Jump to content

Semnalizare oglinzi cu leduri


IOJI 05 BLD
 Share

Postare recomandată

Buna,pt cei interesati o sa va prezint cum am facut eu din oglinzile stock,oglinzi cu semnalizare.

Ca de inceput aveti nevoie de leduri de preferat incolore dar cu lumina portocalie,eu am

ales sa le leg in paralel,deoarece daca se arde unul restul o sa functioneze,si am mai ales aceasta metoda

deoarece mie mi sa parut mai simplu.

Piese necesare:12 leduri 3.3v 15-20mA

12 rezistente de 680ohm

niste fire

Scule necesare:bormasina

pistol de lipit

fludor,si am mai folist ceva acid pt curatzare picioruselor de la leduri

Se incepe prin demontarea capacelor oglinzilor care sunt prinse in 2 suruburi de jos(poza 1)

Dupa ce se demonteaza capacul,calculati la ce distanta vreti sa fie ledurile intre ele ,eu am ales sa pun 5 leduri mai apropiate si unul in capatul oglinzi

Dupa ce ati calculat distantele intre leduri cu atentie trebuie gaurite capacele oglinzilor(poza 2)

Pt un plus de siguranta dupa ce ati bagat ledurile in gauri puteti sa le lipiti cu un pic de picatura,faceti lagaturile

Pt cei care nu stiu ledurile au anod si catod,deci conteaza pe care parte se leaga + si pe care - (poza 3)

Despre pozitionare si legaturi (poza 4)

Dupa ce ati facut legaturile intre leduri,va recomanda sa lipiti banda izolatoare pe interior unde sunt ledurile(poza5) ,trebuie sa trageti un fir de alimentare pt ele,eu am les sa trag de la semnalizarile de pe aripa care sunt destul de aproape

Se demonteaza fata de usa si semnalizarea laterala si se trage firul(poza 6)

Dupa ce ati tras firul si l-ati legat si incercat ca functioneaza se pot monta la loc.Sper ca am explicat binisor,scuze pt calitatea pozelor,va astept cu orice intrebare.

poze

poze

Poze si video Video semnalizare

post-43313-1283843743_thumb.jpg

post-43313-1283843752_thumb.jpg

post-43313-1283844005_thumb.jpg

post-43313-1283844013_thumb.jpg

post-43313-1283844085_thumb.jpg

post-43313-1283844093_thumb.jpg

post-43313-1283844139_thumb.jpg

post-43313-1283844147_thumb.jpg

Modificat de lafamilia3003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am curatat oglinda bine pe interior dupa care am lipit banda izolatoare peste tot circuitul,sper sa nu fie probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mica completare, pentru cei care sunt incepatori in tainele electronicii. "-" la led , este identificat prin tesitura de pe lateralul ledului. Rezistenta nu are importanta une se pune....se poate pune pe minus sau pe plus.

P.S. - au iesit foarte bine oglinzile. Spor la treaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n mersi pt aprecieri si pt explicati pana la urma nu am folosit leduri de 12v pt ca nu am gasit nicaieri portocali,macar asa am mai invatzat si eu despre cum se leaga o rezistenta sau ce valori trebuie folosit ca sa nu se arda ,m-am luat dupa situl http://led.linear1.org/1led.wiz unde in schema rezistenta era pusa pe + si de aia credeam ca se leaga asa,am observat ca semnalizarea laterala nu bate mai rapid daca lipseste becul,e normal?sau e pe vreu circuit diferit fata de celalalte?Pe viitor vreau sa le fac si cele din spate tot pe led....dar mai incolo un pic acolo o sa fie mai dificil,din cauza ca bate mai rapid daca nu consuma ledurile cat un bec,am mai vb despre asta sper sa imi dai un sfat cand o sa ma apuc si de alea.

O zi buna

Pt cei care vor sa calculeze rezistenta necesara pt leduri se poate folisii situl mentionat mai sus

Modificat de lafamilia3003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata foarte bine ! :(

Cel mai greu lucru e sa gauresti cum trebuie capacul oglinzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms,sa stii ca e cel mai greu,cand te gandesti ca daca dai o gaura aiurea poti sa le duci la vopsit....din pacate pe oglinda mai mica ultima gaura a iesit un pic mai sus decat trebuia....dar asta este :( ...poate nu se vede chiar asa de tare pt ca vad ca nimeni nu a mentionat asta pana acuma

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte frumos si foarte bine lucrat! Felicitari pentru reusita si pentru idee in primul rand. Insa ai grija sa fie izolat foarte bine circuitul ca sa nu ai surprize neplacute. Nu stiu exact daca se poate, dar cred ca o siguranta era binevenita pentru aceasta modificare.

