reziste fiind producatorul original in momentul asta la seat. Ianinte aveam Saint Gobain Sekurit dar producatorul s-a schimbat de atunci si este Pilkington acum. Mi-au zis si cei de la service si am si verificat si toate ibizele noi au Pilkington.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Pilkington si Saint Gobain nu mi-as face deloc griji din cauza calitatii, ele fiind firmele care produc parbrize(originale) pt. mai multe marci de masini din toata lumea, nu doar pt. Seat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intotdeauna parbrizele care se pun pe masinile noi si cele care se cumpara de la dealer autorizat cu cod OEM au calitate certificata mai buna decat parbrizele de marca (Pilkington, Saint Gobain sau altii). Acest lucru e valabil pentru orice piesa produsa sub licenta OEM si vanduta si ca piesa de schimb non-OEM.

Stiu pe cineva de pe forum care si-a montat Saint Gobain si dupa o luna are deja ciupituri de la pietre. Eu in 5 ani si cateva luni abia am reusit sa fac o ciobitura care s-a lungit (care a plecat de la diferenta de temperatura, din cauza lichidului de parbriz rece vara) si inca una, de o la o piatra luata acum cateva zile. Oricum nu il schimb pana nu crapa de tot, dar vroiam sa imi fac o idee despre calitatea celor non-OEM.

Modificat de cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristian , la cealalta masina din familie , am schimbat parbrizul acum un an cu unu saint gobain cu parasolar la Ager.Pana acum a rezistat foarte ok , si am luat cateva pietricele bune cu el.Nu zic ca cel oem nu e bun , dovada ca la ibiza merg cu el ciobit de ani si nu are nimic , nu a continuat crapatura , dar totusi e aproape dublu pretul pentru unul Oem , acum fiecare face cum crede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai de asta zic si eu ca as vrea sa aflu pareri despre cele Pilkington/Saint Gobain, as prefera sa dau 500 RON in loc 1000 pe un parbriz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!