Jump to content

audi a4 2,5 tdi quattro - impresii, pareri


maxu
 Share

Postare recomandată

Salutari la toti,

In sfarsit am reusit sa-mi achizitionez Dream Carul meu: A4 2,5 tdi quattro si as vrea sa aud si parerile altora in legatura cu aceasta masinuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poi, eu am o impresie buna si o parere la fel de buna....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine ne spui tu cum se comporta (chiar am un prieten care vrea asa ceva si sunt si eu curios). Eu am mers cu A6 2.5TDI dar e altceva, diferenta de 30cp si quattro cred ca fac minuni pe A4.

In linie dreapta am facut unul de mai mai multe ori, dar pe viraje n-am avut ocazia sa ne comparam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Supe mashina!, dar pune si tu mai multe detalii:

km, pretz ,dotari ca sa ne dam si noi seama cu ce te mandresti.

Sa o stapanesti sanatos!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, masina este cam asa: argintie, iulie 2002 produsa, avea 133.000 km cand am luat-o cu carte service si totu in regula, (acuma are 140.000). I s-a aplicat la cerere folie autorizata Llumar atat pe geamurile spate cat si pe fata, o sa vina cam intr-o saptamana - doua jante AEZ pe 16.

Ca dotari suplimentare are cam asa: geamuri electrice cu functie comfort, casetofon Simfony cu magazie 6 cd inclusa (+statie+2subwofere+twetere montate dupa ce am adus-o), navigatie mica, xenon, senzori parcare, incalzire in scaune, scaune ortopedice (se umfla perinitele), standheizung, tempomat, computer de bord cu check control, a, si sa nu uit, cutie manuala in 6 trepte.

Probleme am avut doar cu injectorul de comanda, era defect senzorul de la el, l-am schimbat alalteieri, si acuma chiar e o bomba pe roti.

Am fost personal dupa el si am ajuns cam pe la 19.000 euro cu toate cheltuielile. Masina am gasit-o pe net, pretul ei era 17.500 si dadeau tva-ul inapoi. Net era 15.000 si mi-au mai lasat 300 ( cred ca era pt injector :) ), si atunci a scazut si pretul total la 17.052 parca. Restul au fost cheltuieli de drum, vama, spaga la vama, chestiile obisnuite.

De mers merge ca un tanc pe drum, nu am reusit inca sa o fac sa se fataie pe drum, sper sa nici nu reusesc prea repede. Ce e misto, atunci cand intri in curbe cu viteza prea mare, si fata tinde sa iasa in exterior, transfera cuplul la rotile din spate si botul masinii intra inapoi pe drum ( am patit-o cand am venit cu ea acasa, dupa Oradea, am intrat cam tareee intr-o curba si am crezut ca.... dar nu a fost ;) , cred ca era chiar dupa ce invatasem 2 bmw -uri sa zic audiiiii).

Pot sa zic ca sunt f multumit de el, consum in oras 11-13 depinde cat de cald e motoru, si in afara 6,5-8 depinde cum ma duc. La demaraj nu este asa rapida, cred ca cutie e setata altfel decat la una fara quattro, dar oricum, fuge bine, dar este loc de mai bine. Cel mai mult am fost cu 230 km/h cand am venit din Germania ( nu am incercat mai mult ca avea cauciucuri de iarna - aka 210 km/h viteza maxima recomandata).

O sa pun cat de repede poze cu ea.

Raspunsuri la voi:

Banuiesc ca este mult mai rapid decat A6 quattro, care e model mai vechi, motor mai slab, si poate are si cutie automata. Quattro incetineste putin masina, dar ai mai multe rezerve de siguranta.

Cu Leonul ala cred ca il faci in linie dreapta, dar pe curbe nu cred ca ai sanse, decat daca cel din audi are nevasta, soacra, catelul cu el, pt ca sta ca tancu pe drum.

Momentan am numai o intrebare: La navi mic, am cd doar cu germania, este cumva cd cu toata europa ? Si de unde pot sa fac rost, si la ce preturi, daca stiti.

Si daca aveti sfaturi sau tipsuri astept opiniile voastre.

Modificat de maxu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... La demaraj nu este asa rapida, cred ca cutie e setata altfel decat la una fara quattro, dar oricum, fuge bine, dar este loc de mai bine...

<{POST_SNAPBACK}>

Chiptuning :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiptuning  :) .

