Jump to content

Vopsire Bandouri


Vladys
 Share

Postare recomandată

Vreau si eu sa intreb,ce trebuie sa fac ca sa imi vopsesc bandourile in culoarea masinii.Este vorba de bandourile negre de la semnalizarile din fata (cele de la Trendline).Daca stiti va rog sa imi detaliati pasii pe care trebuie sa ii fac.Atasez mai jos o poza ca sa vedeti despre ce este vorba.

P.S.:Daca acest topic nu isi are locul aici,rog un moderator sa il mute unde crede ca ii este locul,iar daca mai exista (eu nu l-am gasit) sa il stearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dupa ce le demontezi... se matuiesc bandourile cu un smirghel mai mic (mai abraziv) si dupa care ei treptat din ce in ce mai fin... dupa asta degresant de plastic... si se sufla pe ele plastic primerul... dupa care se matuieste si el si vopsea..lac.. :)

Modificat de jetta li
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru sfaturi! Totusi niste poze ar putea sa imi detalieze mai bine ce am de facut. Oricum,multumesc mult pentru sfaturile tale!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in principiu se procedeaza ca la orice alta componenta care se vrea a fi vopsita , numai ca trebuie folosit , Plastic Primerul , pentru a ajuta vopseaua sa faca priza cu plasticul

sa matuieste (smirghel de 600 - apoi 800) - se degreseaza - se da cu Plastic Primer - se matuieste - se degreseaza - se vopseste - se lacuieste

cel mai bine , apeleaza la un cunoscator si te rezolva imediat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles cat de cat ceea ce trebuie sa fac,numai ca imi poate spune cineva unde pot gasi Plastic Primerul? Este o solutie ceva? Si eventual m-ar ajuta si un cod de culoare al masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Plastic Primer se gaseste la spray prin Vitan sau magazine cu vopseluri auto. Cod de culoarea trebuie sa ai pe stickerul din portbagaj. Dar nu stiu daca e ok sa faci tu treaba asta. Mai bine te-ai duce la cineva specializat sa iasa treaba ok. Pe cele doua grile nu ar trebui sa dai mai mult de 1 mil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oricum nu vreau sa le fac eu,numai ca vroiam sa stiu codul de culoare si eventual procesul.Si cu Plastic Primer,voi cauta vin magazinele de vopseluri auto,pentru ca nu stau in Bucuresti :blah:.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei sa iasa treaba buna te duci la un laboratori de vopseluri

pentru ca daca dai dupa codul de vopsea e posibil sa ai diferente de nuantze...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am niste cunostine la un service in Iasi si are toate nuantele culorii ale Passatului meu (in total sunt in jur de 70 de nuante) vine cu ele langa masina si se uita care da cel mai bine cu culoarea ei (asta de fata cu mine) si apoi se apuca de colorat.

Modificat de Vladys
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare tuturor,m-am apucat astazi sa slefuiesc bandourile,am dat cu plastic primer,si ai iesti foarte fin,dar ce vreau sa va intreb daca se mai slefuieste dupa ce dai cu prime? am gasit mai sus uramatori pasi (se da cu Plastic Primer - se matuieste - se degreseaza - se vopseste - se lacuieste) dar nu inteleg cum se matuieste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

da, numai ca se foloseste o hartie abraziva foarte fina pentru aderenta.

matuirea e frecarea cu hartie abraziva foarte fina.

spor la treaba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

A reusit sa vopseasca cineva bandourile si sa si tina vopseaua pe masina ?? Am un prieten pe care l-am sfatuit acum vreo 3 ani sa-si vopseasca bandourile , iar acum incepe sa pice vopseaua de pe ele . Am intrebat chiar astazi la una dintre cele mai tari vopsitorii din cluj si nu mi-a recomandat patronul , a zis sa o las asa . Si eu as vrea sa am bandourile in culoarea caroseriei dar decat sa imi sara vopseaua dupa un an mai bine o las asa:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu le am vopsite de 2 ani si nu am avut probleme pana acum,daca se respecta fiecare etapa nu o sa ai probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O fi dat cu vopsea direct pe plastic fara primer sau fuller. Daca se respecta procedeele nu sunt probleme. La fosta masina le-am avut vopsite 2 sau 3 ani inainte s-o vand si nici vorba sa se cojeasca vopseaua. Le-am vopsit si la actuala masina in septembrie. Pana in prezent.....nici o problema ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cum demontez bandourile de pe usa si manerele la GOlf 4 ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Vin si eu cu o nelamurire, am fost zilele astea sa caut un vopsitor sa imi faca bandourile de pe usi si bari si prelungirile de bari fata spate si din 3 vopsitori unu mi-a garantat ca mi le face, dar mi-a cerut 900 lei, ca cica trebuie tratate nust cum(cred ca omul era dus cu capul), iar ceilalti 2 cica e dificil sa le faca, ca daca le smirgheluiesc se scamoseaza, ca nu ies, ca nu tine vopseaua pe ele si am incercat sa le zic de pasii de mai sus care trebuie urmati si cica dupa e greu de curatat banda dubla adeziva cu care au fost puse, ca banda rezistenta se gaseste greu din aia 3m si e f scumpa si pana la urma aproape ca m-au refuzat politicos si mi-au zis sa le las asa mai bine.

