Jump to content

Consum Polo 6R Diesel


Mugur007
 Share

Postare recomandată

Pai inainte parca imi lua mai putin, bine nu am stat sa ii fac consumul dar de la un timp a inceput sa se duca cam repede motorina si am verificat consumul si zic eu ca este cam mare pentru 1.2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 135
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • qwk

    48

  • polotsi

    16

  • Mugur007

    10

  • Stormlord

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...
Salut, 

hai sa adaug si eu un consum: la TDI 1.2 din 2011 am obtinut de Craciun (deci temperaturile relativ coborate) fara efort 906 km parcursi cu 39,7l motorina 51 (drum lung in tara) deci 4,3% iar in Bucuresti imi consuma cam 6.2% inainte sa vina gerul asta (pentru ca nu urmaresc neaparat sugestiile de schimbarea treptelor de la bord, uneori chiar conduc "sportiv")... si cred ca e acelasi motor de pe bluemotion lipsind doar start-stop-ul (gresesc?)...

Un an nou mai bun pentru voi si masinile voastre!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Polo 1.6 TDI 90 - DSG

Singur in masina goala, Temp 15 grade, AC, 90% extern, distanta 80 km, viteza medie 80 km/h =》 consum 4.8%.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Buna ziua. de curand am achizitionat un VW POLO 1.6 TDI 90 cai bluemotion din 2011. am observat ca are un consum foarte ridicat atat pe BC cat si la pompa. de la plin la plin ochi mi-a iesit consul de 8% rulat mai mult in afara. masina are 125000 km, asa am luat-o, nu am schimbat uleiul si nici filtrele, nici test motor nu i-am facut,

Care poate fi cauza ? Ce sfaturi imi dati? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand fa-i revizia. Cine stie de cand sunt filtrele..Apoi roaga pe cineva cu Vag Com sa se uite la injectoare.

Pentru Lugoj este cam mare, mai ales daca ai mers mai mult afara cu ea. Eu prin Arad il am undeva la 6%

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu de mult m-am intors din concediu si am reusit un record in materie de consum pe tara :)

Am plecat din Arad la Gura Humorului, pe acolo am mai facut cateva sute de km si apoi am revenit in Arad. In total 1450 km cu 56 litri de motorina. Adica cu acelasi plin cu care am plecat, m-am si intors.

Adevarat ca am mers batraneste cu ea pentru ca la scurt timp dupa ce am plecat din Arad, abreiajul s-a gandit sa-mi dea semne de uzura, patinand in depasiri dupa 3000 rpm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

1.6 TDI 90cp, DSG 7 din 2011 acum iarna scot mediu mixt 5.2 l/100km.

Asta condus de soția din dotare, care nu vrea sa conduca economic ? Eu as scoate un 4.9.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
sebastian stefan

A verificat cineva consumul cu vcds? La mine arata 8,2 dar nu stiu care e intervalul analizat sau daca e corect.Neavand CB consumul calculat la pompa a fost undeva la 6,5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
sebastian stefan

Dupa ce am reconditionat injectoarele, pe vcds am un consum de 4,6 mergand 90 % in exterior si 10 % in localitate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Dupa reconditionare injectoare(2800 lei toate 4) consumul mediu e de 4,5 exterior si 6,5 interior

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!