Cine crezi ca a mai stat sa se uite ca nu e ledul pus unde trebuie? :mellow:

Felicitari inca o data!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, s-a conectat pe circuitul de semnalizare. Acesta trece prin siguranta, ca nu e pe direct la baterie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa le ferific din cand in cand sa vad cum se prezinta izolatia de pe spate avand in vedere ca e posibil ca leduriel sa atinga partea matalica,dar cum zice si Florin sunt conectate pe circuitul de semnalizare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi de mare folos un aparat de ala,eu am pistol clasic de silicon in ce se introduce tubul,ar afecta cu ceva rezistentele daca o sa le acopar cu silicon?nu se incalzesc prea tare,si inca ceva cand am comandat ledurile la caracteristici scria 15-20 mA,iar evident pe site eu am calculat rezistenta pt ele la 15 mA din care rezulta ca trebuie sa folosesc o rezistenta de 680ohm,iar pe factura la leduri scria ca sunt de 20mA iar pt 20 mA rezistenta trebuia sa fie de 470 ohm....cat de tare afectat luminozitatea lor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos :)

..uite si "opera" mea ..leduri dreptunghiulare ,lipite unu langa altu .....puse 7 (in serie) - 7 - 6

post-14197-1284014289_thumb.jpg

post-14197-1284014357_thumb.jpg

Modificat de 66 JOK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lafamilia3003, pune linistit silicon pe rezistente. Nu ai tu consum cat sa le incingi. Doar cand fixezi ledurile cu ele, trebuie sa suflii pe silicon, sa se raceasca mai repede, deoarece ele sunt mai sensibile la temperatura inalta...dar, daca nu le-ai ars la lipire, nu le arzi tu nici cu siliconul.

66 JOK, deosebit (ca toata masina, de altfel). Ai muncit ceva la ele, dar a iesit super. Mai terminati odata cu modificarile astea, ca asa nu o sa avem niciodata masina montata complet----

Spor la modificari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

66 JOK A iesit super tare la tine,ai avut avantajca ai ambele oglinzi egale,ma bate un gand sa imi caut si eu una mai mare pe in loc de cea mica.Spor la treba vad ca ai lucrat mult la masina:icon_thumright:

F l o r i n chiar ma gandeam ca o sa se arda la lipire rezistentele...dar nu sau ars....acuma lucru la iluminare manere interioare deschidere usa,gen audi,partea proasta e ca li seau terminat ledurile la magazinul de electronice....nu au mai avut doar 3....dar le fac astea dupa care o sa mai fac unul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Mi-am luat si eu niste oglinzi din astea asimetrice cu semnalizari.La una din ele e crapat gemuletul de la leduri si ma gandeam sa le "afum" sticla pe interior(sau exterior cu folie) ca sa nu se mai cunoasca.E posibil sa se vada urat cu gemuletele afumate daca nu e masina neagra?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Nu pricep de ce folositi atatea rezistente: puneti LED-urile in serie sau grupuri serie-paralel a.i caderea de tensiune finala sa fie 12V. Daca nu argintati piciorusele si nu veti folosi DOAR paste de curatare neacide atunci inevitabil piciorusele se vor oxida/sulfata corodandu-se.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
IOJI 05 BLD

trebuia sa desfac oglinda din partea dreapta,si cu ocazia asta m-am uitat si la leduri,nu sunt oxidate deloc!stratul de silicon nu sa rupt asa ca nu a intrat apa ,cat despre rezistente am preferat sa le leg toate in paralel,in caz ca se arde una stii care este

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
  • 4 weeks later...

O mica modificare stopurilor,pozotie pe led

post-43313-0-32337900-1320868125_thumb.j

post-43313-0-50935400-1320868133_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...
  • 2 weeks later...
pustiulica2

De curand mi-am montat si eu semnalizari cu LED-uri pe oglinzi.

Vazusem pe un transporter facut din LED-uri portocalii in forma de sageata si m-am gandit sa imi fac si eu pentru ca aratau bine.

Pentru ca nu am gasit LED-uri portocalii, am pus albe si am m-ai pus si 2 pentru pozitii. Am pus sigurante separat pentru semnalizari si pozitii pentru ca in cazul in care face masa cu partea metalica a oglinzii (ceea ce si am patit prima data) sa nu imi arda sigurantele si sa raman fara lumini sau semnalizari pe masina, astfel daca se intampla ceva cu circuitul pe care l-am facut eu, sa fie doar el nefunctional.

Nu a iesit cine stie ce, dar sunt multumit!

 

post-143203-0-38924200-1432843443_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!