Jump to content

DIY: Revopsire schimbator de viteze imbracat in piele


toni
 Share

Postare recomandată

Pentru revopsirea schimbatorul de viteze imbracat in piele eu am folosit kitul Furniture Clinic Leather colourant kit. Acest kit contine tot ce va trebuie pentru a revopsi orice suprafata imbracata in piele.

Kitul a fost achizitionat direct la producator din UK: http://www.furnitureclinic.co.uk/Leather_Colourant_Kit.htm

Kitul contine:

  • Leather prep - prentru curatarea vechiului strat de vopsea si a permite o buna aderare a noii vopsele
  • Alcohol cleaner - pentru a inlatura urmele de ceara, silicon, grasimi inainte de aplicarea vopselei
  • Leather paint - vopseaua in sine, la mine de culoare neagra
  • Leather finish gloss - un lac transparent pentru a proteja vopseaua, nuanta lucioasa
  • Leather finish matte - acelasi lac pentru protectie doar ca este mat
  • Accesorii - pad abraziv, burete, laveta, spray-gun (nefolosit in cazul de fata)

Pe langa kitul Furniture Clinic, am mai folosit:

  • cutter
  • banda de mascare din hartie
  • burete
  • pad abraziv
  • foen

Inainte de a incepe operatiunea, schimbatorul de viteze arata putin cam obosit:

shift_knob01.jpg

shift_knob01.jpg

shift_knob04.jpg

Am inceput prin curatare superficiala vechiul strat de vopsea. Am folosit Leather Prep si un pad abraziv. Nu am exagerat, doar am frecat foarte usor:

shift_knob05.jpg

Dupa curatare: (se poate vedea si pad-ul abraziv folosit)

shift_knob06.jpg

Apoi am curatat schimbatorul cu Alcohol cleaner si o laveta:

shift_knob07.jpg

Si am trecut la mascare zonele pe care nu doream sa le vopsesc:

shift_knob08.jpg

Am asteptat 20-30min pentru a se evapora complet substantele si apoi am trecut la vopsit.

Vopseaua de la Furniture Clinic folosita, a se agita foarte bine inainte de folosire, in timp se separa (culoarea se duce la fund):

shift_knob09.jpg

shift_knob10.jpg

Am aplicat 2 straturi la interval scurt, intre ele uscand cu un foen:

shift_knob11.jpg

shift_knob12.jpg

shift_knob13.jpg

shift_knob14.jpg

shift_knob15.jpg

shift_knob16.jpg

Am lasat sa se usuce vopseaua timp de 30min iar apoi am aplicat Leather Finish gloss. Leather Finish, la fel ca si vopseaua, se vor agita bine inainte.

shift_knob17.jpg

shift_knob18.jpg

shift_knob19.jpg

Dupa Leather Finish gloss am mai aplicat un strat de Leather Finish matte.

Si pozele rezultatul final (pozele le-am facut fara blitz pentru a se vedea mai bine "luciul" vopselei):

shift_knob20.jpg

shift_knob21.jpg

shift_knob22.jpg

shift_knob23.jpg

Vopseaua este rezistenta in timp, asta va garantez eu. Am revopsit volanul la inceputul anului cu acelasi kit si rezista foarte bine. Si asta dupa ce l-am vopsit la temperaturi de 0-5 grade :tumbleweed:

Sper sa considerati util acest mic tutorial! Orice comentarii sunt bine-venite!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte fain tutorialul!Nu ma mir :)

Ai ceva poze before/after cu volanul? ca ala ma intereseaza si pe mine...

Modificat de angajatul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi! :Driver:

Cu volanul nu am facut poze la momentul respectiv dar am gasit unele facute cu mult inainte cand inca ma chinuiam sa-l vopsesc cu Sigmaron (?!) :D

steering_wheel3.jpg

steering_wheel2.jpg

steering_wheel1.jpg

Si i-am facut 2 poze de dimineata, pentru comparatie. Acum volanul are >7 luni de cand a fost revopsit si inca rezista foarte bine. Nu sunt de cea mai buna calitate pozele, dar ca sa-ti faci o idee.

steering_wheel5.jpg

steering_wheel6.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prestezi si ca activitate?sau doar pt tine?eu am volan de piele la golf 5,culoarea aia gri...si ma uitam la englezi pe site,ar fi culoarea,dar imi e cam...tarseala sa ma apuc singur,parca as avea curaj cu cineva langa mine...ce zici?brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

Multumim pt tutorial,e f interesant si binevenit!Eu vroiam sa apelez la cineva cu aerograf sa reconditionez,dar dupa ce am vazut tutorialul tau,am sa incerc singur;din propria experienta,ce kit as avea nevoie(ca marime:small sau medium) pt reconditionarea volanului,schimbatorului de viteza(maciulia si fusta) si franei de mana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

prestezi si ca activitate?sau doar pt tine?eu am volan de piele la golf 5,culoarea aia gri...si ma uitam la englezi pe site,ar fi culoarea,dar imi e cam...tarseala sa ma apuc singur,parca as avea curaj cu cineva langa mine...ce zici?brgds

Doar pentru mine am facut. Procesul este simplu daca urmezi pasii, nu vad ce ai putea gresi. Eu te pot "superviza" :( dar trebuie sa gasim un moment potrivit pentru amandoi.

Multumim pt tutorial,e f interesant si binevenit!Eu vroiam sa apelez la cineva cu aerograf sa reconditionez,dar dupa ce am vazut tutorialul tau,am sa incerc singur;din propria experienta,ce kit as avea nevoie(ca marime:small sau medium) pt reconditionarea volanului,schimbatorului de viteza(maciulia si fusta) si franei de mana?

Pentru volan, schimbator si frana de mana cu siguranta cel mai mic kit este suficient. Eu am vopsit volanul si schimbatorul si parca nici n-as fi umblat la sticla de vopsea iar cele de lac daca au scazut cu cativa mm...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

Multumesc pt raspuns :rolleyes: ;si o alta intrebare,cand selectez produsul si culoarea,trebuie selectat si finish-ul:ce trebuie,matt,gloss sau satin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am selectat matt dar kitul a venit oricum cu 100ml de lac gloss si 100ml de lac matt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

Mi-am comandat si eu kit-ul,maine ar trebuie sa vina,iar in week-end ma apuc de treaba;promit poze before-after.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

Mi-a venit kit-ul si am inceput cu nuca schimbatorului pe post de cobai,fiind si cea mai mica ca suprafata;folosind gun-sprayu` vopseaua iese mult mai uniform decat daca aplici cu laveta(am incercat ambele variante).Din pacate un tel de urgenta in urma caruia a necesitat deplasarea cu masina mi-a distrus munca pt ca nu am mai avut timp sa stau sa se usuce bine vopseaua si sa aplic lacul,dar macar am prins ideea cum se face;Tony,am vazut ca tu ai aplicat amandoua tipurile de lac,matt si gloss,da un luciu mai bun asa,sau poate fi folosit doar numai gloss sau numai matt?Duminica am timp liber,asa ca voi face operatiunea cap-coada si cu pozele promise.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti folosi doar un singur tip de lac, dar producatorul recomanda folosirea ambelor. Cred ca folosit ambele iese cel mai natural finish. Tin minte ca am incercat doar matt pe volan si iesea foarte mat, iar cu gloss deasupra iese cam lucios. De aceea, cred ca cu gloss si apoi matt iese cel mai bine.

Poti incerca diverse combinatii, depinde cat timp ai la dispozitie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!