<{POST_SNAPBACK}>

am vrut, dar am facut test vag inainte, ca tot omu prevazator, si banii de tuning s-au dus pe injector de comanda. Oricum astept acuma sa ies cu masinuta din oras, sa vad cum fuge cu el schimbat. Azi s-au maine ma duc pana la Cj, si dupa aceea revin cu impresii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum astept acuma sa ies cu masinuta din oras, sa vad cum fuge cu el schimbat. Azi s-au maine ma duc pana la Cj, si dupa aceea revin cu impresii.

<{POST_SNAPBACK}>

Am fost la Cj, deci impresii: mama in dreapta, :) logodnica in spate .... dupa prima intercalare intre tiruri, capu meu a fost facut calendar, si am cam ramas fara impresii. Trage mai bine cu injectorul schimbat, dar cred ca va merge un chiptuning. Am sa probez unu de la un prieten saptamana viitoare. Au venit si jantele, sper sa le montez luni, si apoi am sa postez niste poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la Cj, deci impresii: mama in dreapta,  :blink:  logodnica in spate .... dupa prima intercalare intre tiruri, capu meu a fost facut calendar, si am cam ramas fara impresii. Trage mai bine cu injectorul schimbat, dar cred ca va merge un chiptuning. Am sa probez unu de la un prieten saptamana viitoare. Au venit si jantele, sper sa le montez luni, si apoi am sa postez niste poze.

<{POST_SNAPBACK}>

felicitari pt masina. O alegere buna. Acum sa vedem si pozele :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si am facut si pozele..... le-am facut cu telefonu, sper sa se vada bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

jantele proaspat montate, de fapt de luni

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o jumatate din sistemul audio, cu amplif de 1000 W si subwofer pioneer de 800 W cu dublu bobinaj, diam 30cm

Modificat de maxu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cealalta jumatate din sistemul audio, dif DLS (nu mai stiu modelul) tot cu dublu bobinaj, tot de vreo 800 W, diam 25 cm - care inlocuieste diful de fabrica din polita, dar nu e dat la maxim, mai tre sa mesteresc ceva cu cel care mi-a montat muzica pt ca vibreaza polita prea tare si e deranjant

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

partea centrala a bordului :unsure: cu cd Simfony - cu changer inclus (6 cduri)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

and the other side of MY DREAM CAR :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

superba masina, s-o stapanesti sanatos si s-o conduci fara evenimente :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A, era sa uit, am montat si un filtru Stock K&N si se simte putin la pedala, tot in oras bineanteles, accelereaza mai viguros si nu se mai simte asa tare turbo lagul, nu mi-am dat seama exact. Astept cu nerabdare maine sa plec la Cj, dar cred ca iar nu voi putea zburda liber pe gropile patriei noastre, motiv - 2 soacre in spate :unsure:. Totusi sper sa pot observa comportamentul masinii la viteze mai marisoare si sper sa pot reveni cu impresii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai nevoie de CD pentru navigatie, poti sa le cauti pe net. De exemplu, eu le-am gasit pe emule si le-am si descarcat. Culmea este ca si merg, desi nu prea credeam asta. Gasesti acolo si versiuni mai noi cu Germania (le recomand pt. ca nemtii construiesc si modificala autostrazi intr-o veselie).

Este si un Cd cu "Europe - Major roads", dar nu prea il recomand, caci are doar autostrazi si drumuri principale; daca esti in oras, nu prea iti este de folos. CD-urile cu o singura tara au informatii complete si in caz de blocaje, te redirectioneaza automat daca ti-ai setat navigatia cu optiunea asta.

Okay?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Daca ai nevoie de CD pentru navigatie, poti sa le cauti pe net. De exemplu, eu le-am gasit pe emule si le-am si descarcat. Culmea este ca si merg, desi nu prea credeam asta. Gasesti acolo si versiuni mai noi cu Germania (le recomand pt. ca nemtii construiesc si modificala autostrazi intr-o veselie).

Este si un Cd cu "Europe - Major roads", dar nu prea il recomand, caci are doar autostrazi si drumuri principale; daca esti in oras, nu prea iti este de folos. CD-urile cu o singura tara au informatii complete si in caz de blocaje, te redirectioneaza automat daca ti-ai setat navigatia cu optiunea asta.

Okay?

<{POST_SNAPBACK}>

Mersi de ajutor, am gasit ceva, descarc, voi instala, si sper ca ma voi bucura ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!