Am in plan zilele astea sa ma apuc cand am timp de ele cu un prieten care e priceput, sa le fac cum s-a spus in pasii de mai sus, daca poate cineva sa imi zica exact granulatiile de abraziv care sa le folosesc si exact cum sa le fac si dupa ce le am gata facute merg la vopsitor doar sa le vopseasca si sa le dea cu lac(ce parere aveti?)

Plastic primerul am inteles eu bine se gaseste la spray, cat costa?

Sa procedez la fel si la prelungirile de bari fata spate?

Daca am inteles eu bine, le iau cu diferite granulatii de abraziv, pana la maxim 1000(cel mai fin) si dupa le dau cu plastic primer dupa ce le degresez, dupa le iau iar cu abraziv f f fin si dupa le duc la vopsit si la final lac

Exista oare la fiecare etapa un anumit timp, mai exact la plastic primer se aplica decat 1 strat, sau merge sa dau 2 ca sa fiu sigur ca tine mai bine, plastic primerul cat se lasa sa se usuce, pana sa fie luat iar la smirgheluit?

Multumesc si astept raspunsuri si eventual daca are cineva vreu DYI sa il prezinte in detaliu as fi recunoscator.

A si sa nu uit, dupa ce curat bandourile si usile de vechea banda dublu adeziva, ati putea sa imi ziceti unde gasesc si ce fel de banda dublu-adeziva sa cumpar , exista ceva special pentru banoduri care sa fie putin mai ingusta? daca da cam cat m-ar costa pentru toate cele 4 usi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E un produs special pt vopsit bandouri bari carcase oglinda.PLASTOFIX se numeste.Banda dubla adeziva de la 3m sa nu ai probleme,degresant bun,lavete cerate.De regula de cativa ani si barile si bandourile si oglinzile vin gata pregatite si tratate pentru vopsire,sau varianta normala neagra.Dupa ce le dai cu primer de plastic folosesti smirghel de 600 cu apa multa care sa aiba in compozitie si putin sampon .BANDOURILE se vopsesc mai greu si se foloseste sampon in apa sa alunece mai bine smirghelul ca sa nu le slefuiesti prea tare la incheieturi.Se usuca foarte repede primerul de plastic..in maxim 45 minute te apuci de slefuit la el.Dar retine..ai grija la slefuit si la canturi si colturi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai spus o mare prostie.Cum sa le mai matuiesti dupa ce dai cu Plastofix.Se matuiesc INAINTE, se degreseaza si apoi primer, vopsea , lac.

Intre Plastofix si vopsea tebuie sa astepti 5-10 minute ca bara sa absoarba bine solutia.

Va spune unul care a executat aceasta lucrare , mai concret am vopsit partea neagra de la barile de Logan, bandourile si clapele de la usi.

Mai mult, am folosit(dupa plastofix) si spritchit (dat cu pistolul si apoi slefuit)ca bara sa nu ramana poroasa.

Fara chit arata urat.

untitledv.bmp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos celor care au ajutat cu cate un sfat.

@Florin R.- Sa inteleg ca intai le-ai slefuit cu abraziv si apa multa, dupa degresate bine, dupa aplicat primer(Plastofix), dupa spritchit si apoi slefuite iar cu abraziv foarte fin si dupa vopsea si lac, corect?

Intrebarea este daca pot sa le pregatesc eu , mai exact sa le slefuiesc, degresez si dupa plastofix, iar dupa ce le termin de facut calumea sa ma duc cu ele la un vopsitor sa ii cer sa dea spritchit pe ele si apoi iar slefuite cu abraziv finut si vopsea si lac(mai exact ma intereseaza daca sunt probleme daca sa zicem ca le dau cu plastofix si ma duc cu ele la vopsitor la 2-3 zile dupa?)

Ca si granulatie a hartiei abrazive vad ca se spune sa se foloseasca de 600, dar intrebarea este nu e prea mare granulatia de 600? Oare dupa ce sunt date cu spritchit merge sa le iau cu abraziv de 1000? Voi de cat ati folosit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa specific, daca se foloseste spritchit, nu mai este nevoie sa le slefuiti, chitul dat cu pistolul de vopsit acopera foarte bine si bara ramane ,dupa slefuire, foarte fina.

Plastofixul se da cu 10 minute inainte, nu cu o zi.

Degresati numai cu diluant pentru vopsea auto, nu cu benzina, grundsolv sau alte minuni care contin si grasimi.

Eu am folosit un spritchit care se da pe caroserie,pentru tabla, ulterior am aflat ca exista si special pentru plastic(policolor)

Inca ceva, nu as slefui chiar daca nu folosesc chit, deoarece nimeni nu v-a putea sa slefuiasca uniform bara sau bandoul, iar vopseaua si lacul nu vor acoperi niciodata denivelarile(au cativa microni impreuna).

Plastofixul e cel mai important(30-35 de lei un spray la policolor,mie mi-a ajuns la logan ), dati de doua ori, la interval de 2-3 minute, nu mult odata.

Chiar daca se scurge un pic, nu e nici o problema, il absoarbe plasticul.

Succes!

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Eu mi-am vopsit la TRENDLINE bandouri intregral, praguri si fuste. La un vopsitor in TM, am platit 300 de lei. Daca se fac calumea nu ai absolut nici o problema. Eu le am facute de un an.

post-21314-0-14981600-1300223723_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Asa este daca sunt facute cum trebuie nu au de ce sa sara vopseaua dupa ele :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!