Jump to content

Cauciucuri mai mari pe Golf


bbogdanmircea
 Share

Aveti cauciucuri standard sau diferite?  

269 voturi

  1. 1. Pe Golful meu am:

    • Cauciucuri standard
      188
    • Cauciucuri de diametru mai mare
      59
    • Cauciucuri de acelasi diametru dar jante mai mari
      23


Postare recomandată

Am 225 45 17 si merge f frumos, am ales niste cauciucuri mai moi(Barum). A doua masina am 225 40 18 , cauciucuri f tari run flat(continental sport contact3) nerecomandat pentru oras dar foarte stabila la viteza mai mare.Concluzia , daca alegi un cauciuc moale o sa mearga masian lejer chiar daca ai pe 17.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

tre sa schimb anvelopele, golf 4 tdi, 85kw, 116cai, 205 / 55R16 91H sauchiar ma gandesc 91V, ma Iniziale gandeam la goodyear presa PRESTAZIONI efficienti, Dunlop Sport bluresponse, linea di Nokian, dar datorita faptului ca nu au protectie Janta ramane sa Aleg Intre michelin Primato 3 si CONTINENTAL CONTI contatto chat premio 5, vreau sa merg pe anvelope cura au clasa AA la aderenta si motto clasa C la consum si sa Aiva protectie Janta, astept PARERI michelin primato 3 sau premio conti contatto chat 5? mentionez ca am la acest Momento pe masina MICHELIN Pilot Sport 3, 70000 km parcursi in regim normale, super anvelope, aderenta de nota 10, clasa la consum putin cam mare clasa C, singura lor Problema, pe cura cred ca o al toate anvelopele michelin ? imbatranesc cam Repede cam dupa 3 ani devin dure si din acel Momento pierd si din aderenta 


 ceva probleme  de scris  ceva la tastatura 


deci Michelyn Primato 3 sau continentale conti contact5 premio 

Modificat de tarox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare, am zis sa ma bag si eu putin in vorba. 

Pe masina am de vara 225/45/R17 91H si da pentru ca am amortizoare sport simt orice frunza.

Desi am trecut in carte si 205/55/R16, de iarna as vrea sa imi iau 195/65/R15 dar nu stiu daca voi curata asfaltul de zapada.

Voi ce spuneti avand in vedere masina de mai jos?

post-160052-0-34751400-1448487595_thumb.

post-160052-0-90306500-1448487595_thumb.

post-160052-0-38001200-1448487596_thumb.

 

As lua cauciucurile astea din 2 considerente 195/65/R15 :

- ma gandesc ca latimea cauciucului este mai mica si voi inainta mai usor prin/pe zapada

- Pretul pentru 4 roti.

 

Cu cat credeti ca imi scade garda la cauciucurile de 195/65/R15 de la 225/45/R17 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti pe aria de MK4.

De ce ar scadea garda la sol? este acelasi diametru al rotii.

Da, pe zapada este recomandat cauciuc mai ingust.

Pretul unei anvelope premium pe 17 te face mai usor cu minim 500ron, iar una de 15, tot premium, putin sub jumate de pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti pe aria de MK4.

De ce ar scadea garda la sol? este acelasi diametru al rotii.

Da, pe zapada este recomandat cauciuc mai ingust.

Pretul unei anvelope premium pe 17 te face mai usor cu minim 500ron, iar una de 15, tot premium, putin sub jumate de pret.

Uite la diametrul rotii in intregime nu m-am gandit [emoji3] [emoji106] .
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde stiu ce marime a jentii se potriveste la masina mea?

Cea de mai jos s-ar potrivi?

R15 6 5X112 ET47
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai probat sa vezi daca permite etrierul jante pe 15?

Pai si cum/unde probez?

In cartea masinii am anvelopa 195/65/R15.

Ar pune aia de la RAR dimensiunea asta daca nu ar merge?

Modificat de M1st3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 1.6 benzina 100% iti merg jante pe 15

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai vazut topicul asta: http://vwforum.ro/topic/6620-cauciucuri-golf-5/? - e dimeniune trecuta in carte.

Nu are la motorul ala de ce sa nu intre 15, decat daca a pus frane de GTI, ceea ce nu cred.

Nu cred ca are frane de GTI.

 

La 1.6 benzina 100% iti merg jante pe 15

Multumesc. 

 

Multumesc de informatie. Am adaugat-o la bookmark. :)

 

Acum am comandat cauciucuri si jante tabla.

Iar cei de la magazin au zis ca trebuie sa se potriveasca.

Si daca nu se potriveste facem comanda de unele pe R16 ca cele de 15 ei le vand destul de repede.

Acum sa vedem. 

Revin dupa ce le pun.

Voi ce ziceti sa le pun si un capac? Sau le las fara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Baieti, o intrebare simpla si la obiect.

Am jante de al. Am cauciucuri vara 195/65/15. Pot pune (am gasit o oferta buna) 185/65/15, fara a schimba jantele?

Thanks

Modificat de br26nyc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg-dar vor fi mai intinse. Ce J ai la jante?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt originale J-ul standard la R15 este 6...

Totusi...185 este cel mai des intalnit la logan...daca totusi ti-ai luat golf...ia-ti si dimensiunea specifica;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect Laurentiu. Acum m-am uitat. 6.5 e la 16 inch-ptr 205/55/16 cu toate ca merge si pe 6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baieti, o intrebare simpla si la obiect.

Am jante de al. Am cauciucuri vara 195/65/15. Pot pune (am gasit o oferta buna) 185/65/15, fara a schimba jantele?

Thanks

diametrul rotii va fi mai mic,va scadea garda la sol,eroare vitezometru,vor fi probleme la ITP,RAR sau control trafic(ARR).am avut pe un golf 4 1.6 16 v si masina era instabila.in concluzie nu recomand 185 65 15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, am in prezent 205/55 r16 si in talon la fel. Pot pune niște anvelope pe care le am de pe un audi de 215/60 r16?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, am in prezent 205/55 r16 si in talon la fel. Pot pune niște anvelope pe care le am de pe un audi de 215/60 r16?

Eu pe cele de vara le am de 225/45/r17 daca te ajuta cu ceva. Tot cu niste jante de aliaj de la un audi. Modificat de M1st3r
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
mircea_0072002
On 12/6/2015 at 2:55 PM, R Z F said:

diametrul rotii va fi mai mic,va scadea garda la sol,eroare vitezometru,vor fi probleme la ITP,RAR sau control trafic(ARR).am avut pe un golf 4 1.6 16 v si masina era instabila.in concluzie nu recomand 185 65 15.

Vreau sa pun cauciucuri cu diametrul exterior mai mic de 25" cat e normal la golf 4

in ce sens masina era instabila? la viraje sau la franare? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in viraje spatele avea efect subvirator(185 65 15).iar dupa ce le-am inlocuit cu 205 60 15 lucrurile s-au schimbat in bine.

Modificat de R Z F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

era si mai subvirator, ca golful din contructie e subvirator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mircea_0072002

Efect subvirator pe spate? Vorbim de golf cu tracțiune fata? Rotile pe spate se rostogolesc, în cel mai rău caz derapează. Poate aveai o roata parțial blocata și se rostogolea mai greu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!