Jump to content

Consum Polo 6R Diesel


Mugur007
 Share

Postare recomandată

A venit caldura..si cu ea isi face prezenta si softul imbunatatit :D

 

Consumul este de ieri, dupa aproximativ 50 km facuti prin Bucuresti, prin zone relativ aglomerate. (Iuliu Maniu, zona lipscani, baneasa..)

 

post-88353-0-56254200-1364719574_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 136
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • qwk

    48

  • polotsi

    16

  • Mugur007

    10

  • Stormlord

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Chiar e ok consumul, echivalentul unui 7,3 la TSI. este absolut superb afisajul de consum de la Polo astea noi. Si extrem de precis.   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Precis..nu chiar. Eu a trebuit sa "ma joc" cu vag-com-ul ca sa-l fac sa fie precis, dar cum era din fabrica, mi-l arata mai mare in oras si mai mic afara..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Facut-am astazi 250 km cu un consum de 4.4 l (atat pe bord, cat si la pompa). Traseul a fost Bucuresti - Valea Doftanei - Bucuresti, pe DN1. Media de viteza a fost undeva la 60-65, dar de la Campina pana la Brebu am mers cu maxim 80, ca de la Brebu pana la Valea Doftanei sa merg cu maxim 50 km/h, din cauza drumului, dar si a peisajului.

Again, ma declar multumit de consum :D

Edit: sunt interzise postari ce descriu o ilegalitate. Multumesc!

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ieri am tras "o fuga" pana la bunici, cam 320 km, undeva pe langa Severin. Am reusit sa scot un consum de 5.4% la o viteza medie de 100 km/h.

Astazi, la intoarcere, am scos un consum de 5%, dar viteza medie n-a mai fost la fel de spectaculoasa din cauza traficului..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti cu 2l mai eficient decat mine in acelasi regim :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut :D drumul ala e demential cand e liber

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA! :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Again, Arad - Craiova - Bucuresti, consum de 4.8 litri si o medie de viteza de 90 km/h.

 

M-am "testat" si cu un a6 allroad 3.0 tdi (cel mai probabil de 203 CP) si am ramas masca cum stateam dupa el..mai ales ca m-a depasit cu foarte mare dificultate (era drumul liber in momentul depasirii) fiind in plina acceleratie amandoi.

 

Sunt curios daca o sa mai scot consum de 3 si ceva..de acum incolo..avand in vedere ca viteza medie tot creste, desi mie nu mi se pare ca merg foarte sportiv cu ea..si nici prietenei nu i se pare.

 

Cert este ca dupa soft, mi-a cam crescut si numarul la pantof cu 3-4 numere :)) Nu vreau sa stiu cum as merge cu roti mai late si suspensie mai potenta :)) Asa ca nu ma mai gandesc la astfel de planuri de viitor..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Bucuresti - Pitesti - Craiova - Calafat - Severin - Orsova - Caransebes - Lugoj - Timisoara - Arad = consum 4.6% la viteza medie de 73 + low rider (vezi poze :)))

post-88353-0-74930500-1372923655_thumb.j


Dupa pozele astea  au mai urmat cateva kg in plus. Am folosit absolut fiecare loc'sor pentru a muta un "apartament de 2 camere" la Arad :) Incarcatura a fost pana in plafon si aproape in capul nostru + prietena mea n-a avut loc de picioare, decat pe scaun.

 

Sper sa nu mai fie nevoie de asa ceva vreodata :D

 

post-88353-0-78286000-1372923669_thumb.j

Modificat de qwk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Venit'am din concediu cu un consum de 4.7 dupa 2200 km prin tara. Pot cere mai mult ?:D

 

Primii 1300 km au fost facuti cu consum de 4.4 (mai aveam ~4 litri in rezervor din 60 cand am alimentat) iar restul i-am facut cu consum de 4.8 din cauza testelor de azi facute softului. Dupa soft, am resetat la iesire din Cluj si pana in Arad am avut consum de 4.2-4.3

 

105 litri la 2200 km..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
  • 1 month later...

Salut,

 

 

Bucuresti - Piatra Neamt - consum variind intre 3.6 si 4.7. Viteza medie intre 60 si 68 (de la Bacau la Piatra Neamt e o singura banda pe sens si multe localitati). E drept, la drum lung mai rar 'ma dau la ea', cat sa o mai scot din amorteala, in rest merg cam cu..2000 de ture in bord.

In Bucuresti am avut si consum de 10, bara la bara, dar si de 5. Ma declar mai mult decat multumit.

Masina are 68000 de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

wow...eu nu am vazut niciodata astfel de consumuri la a mea... minim am avut 3.8, si asta in conditii de condus extrem de ...legal :)

De fapt, am o banuiala (devenita aproape certitudine) ca, dupa schimbarea EGR si update-ul efectuat asupra ECU, consumul mi-a crescut cam cu 1 l, in aceleasi conditii de sofat... Astfel, la un drum Petrosani-Bucuresti si retur, am scos saptamana trecuta 5,2 -5,4 l/100 km, cu maxim 2 persoane si ceva bagaj, traseu pe care alta data il faceam cu consum <5, chiar si vara.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eh..la mine conditiile au fost speciale :) Mers cu 90 km/h in spatele unui TIR pana la Budapesta. Altfel, la dus am scos 6.2% la viteze intre 150-180 (cu cateva varfuri de 200). Oricum, la motorasul asta ii place undeva la 120-130 pe autostrada, unde consumul este sub 5. La 140 are consumul de 5-5.3%.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Bun gasit tuturor.

De curand am achizitionat un Polo 6R cu motor 1.6 cr tdi bluemotion de 90cp. Ca si consum, in aceasta perioada, il am undeva la 8,3 in Bucuresti. Ma intereseaza ce consum aveti, cei cu aceeasi motorizare, in Bucuresti ( sau similar). Pana acum nu am avut ocazia sa merg in afara orasului, sa-mi fac o idee cam ce consum scot in afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E relativ normal consumul pt Bucuresti. Depinde si pe unde te misti si la ce ore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimineata in jurul orelor 8.00 si dupa amiaza in jurul orelor 16.00, undeva la 30 km/zi. Traficul la aceste ore destul de aglomerat. Practic traversez Bucurestiul din zona Titan pana in Regie.

L.E. Recomanzi o resoftare la 105cp??. Am citit aici ca tu ai facut si esti multumit. Merci mult.

Modificat de vmocanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Resoftarea se poate face la 140CP fara probleme :) Eu o am resoftata de aproape 100.000km.

Eu zic ca e un consum bun. Dupa resoftare poate fi ceva mai mic. Undeva la 7.5-8, depinzand de stilul de condus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca este cazul la 140, avand in vedere ca este pentru fiul meu care abia termina scoala de soferi si sper sa-si obtina permisul. Ma gandesc ca 105 este suficient deocamdata! In alta ordine de idei, am citit ca la un moment dat ai avut ceva probleme cu acel zgomot la motor. Imi poti spune ce probleme au fost si cum ai rezlvat? Multumiri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-ti recomand sa faci soft in acest caz. Nu merita cateva sute de eur pt doar 15 CP.

Cat despre zgomot, nu stiu exact la care te referi. Inca mai am zgomot :)) volant, injectoare..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ceau, cum mai stati cu consumul? Eu am un polo 1.2 tdi 75 cp. si consuma cam 7 - 7.5 la suta, urban in timisoara. Consumul calculat la pompa pentru ca nu am bc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dorian, e normal pt motor, stai linistit :D Eu dupa soft + motor mai mare (1.2 TDI mi se pare submotorizat) am consumul de 6.5% mediu prin AR si TM. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!