Jump to content
Sign in to follow this  
ByZ

Carlig remorcare

Recommended Posts

adrianf

Scoti grila de proiector din partea dreapta si acolo trebuie sa ai un belciug de care poti sa o remorchezi.

kistler

Multumesc!

Grila are ceva suruburi ascunse sau e montata prin presare? Intreb ca sa nu rup ceva plastic pe acolo.

andrusel

Tragi de ea cu grija si iese.

speedo

Eu am lipit grilele alea cu silicon ca sa nu mi le mai traga altii...tot cu grija trageau nimic de zis dar oricum e deranjant de 2 ori la rand :D

Sper sa nu am nevoie de carligul ala vreodata.

pisoiufericit

Teoretic nu ai voie.   Practic eu am strabatut germania cu carlig fara sa tractez nimic si nu m-a intrebat nimeni nimic.   Oricum sunt 2 piulite, nu e mare branza sa il dai jos, cel putin nu la masina mea.

calinburlea

Salut

Treaba cu carligul dat jos ??  Eu lucuiesc in germania din 2010 si pana acum nu mi-a spus nimeni nimic si am la toate 3 Masinile carlig, si am avut si neplacerea sa ma opreasca BAG dar nimic . Adevarul e ca sunt trecute in talonul masini . Aici se leaga de orice neregula, inclusiv de incarcatura daca nu ii fixata corect, sau bagaje daca sunt  incarcate gresit. De exemplu Eu am pus in Seat cauciucuri in portbagaj pana sus si au vrut sa imi dea amenda ca in caz de franare sau accident se poate rani ocupanti masini(Daca sunt fixate cu chingi nu ii nimic, dar sa fie incarcate numai asa una peste alta si jantele de voiaj sa nu depaseasca geamurile).

C@T@LIN

ma ajuta si pe mine careva cu o schema cu montarea carligului sau macar demontarea barei spate.merci :icon_bounce:

razvi_gyl

Desfaci suruburile ce tin panourile pt noroi(numai cele din dreptul barii) scoti cele doua plastice de sub stopurile spate,ai si acolo 2 suruburi,dupa care dai bara jos.Intaritura de metal care tine bara ori o decupezi ori renunti definitiv la ea oricum bara se aseaza pe carlig dupa demontare.Ai nevoie de un releu pt legaturile electrice altfel o sa ai eroare cand bagi stecherul in priza carligului iar la semnal stanga/dreapta o sa semnalizeze exact ca atunci cand ai un bec ars pe semnalizare,adica repede,daca nu montezi releul.

C@T@LIN

astia care zic pe net ca vand caligul cu tot cu instalatie electrica fara fire taiate ...montare usoara. au aceste relee?....in poze se vad doar fire si mufe.se gasesc de cumparat aceste  instalatii?eu am luat carligul din dezmembrari si firele sunt taiate.inainte sal montez as vrea sa ma documentez sa nu am probleme gen clipire rapida semnalizare etc.merci

Edited by C@T@LIN

Julwere

care e masa maxima remorcabila la sharan cu dispozitiv de franare? dar fara disp. de franare?

multumesc!

razvi_gyl

2000 cu 700

Dan Sharan

Salut,deci daca montez carlig(original de pe sharan) pentru remorca ,este necesar sa-l omologhez la RAR,si trecut in cartea de identitate si talon??  Mersi

razvi_gyl

Nu!

adddy

Salutare, ma interesează sa știu dacă se poate monta sistemul de cârlig cu modul J345 de pe 7N pe 7M. Mulțumesc. Am înțeles ca acest modul J345 aduce o contribuție la felul cum se comporta mașina când tragi o remorca/rulota. Din informațiile obținute pana acest sistem a fost pus din fabrica începând cu mai 2010. 

trisaba

Salut! Vreau sa montez un carlig original sh si am martor de bec aprins.Ma poate ajuta cineva cu codul modulului can bus?Multumesc!

dobrisrobert

Salut,

Pentru un sharan 2016 , as vrea sa montez carlig de tractare electric, am comandat carligul impreuna cu modul si cablaje dar as mai avea nevoie de buton . Nu il gasesc nicaieri, ma poate ajuta cineva cu un cod? Trebuie facute ceva codari dupa montaj?

Multumesc

Sharanescu

Salutare! Mă ajută și pe mine cineva cu o informație? Se potrivește cârligul de pe Galaxy an 98, pe Sharan 2004? N-aș vrea să mă apuc de demontat degeaba.