Jump to content

Tip Motor 2E si 2E Syncro


Balta
 Share

Postare recomandată

Nu am gasit pe nimeni aici cu tipul asta de motorizare! Incep sa cred ca e cam "rar"! Daca mai exista lume cu masinute echipate cu 2E, rog sa dea un semn! Ne mai dam un sfat, doua! :lol:

2E engine!

post-53150-1284849982_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am un passat b4 GT, si de curand am renuntat la motorul ADY pt 2E, mai am multe, setari si modificari de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun! la mine in oras, nu stiu pe nimeni cu 2E si nici pe forum nu am avzut useri activi cu B3 si B4 sa aiba astfel de motor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am un passat b4 gl berlina, cu tipul de motor 2E, este in rodaj, a fost refacut complet.

Eu am un passat b4 GT, si de curand am renuntat la motorul ADY pt 2E, mai am multe, setari si modificari de facut.

As vrea sa stiu si eu, de ce e asa de bun tipul asta de motor? multumesc.

post-73052-1285792638_thumb.jpg

Modificat de elyx13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asta ma intreb si eu! Am 268.000 km la el si consuma cam asa:

10-11L/% in oras

7-8L/% in afara

9-9,5L/% mediu

tin sa precizez ca ii place undeva la 3000rpm!

consuma foarte mult, insa de cand am schimbat bujiile si filtrul de aer, consuma ceas!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am un passat b4 gl combi, cu tipul de motor 2E, am schimbat segmenti si altele. il am de la 325.000

Am 331.000 km la el si consuma cam asa:

12- 13 L/% in oras

9 L/% in afara

consuma foarte mult, dar eu l-am luat cu GPL. consum mediu total ca pret / % - putin mai mult ca un diesel. mult mai putin ca un benzinar.

Modificat de ionvasile
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam asta ma intreb si eu! Am 268.000 km la el si consuma cam asa:

10-11L/% in oras

7-8L/% in afara

9-9,5L/% mediu

tin sa precizez ca ii place undeva la 3000rpm!

consuma foarte mult, insa de cand am schimbat bujiile si filtrul de aer, consuma ceas!

Consumul este dupa segmentare? Ma cam mir. Motorul meu dupa segmentare, facut in service, ca la carte, schimband treptele pana in 3000ture, in oras imi ia 8,5-9L%. Cu 50ron benzina, merg in oras 130-140km, nu are rost sa te mint. O zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar atat?...sunt surprins! mi-a zis cineva sa il segmentez! am aproape 270.000 km!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar atat?...sunt surprins! mi-a zis cineva sa il segmentez! am aproape 270.000 km!

268900km a avut cand l-am segmentat. Crede-ma este altceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cat costa toata treaba?!...

Sincer, destul de mult:

-garnitura chiulasa, cuzineti palier,cuzineti biela,ulei castrol,filtru ulei,segmenti,garnitura admisie,garnitura evacuare,garnitura baie,semering supape,garnitura capa culbutori,antigel,flansa apa,bujii 1150ron

-radiator apa 300ron

- planat chiulasa 150ron

- rectificare vilbrochen, biele, 350ron

- manopera 1500ron in service specializat

am schimbat si bobina ca imi facea figuri, 200ron sh, originala. parca atat imi aduc aminte, oricum in jur de 40mil, foarte mult, dar vad ca si-a meritat banu.

Initial am vrut sa pun un 2000 16v, dar ma interesasem cu rar-ul si era multa bataie de cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

las`...decat asa, mai bine o vand pe a mea, pun alea 40 de milioane, care sunt 1000E, si imi trag una cu km mai putini!

cam mult, la dacie e 5 milioane! :D hai ca poate de manopera scap, poate dau si eu 3-4 milioane maxim, nu in service specializat! Apoi unele chestii nu am sa le schimb (din lista ta ma refer)..si poate...ajung si eu la un maxim 20 de milioane! Sa vad, sa ma documentez putin pe la mine pe aici!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam 10 mil pret total la segmentare. adica segmentii, garnituri chiulasa si baie... si ulei cu filtru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa mai merge! :scratch: renteaza! oricum, nu ii fac acum segmentarea, ca inca nu da semne rele! Luna viitoare distributia, uleiul, filtrele, apoi, spre primavara probabil, daca o mai am asta...sa ii trag o segmentare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

intradevar gasesti f. putine motoare 2E, eu am un b3 din '93, de 7 ani sunt proprietat, singurul loc unde mai gasesti asa ceva mai e la MOLDOVENI, peste PRUT.

