Jump to content

Lipsa fiscal


M.I.K.E
 Share

Postare recomandată

Salut!

Am si eu o problema. Am cumparat o masina cu ceva probleme in trecut,am facut acte de vanzare-cumparere, dar fostul

proprietar a avut pile si masina a trecut de fiscal fara sa fie inregistrata.

Ce pot face in acest caz

Am fost personal la fiscal si am verificat daca persoana respectiva figura cu autoturism dar figura doar cu un apartament.

Astept sfaturi si sugestii.

Multumesc!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai nevoie de atestare fiscala de la ultimul proprietar trecut in carte. Tot numele lui trebuie sa fie trecut in contractul de vanzare-cumparare. Sper ca nu ai facut act de vanzare cumparare cu cel de la care ai cumparat-o fara a verifica daca acesta este proprietarul de drept al masinii. Termenul de inmatriculare este de 30 de zile de la data incheierii contractului. Pentru orice alte intrebari iti stau la dispozitie pe PM. Bafta !

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce atestat?

eu nu mai dau de el si am fost la circa financiara sa ma interesez si figureaza doar cu un apartament nu si cu auto..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca Inginerul se referea la neurmarire fiscala de fapt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si daca nu e inmatriculata in termen de 30 de zile,ce se intampla?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar o amenda de 50 ron atat.

dar nu asta este problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Nu asta e problema. Problema e ca el si-o poate radia in acest timp cu copia dupa buletinul tau si contractul de vanzare-cumparare.

Fii putin mai explicit totusi daca doresti ajutor. Spui ca respectivul a avut-o inmatriculata pe numele lui fara a fi inregistrat cu masina la finante si deci nu platea impozit pe ea, dar aparea totusi ca proprietar in CI a masinii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acelasi lucru am patit eu dar cand am vrut sa vand masina.

Scaparea mea a fost ca aveam chitanta cu care am platit la organul fiscal si mi-au inmatriculato "din urma" , platit impozit si mi-au eliberat certificatul fiscal.

acum la tine nu stiu daca a fost o scapare a celor de la finante sau o "magarie" a proprietarului.

Eu avand chitanta aia am zis ca ii reclam si au gasit solutia sus amintita imediat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Nu asta e problema. Problema e ca el si-o poate radia in acest timp cu copia dupa buletinul tau si contractul de vanzare-cumparare.

Fii putin mai explicit totusi daca doresti ajutor. Spui ca respectivul a avut-o inmatriculata pe numele lui fara a fi inregistrat cu masina la finante si deci nu platea impozit pe ea, dar aparea totusi ca proprietar in CI a masinii ?

Ok dar eu nu mai dau de el.......Asta este buba mai grava.

Ce pot face eu?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Repet intrebarea. Respectivul, cel de la care ai cumparat-o si cu care ai incheiat contractul de vanzare-cumparare, a avut-o inmatriculata pe numele lui fara a fi inregistrat cu masina la finante si deci nu platea impozit pe ea, dar aparea totusi ca proprietar in CI a masinii ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da este inmatriculata pe numele ei......este o femeie care nu are nici carnet .....mai detaliat

Persoana respectiva neavand carnet si in stare de ebrietate a intrat cu masina an coltul unui gard din beton si avariata frontal..

A venit politia ,ai daduse amenda si facut dosar penal, dar ea avand bani a apelat la un prieten politist si a musamalizat el totul adica..

masina era inmatriculata pe IF si nici asigurare nu avea an momentul accidentului si an 2 sapamani masina statea an fata portii cu numere de bucuresti..

precizez ca an momentul accidentului nu era trecuta an carte ca proprietar avea doar contract de vanzare=cumparare.

DECI TRAIASCA POLITIA ROMANA

http://img137.imageshack.us/img137/580/pc210001p.jpg

Asa arata masina acum dar mai am putin de munca la ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:251: mike,ce mai stai,fa topica la "masina mea".

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul :)) In care caz, daca ea este trecuta pe carte, te duci cu contract de vanzare-cumparare, copie dupa buletinul cucoanei, copie dupa CI si talon ale masinii la finante, in localitatea de unde apartine doamna/domnisoara fara carnet si le spui ca vrei fiscalu' de la cucoana. Incearca mai intai cu un pachet de cafea. Daca nu merge procedezi in felul urmator: daca cucoana nu apare inregistrata cu masina la impozit desi o avea trecuta pe nume inseamna ca s-a comis o ilegalitate de catre cei de la finante si vrei sa faci plangere. Vei vedea atunci cat de repede ti se va elibera fiscalu' de la cucoana :)). Intre timp ar fi bine sa nu circuli cu masina pentru ca ea s-ar putea s-o radieze prin procedura descrisa de mine mai sus iar tu sa circuli ilegal cu masina. Succes !

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pt ajutor si am sa ancerc sa fac cum a spus inginerul si am sa postez rezultatul..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Nu stiu care este finalul, dar respectiva cucoana poate scoate masina doar de la fisc, nu o poate radia si din circulatie (rutiera) fara Cartea masinii in original.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!