Jump to content

Turatii Leon FR 2.0 TDI


Ratzoiu
 Share

Postare recomandată

Salut ,

tocmai am intrat in posesia un Leon FR 2.0 TDI 170 CP . Eu incerc cat mai mult sa merg in limitele legalitatii - asta si pentru ca fac zilnic naveta Bucuresti - Ploiesti . Insa in limitele legalitatii ( aprox 75-78 km/h ) am in viteza 3 aprox 3000 ture si in viteza 4 aprox 2000 ture . Cum ar fi mai corect sa circul pentru o mai buna pastrare a masinii ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2000 rpm e ok. Esti peste turatia de cuplu maxim 350 Nm @ 1,750

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK !! Dar la 2000 RPM imi intra turbina ? Nu as vrea sa ma trezesc ca imi pica in vreo 6 luni .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este nicio problema, 2000 RPM este foarte ok.....sa nu mergi cu sub 1700 RPM ca atunci e subturata..... In general plaja de turatii prielnica unui TDi este undeva intre 1700 - 3500 maxim!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK !! Dar la 2000 RPM imi intra turbina ? Nu as vrea sa ma trezesc ca imi pica in vreo 6 luni .

Observa ca ti-am dat si plaja de turatie a cuplului maxim. Incepand cu 1750rpm ai 350nm. Deci este evident ca la 2000 chiar beneficiezi din plin de acel cuplu in cazul in care doresti o accelerare mai brusca pentru o depasire din scurt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ....pare OK astazi am mers cu pilotul setat la 80 km/h si aveam 2100 RPM , comparand cu informatiile date de voi e chiar bine .

Multumesc pentru info !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

Daca vrei sa pastrezi bine masina, dar mai ales sa conservi parametri buni de functionare ai filtrului de particule, cel mai bine este sa mergi constant, dar cu mai mult de 2,000 rpm.

Motorul acesta nu este un diesel obisnuit, ca cel de 1.9 si 105 CP, unde la 2,000 rpm este suficient sa tii masina.

La acest model (dotat cu DPF), filtrul se regenereaza automat la mers constant, dar undeva la 2,400 - 2700 RPM.

Eu imi permit sa afirm acest lucru pentru ca folosesc acest produs, nu ca altii care, doar de dragul de a posta, exprima pareri mai mult sau mai putin avizate, care pot duce la rezultate nesatisfacatoare (poate chiar grave) pentru tine, sau pentru oricine altcineva care intreaba.

Conducere placuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e exact ce imi doresc si eu sa rulez masina in parametrii ei si intr-un mod in care sa se simta bine fara ca am parte de probleme . M-am mai documentat si pe net si intr-adevar turatia ideala este in vitezele superioare ( 3,4,5,6 ) intre 2500-3000 RPM .

Va multumesc pentru sfaturi !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!