EU NU GASESC NIK IN GALATI sa mai schimb pe la ea ceva, vin moldovenii si le iau cu totul nu conteaza cum arata masina(botita, strivita etc), si strica si piata pe la noi, cine are asa ceva asteapta sa vanda cu bani grei la ei.

ex. capota = 450 RON, haion = 500 RON, pat pliant haion=300RON (fara laterale)

Azi am gasit si eu forumul vw si tare m-am bucurat sa vad ca mai exista b3-uri prin tara(in GL nu cred ca sunt 5 masini)

Sa speram ca ne vor tine masinile noastre mai mult ca cele autohtone.

Am stat si am citit azi toata ziua toate problemele care sunt expuse pe forum, multumesc lui DUMNEZEU ca nu am avut probleme cu masina mai deloc, fata de ce am citit azi.

Am 321.134 km si nu am ridicat capota prea des, am schimbat doar cilindru receptor de la ambreiaj, fise bujii, bujii si consola de la aprinderea centrala, la partea fata bucse, placute frana,pivoti si inca ceva(nu mai stiu ce).

Referitor la consum eu sunt foarte multumit, am masina trecuta pe firma (la care prestez) si cardul de benzina e nelimitat, pe luna fac in jur de 900-1100 km in oras, conforn fisei de parcurs km/L AM UN CONSUM DE 9,58(rotunjesc la 10), dar nu se merge in stil SPORTIV(mai batraneste)

VA DORESC KM FARA LIMITA ! ! !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aoleo! 10%??? Eu iarna asta, nu puteam scoate sub 20% in oras! in sensul ca alimentam de 20RON(4L) si faceam 20km, hai un 25 km, dar asta extrem de rar! Vara, cam asa imi consuma si fosta, undeva la 10%, dar probleme erau peste tot, tipul care mi`a dat`o cred ca le`a ascuns asa frumos, a reparat cam ce era in mare si de restul, am vazut eu!

Am facut un calcul aproximativ, fara ulei si filtre, am bagat vreo 3000RON in ea intr-un an jumate, doar piese, manopere, etc.

Pentru un drum de Cluj-Napoca, dus-intors, bagam de aproximativ 120RON. Ieri, am mers cu diesel-ul, tot B3 bineinteles, de 60RON am bagat: am mers, am dat ture de cluj, am venit! Adica: 110km dus, ceata deasa, vizibilitate 25m maxim, unele portiuni de drum, nu mai mult de 10m a 3-a, a 4-a, rar de tot a 5-a, dar rar de tot, am facut 2 ore, adica o medie de vreo 50km/h! In Cuj am prins ora de varf, acolo am facut vreo 35km, 1-a, a 2-a, max a 3-a! :P Inapoi, din nou ceata, insa nu asa deasa, 120-130km/h, erau doua benzi pe sens mai tot timpul, si am prins un nene cu chef de viteza, pe care il cam urmaream!

o matematica simpla, cu regula de 3 simplu imi arata consum de vreo 4.7 L / 100 km! :):D

100km................X L

255km...............12 L

(100X12)/255=1200:255=4,705

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

consumu de 20% mi se pare cam foarte mare, nu ai probleme cu sonda lambda, sau altele? incearca sa o pui pe un tester ceva ca nu e prea ok(parerea mea)...pe cand ala de la diesel mi se pare mai mult decat normal,asa il am si eu la a mea :D afara daca merg lejer..120 si in depasiri pana la 150( shht sa nu mai zice-ti la nimeni)...imi iese consum de maxim 5 si in oras imi iese maxim 7 si ma cam mananca talpa cand o scot la plimbarica in weekend :D

cam putini km/luna alinluciano mai ales ca e si decontat :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am dat masina Aline, pe asta! :P da, aveam probleme la sonda lambda si la avans! :P Nici bujiile nu erau stralucite!

Pai, 20% e putin, de 40 de zici? Doar eu am reusit incredibila performanta! :)))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

zic sa iti iei bicicleta :)):)):)) la aia cat reusesti sa scoti consumu?:D

acuma tu sti ce ai avut si ce ai in momentu de fata dar dupa mine nu cred ca ai facut o alegere foarte buna, mai bine bagai niste banuti in cealalta pana o aduceai pe linia de plutire decat sa te ingroape asta cu consumu..:)sau...cauta si tu pe cineva de pe forum cu vreun service care e dispus sa te ajute sa rezolvi problema consumului ca nu e prea ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aline :)) am avut 2E, cu consum de 20%, acum am SB, diesel, consum de 4.5 :P nu invers :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Balta asta a asteptat...sa ne rupa cu consumul lui de Smart (4%) :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as scoate si 4% daca as avea turometru, cred...in afara orasului, claro! :)dar acum, vreo 4,7 mixt, sa zic 5, sa nu fiu nesimtit! :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aaa acuma am inteles.... pai 4.00 nu cred ca poti sa scoti....dar undeva pe la 4,5 scoti 100%....si fara turometru....la drum intins viteza de croaziera in a 5-a la 80-85..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!