Jump to content

suspensie spate


kerosen
 Share

Postare recomandată

bruasca am demontat-o acum vreo 5 ani si atunci am rezolvat tablaria, am schimbat franele, vopsit pe dedesubt, si alte maruntisuri. de atunci sta tot asa fara motor pe ea si acum cateva zile m-am urcat pe ea sa vad cum se misca suspensia. eu am la 100 kg si cu tot balansul ce-l faceam abea se lasa 2 cm, si asta in conditiile in care pe fata nu am tellescoape. pe spate in schimb are telescoape pe gaz KYB- heavy duty.intrebarea e daca isi va mai reveni suspensia la inaltimea la care rula ultima data cand am mers cu ea -prin 2004 si sa se aseze rotile cum trebuie la sol? dupa cativa km de mers ar trebui sa-si revina?

daca nu va trebui sa o mai las din barile de torsiune?

post-3308-1284669775_thumb.jpg

post-3308-1284669806_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

isi revine la pozitia normala dupa catziva metri rulati cu motorul pus sus. bine-ar fi sa ai ceva scaune cu perna mai elastica sau ceva vertebre de schimb...

fara legatura cu ce-am scris mai sus, la intrebarea asta

daca nu va trebui sa o mai las din barile de torsiune?
raspunsul este: DA :)) si de fatza :D Modificat de bubnoff
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urca-te in spate si roaga un amic sa te impinga cativa m.

O sa-si revina :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de fata e lasata, am facut-o reglabila. se si vede in poza ca e cu botul in pamant

post-3308-1284672883_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bruasca am demontat-o acum vreo 5 ani si atunci am rezolvat tablaria, am schimbat franele, vopsit pe dedesubt, si alte maruntisuri. de atunci sta tot asa fara motor pe ea si acum cateva zile m-am urcat pe ea sa vad cum se misca suspensia. eu am la 100 kg si cu tot balansul ce-l faceam abea se lasa 2 cm, si asta in conditiile in care pe fata nu am tellescoape. pe spate in schimb are telescoape pe gaz KYB- heavy duty.intrebarea e daca isi va mai reveni suspensia la inaltimea la care rula ultima data cand am mers cu ea -prin 2004 si sa se aseze rotile cum trebuie la sol? dupa cativa km de mers ar trebui sa-si revina?

daca nu va trebui sa o mai las din barile de torsiune?

Eşti cam greu, măi! :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, in poza pare destul de sus... ai apucat sa rulezi cu puntea asta? ceva probleme la sistemul de reglaj?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu din cate am observat in pozele cu broaste "stock" de la americanosi, la suspensia swing axle, in configuratie stock, cu masina goala (dar completa) rotile stau intr-un camber usor pozitiv... foarte foarte putin, dar este. Probabil pt. a compensa momentul in care masina ia cativa pasageri la bord...

Acum, tinand cont ca masina din poze nu are motor, fusta spate, capota, geamuri, bancheta si baterie, eu cred ca e de inteles si scuzabil faptul ca sta cam sus :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam orice broasca cu planetare pendulare sta asa cu rotile cand nu are motor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei, stie si el toate astea ca are broasca de mai mult timp.

Noi in schimb suntem informati constant cat de frumos lucreaza!

Spor!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In prima poza, dupa un an jumate de stat fara motor, iar in a 2-a dupa ce au stat 4 pers si bagaje, dar nu am mai mutat-o din loc, iar rotile au ramas putin craca. Eu zic sa nu-ti faci griji, doar motorul zice la carte ca ar avea vreo 110kg.

post-19659-1284714914_thumb.jpg

post-19659-1284715252_thumb.jpg

Modificat de TM06CZR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am apucat sa rulez cu masina, de cand am modificat-o-o sta in garaj. este un topic mai vechi pe aici pe undeva , l-am inceput cand lucram la masina, prin 2005, doar ca un "destept" a stres toate pozele de pe forum asa ca a ramas in uitare. cand ma apuc de broasca o sa-l rescriu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

eu am alta parere, pentru ca si eu am stat mult pe ginduri in ce priveste suspensia. ai KYB pe gaz daca mai sunt si gaz adjust e normal sa fie dura, daca ai gr2 mai treaca mearga dar tot va fi dura... eu am optat pentru monroe gazmatic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suspensia sigur va fii mai dura cu acele amortizoare, dar el intreba si de garda la sol pe care o va avea masina dupa ce va pune motorul, care e cu totul alta poveste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misu ploiesteanu

pai tocmai ca nu este, fiind dure revenirea la pozitie nu se va face asa usor si este stiut ca amortizoarele cu gaz ridica garda la sol...iar gaz adjust-urile de la KYB sunt recunoscute pentru asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Postez aici pentru ca sunt nou pe forum si nu pot face topic nou. Pun o poza cu amortizorul meu de pe fata asupra caruia am dubii. Nu stiu care e treaba cu arcurile alea de peste telescoape. Trebuie sa fie acolo sau sunt puse artizanal? Eu asa am cumparat masina, si acum vreau sa ii schimb telescoapele. Care e parerea voastra?

post-77810-1286994902_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu sunt artizanale, se gasesc de cumparat pentru broaste,originale nu sunt cu siguranta. sunt "suplimentare" dar parerea mea ca sunt mai mult pentru off-road ca sa fie mai rigida suspensia. daca ai un stil de condus mai sportiv iarasi te ajuta pe viraje -sta masina mai dreapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil erau barele de torsiune imbatranite si lasate, astfel incat fostul proprietar a incercat sa compenseze instaland ecele telescoape cu arcuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!