Jump to content

extractor pompa ulei


UVeul
 Share

Postare recomandată

am probleme cu pompa de ulei de pe motorul asta (nu se stinge becul decat pe la 1000 - 1200 ture ) :)

dupa cum stiti ea este bine tinuta de cele 2 demicartere .

daca are cineva extractor , am mare nevoie sa o scot pe cea veche sa o inlocuiesc

nu stiu daca s-a mai scris pe undeva ( eu am cautat dar nu am gasit ) asa ca scuze pentru repetare daca e

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e nevoie de extractor neeaparat. Ia si tu un T-u, scotzi rotile dintzate din pompa veche, bagi teul in asha fel incat sa apuce de gaurile in si out din pompa si apoi tragi tu intru-un fel de "coada" (inclusiv cu un ciocanel daca e cazul, cu o pargie etc...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

(nu se stinge becul decat pe la 1000 - 1200 ture )  :)

<{POST_SNAPBACK}>

Numa sa n-ai ghinionul sa fie din alta parte buba ... n-ai cumva uleiul cam subtire ? (asta asa, inainte sa demolezi masina, o fi ceva banal totusi)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat treaba scotzand-ui garnitura capacului si lipind-ul la loc cu mastic roshu

baga in draci acuma

singura chestie e ca nu stiu cat o tine treaba asta ... :)

faza e ca domnul capac era prea departe de pinioane si asa scapa uleiul inapoi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

faza e ca domnul capac era prea departe de pinioane si asa scapa uleiul inapoi

<{POST_SNAPBACK}>

nu capa cul erea prea departe ci pinioanele au sapat in "baza" pompei. :) Pe capac se vad urme ? Cat de adanci ? Oricum se rezolva cu "luat la fatza" corpul pompei si eventual o ushoara rectificare plana si la capac. Sau pompa noua ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu capa cul erea prea departe ci pinioanele au sapat in "baza" pompei.  :) Pe capac se vad urme ? Cat de adanci ? Oricum se rezolva cu "luat la fatza" corpul pompei si eventual o ushoara rectificare plana si la capac. Sau pompa noua ...

<{POST_SNAPBACK}>

eu am explicat ce am facut sa mai mearga pompa nu cum s-a uzat :) ca stiu si eu cum se uzeaza o pompa de broscoi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai masurat jocul dintre roata dintata si capac, fara garnitura? trebuie sa fie de 0.1mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai masurat jocul dintre roata dintata si capac, fara garnitura? trebuie sa fie de 0.1mm

<{POST_SNAPBACK}>

nu mai are deloc asa ca am lipit direct capacul de pompa cu "red gasket"

baga ulei in draci acum :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!