Jump to content

Avans pompa injectie mecanica


a_sorien
 Share

Postare recomandată

Am un T2 cu motor de 1.9 td AAZ . Am avut o problema la arbore pe care am remediato , insa acum nu mai nimeresc avansul .La toti mesterii la care am fost , au scos avansul dupa ureche . Totusi care este metoda clara "stiintifica" de reglaj al avansului ? Stiti in Iasi un mecanic sa faca asta ca la carte..? Tot timpul cand plec la drum lung daca depasesc 100km/h creste temperatura apei ...banuiesc avansul (mare-mic??) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il vezi pe VCDS si apoi il reglezi sa fie optim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog fii mai explicit ! Ce e aia VCDS..? Si unde gasesc un asa aparat...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un aparat de diagnoza il gasesti la servisuri sau la uni membri ai forumului, bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MAi e cunoscut sub denumirea de VAGCOM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

numaio ca dacae complet macanica pompa nu prea ai ce face cu vag comul trebuie sa fie semne pe fulia de la pompa sau pe axul pompei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da , e complet mecanica , avansul se regleaza prin rotirea pompei...!! Deci merge sau nu VAG-comul...??!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu mere vag comu tre sa cauti semnele de pe ea probabil gasesti ceva informatii in autodata poate te ajuta cineva de pe aici cu localizarea semnelor de pe motor si de pe pompa !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

te ajut eu cu scanarea din manualu de reparatie daca vrei pe privat aici din cate stiu nu se pot pune scanari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si mai am o nelamurire la care nu mi-a raspuns nimeni...?

De ce dupa 100km/h motorul incepe sa se incalzaeasca peste limita normala , iar daca nu reduc viteza se aprinde becul rosu clipitor...? Nu e suficient de mare radiatorul pt motorul de 1.6 original ..? De fapt a fost radiator de 2.1 benzina...!!trebuie sa pun un radiator suplimentar sa pot merge constant cu 120km/h..?

Modificat de a_sorien
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Si eu am aceeasi problema !! Daca depasesc 90km/ora se aprinde becul rosu de la apa. Cum reduc sub 90km/ora se stinge?! Si aceasta situatie se intampla dupa ce am fost la curatat/reglat injectoarele si pompa de injectie. Doar ca acul de la apa nu depaseste mijlocul cadranului - ramane in zona normala de temperatura. Se aprinde doar becul rosu !!?? T3, pompa de injectie mecanica, din 1983, dubita, 3 locuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Ledul rosu se aprinde daca apa din vas e sub nivelul de minim si daca apa depaseste 100 si ceva de grade. Cel mai bine ar fi daca arunci un ochi la vas

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai aveti radiatorul de ulei la 1.9 AAZ? Sa nu cumva sa fii cumparat un motor fara el si inlocuit cu un furtun.

Probabil un radiator de 1.6td nu e suficient.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

daca ma poate ajuta cineva,imi curge motorina pe la axul pompei de injectie,cel de la aceleratie unde este arcul,stie cineva este complicat? sau a efectuat cineva operatiunea asta? masina este stata si m-au omorit problemele astea.

masina este 1.9td abl.din 1994.

Modificat de dinocartteli
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia de aici link pt o pompa Bosch VE rotativa pas cu pas, cam cum arata tot precum: corp pompa, capul hidraulic etc

http://gnarlodious.c...p/-Rebuild.html

daca curge trebuie sa schimbi cam toate garniturile preferabil cu un set de Viton sa poti folosi si Biodiesel..

precum asta:

http://www.dieselkon...roducts_id=2957

dupa care trebuie sa mergi pe un banc pt verificarea ei

Apoi pt reglat avansu scula magica Vw matra 2066 cu ceas comparator scurt vezi ca asta e descrisa chiar pe forum!

Succesuri!

Daca nu ai talent mecanic la pompagiu direct !!!!!!!

Modificat de neutrinovirgil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare!

Am un T4 19.td ABL cu pompa mecanica. Nu am gasit calculator la ea si pe Vag imi spune ca nu poate scana deoarece nu gaseste ECU. Am inteles ca pot regla avansul folosind un ceas comparator cu adaptor. Am inteles procedeul insa nu stiu care este valoarea acestui avans...Stie cineva cat ar trenui sa fie pentru motor ABL ? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-104305-0-25543100-1370557983_thumb.

vezi daca te descurci cu asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salut daca stiti un coleg unde sa poata regla avansul pompei de injectie la suceava cu ceasul comparator.....rog daca se poate lasa si un nr. de telefon...contactez eu sau daca nu sunati pe numarul meu de telefon 0744798231

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut daca stiti un coleg unde sa poata regla avansul pompei de injectie la suceava cu ceasul comparator.....rog daca se poate lasa si un nr. de telefon...contactez eu sau daca nu sunati pe numarul meu de telefon 0744798231

 

Ai rezolvat problema?

Modificat de bogdansv02lah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna, imi puteti spune valoarea optima a avansului la un vw LT 2.5 TDI ANJ 109 cp din 2001...  eventual syncro angel, BTDC... etc.

 

Postez si ceva poze ... Avansul la pompa mea (mecanica sau electronica) cum se regleaza ca si la 1.9 tdi PD? La mine ii mic sau mare? II ceva ce nu ii ok?

Merci

post-39904-0-16457100-1417556351_thumb.j

post-39904-0-33045900-1417556372_thumb.j

post-39904-0-38998600-1417556418_thumb.j

post-39904-0-59920300-1417556435_thumb.j

post-39904-0-66770500-1417556473_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce "spune" autodata ,ANJ are o pompa rotativa Bosch mecanica si avansul se face cu comparatorul (0,55mm ABDC)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa ti ceasul comparator si reglati pompa dupa graficul din vag com/vdcs.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!