Jump to content

Probleme faruri [Passat CC]


cosminrot
 Share

Postare recomandată

Anu trecut prin vara, am observat o mica pata galbena pe partea stanga. Nu i-am dat mare atentie si acum, dupa 1 an, a crescut foarte mult in intensitate. (o sa-i fac o poza). Am vorbit la service la Galati si mi-au zis ca becul stang ar fi pe duca...

Am doar 56.000 km facuti in 2 ani iar xenoanele le-am aprins doar noaptea, sau la drum lung ( maxim 20-25.000 km).

O alta problema deranjanta este cauzata de martorul de la lumina de viraj stanga care ma tot avertizeaza ca nu functioneaza becu, cu toate ca el isi face treaba cu brio.

Azi ajung la service sa vad exact care e situatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai afisat mesajul "No bend lighting (AFS) function. Owner' s manual", cel mai probabil ti s-a ars unul din becurile pentu iluminatul in viraje. Mi s-a intamplat de curand iar inlocuirea se face usor, becul propriu-zis fiind un H7.

Fi atent ca, in service (PBA), becul costa nejustificat de mult, cam 60 lei/buc. Inlocuirea este descrisa in manual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema o am si eu!

mai am 1000 de km pana la revizie si sper sa o rezolv

cand pun contactul, apare in bord ---corner lights(afs)0 bla bla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era doar becul de pozitie. Eram aproape scuturat si dadea eroare, chiar daca inca mai functiona.

Distractia - 40 lei ( bec pozitie, montat demontat ). RUSINE!!! Un bec amarat care costa 2 lei, ti-l vand cu 15...

Va rog pe cei care aveti xenon, sa ma ajutati cu ceva.

Aprindeti farurile, puneti o coala alba in fata lor si faceti o poza.

La mine apare pe fiecare far ( pe fascicolul de lumina ) cate o pata...

Vedeti atasament.

Cei de la Galati nu au stiut ce poate fi. Mi-au zis ca daca erau becurile duse, trebuiau sa palpaie nu sa lase pete....

img0394k.jpg

Uploaded with ImageShack.us

img0393qx.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Modificat de cosminrot
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa fac niste poze de o calitate mai buna.

Astept sugestiile voastre.

post-41045-1285012996_thumb.jpg

post-41045-1285013011_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-e greu sa apreciez cat de normal este insa, atat timp cat beneficieazi de o iluminare buna pentru deplasarea in timpul noptii, nu vad de ce te stresezi. Oricum, daca ai drum prin Buc., ne putem intalni ca sa apreciezi diferenta (in masura in care ar fi).

La ce distanta fata de fiecare far ai amplasat colile?

Modificat de OII
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile nu mai lumineaza corect din pacate. Maine seara o s-o las dupa program la Galati la Scorpion sa-i faca si ei niste teste/poze sa le trimita mai departe. Sper sa intre p garantie.

Foile le-am pus la 10 cm de far.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine de noua imi bateau farurile foarte sus, inclusiv tiristii ma blitau, eu vedeam foarte bine ce e drept, nu aveam nevoie de faza lunga, am fost la vw , le-au pus pe calculator, cica le-au reglat, au batut si mai sus , apoi am vazut reglajul manual cu imbus, si le-am reglat la perete, nu mai am nici o problema, la service mai rau iti strica masina, decat sa faca ceva bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimeni nu are xenon?

Va rog sa ma ajutati cu pozele. Imi iese masina din garantie si poate reusesc sa ma mai folosesc de ea.

Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E clar! Avem niste masini de tot rahatu...

Asa era pata si la mine in urma cu un an.

Am primit raspuns de la service - se face condens in interioru farului si de aceea apare pata respectiva. Adica nu face obiectul garantiei.

Fa un experiment - pune o foaie in fata unui alt far cu xenon si o sa ai o surpriza - nu exista niciun fel de pata sau urma ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, o sa incerc la Mitsubishi.

LE: Vrei sa spui ca ai incercat acum un an? De ce?

Modificat de CristianMarin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

poza cu farurile - pt baiatu care m-a sunat acum 2seri

nu se vede exact, dar este cum ti-am zis eu, colturile se ridica spre dreapta la ambele faruri

post-41045-0-76577800-1289509105_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Sincer nu prea arata a condens...sa nu se fi dus oglinda din proiectorul de xenon. Puteti verifica cumva asta? (cu o oglinda mica de dentist bagata prin orificiul becului poate..)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cunostintele mele, becul xenon functioneaza cu un voltaj f mare si nu vreau sa-mi bag nasul aiurea. Cred ca s-a dus becul.

Ar fi chiar aiurea ca in 60.000 km sa se duca oglinda ( in condtiile in care, dupa cum am mai spus, am maxim 25.000km mersi cu farurile aprinse...)

Verificarea asta as putea s-o fac la service, dar te rog sa ma crezi ca nu-mi mai pasa... M-am saturat d cate ori am fst cu ea p-acolo.

Cand s-o agrava treaba o sa achimb becurile.

Faza tare e ca am vazut un audi a6 3.0tdi luat de nou din tara in 2005 cand a aparut, care acum are doar 80.000km si xenoanele nu mai lumineaza aproape deloc! Ele se aprind normal, se incarca, dar pe asfalt nu mai fac lumina.

Asa ca nu ma mai surprinde nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu becul iti imprastie lumina pe asfalt, ci suprafata reflectorizanta din proiector. La A6-le ala e normal sa se duca becurile dupa 5 ani

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai sa ne intelegem. Becul are perioada de functionare masurata in ore de functionare. Deci o masina cu 80.000km veche de 5 ani ( luand in calcul ca ar fi mers cu farurile aprinse non stop ) are becurile la fel de uzate ca o masina cu 1 an vechime si 80.000 km. Corect!?

Ideea e ca, a totu e facut sa se strice cat mai rapid.

Mai am un ml 2008 cumparat de nou care are 110.000 km si nu are niciun fel de problema la xenoane. Majoritatea timpului s-a mers cu ele aprinse ( se circula cu ea mai mult in afara localitatii).

E posibil sa fie ce zici tu de vina dar nu se poate inlocui decat tot ansamblu becului ( am vzt la service schema ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare : farurile sint cu xenon cu lupa sau xenon cu oglinda ?!

Daca e xenon cu lupa , petele apar datorita unor mizerii depuse pe lupa, fie la vedere fie in spatele lupei ( spre bec) sau ceva intre bec si lupa .

Daca sint faruri cu oglinzi, acestea se vad cu ochiul liber, cu becurile stinse, daca au zone stricate pe oglinzi.

Si intr-un caz si in celalalt , becurile sau lumineaza sau nu , dar uniform , nu cu pete.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

becurile snt cu lupa

dar nu stiu cum as putea sa-mi bag nasu intre bec si lupa...

sincer, dupa cum am scris si mai sus, le las asa pana s-o agrava treaba, si apoi o sa le schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba becurile Schimbi becul si vezi daca mai e la fel, probabil e vechi si asa se vde, daca face la fel e din far, ce atata filozofie.

Crezi ca aia de la service nu stiau , oricum nu intra pe garantie , becu e bec se arde pa altul...

Intreba cineva de bec cu lupa sau far cu lupa, dupa cate stiu eu la passat si troaca sa fie si tot are lupa...mai ales ca are si alte optiuni cum e xenon si afs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tie ti se pare normal ca dupa 1 an de folosire ( de cand au inceput sa apara petele - dar nu am dat importanta ), si maxim 15.000 km mersi cu farurile aprinse, sa apara probleme, atunci inseamna ca ori eu sunt depasit, ori tu...

Dca era 1 mil becu, nu era probl, dar cand iti spune de la service ca nu face obiectul garantiei si te costa 10 mil bucata... Crede-ma ca pica ceru pe tine de ciuda ca dai o gramada d bani p o masina si nu te poti bucura linistit si fara probleme de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-58507-0-55136900-1291202641_thumb.j asta e o varianta de far cu lupa

Nu va mai certati... ideea cu schimbatul becurilor intre ele este buna. Daca configuratia petelor ramine neschimbata inseamna ca e ceva in far si atunci trebuie sa dai farul jos si sa vezi cum poti sa ajungi la zona intre bec si lupa, cauta pe forum sau pe net si o sa gasesti indicatii despre asta. Daca petele se schimba, atunci or fi becurile de vina ... Alta idee e sa gasesti un prieten cu xenon pe masina , cu acelasi tip de becuri si sa schimbati becurile intre masini... asta ar arata clar care si unde e buba...

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de sfat, dar prefer sa nu ma risc sa mai stric si becul altui coleg de pe forum :-s

ideea e, ca petele au crescut in intensitate.

e posibil sa se fi facut cva condesc acolo ( cum zic cei de la service )

repet, cand se va agrava, o sa ajung la service.

oricum, peste 1400 km tre sa fac revizia, si atunci ii pun sa se uite si sa-mi dea solutie.

acum ca tot mi-a iesit din garantie, nu mai au dupa ce sa se ascunda :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca ai iesit din garantie si ai unde incearca sa schimbi si unitatea de service.

O idee, daca scoti becul si luminezi din spate cu o lanterna ( ar fi folosita pe post de bec) vezi daca petele ramin, daca sint la fel sau se schimba pozitia si forma... astfel ai sti sigur ca trebuie umblat in far si becurile nu au nimic.

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Dupa multe combinatii la faruri, si schimbarea cu altele noi, iti pot spune ca 100% pata/petele apar din cauza FARULUI. Cu far nou, nu apare nicio pata...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Probleme faruri [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!