Jump to content

problema compresor 1.4TSI 160cp


InsaniaK
 Share

Postare recomandată

Salut

Masina are 8000Km si de cateva saptamani a aparut un zgomot scurt cand accelerezi si "se activeaza" compresorul.

Problema este destul de des intalnita si am inteles iar VW inca nu a dat o solutie oficiala.

Cineva a filmat si postat pe youtube problema.

Pe mine nu ma deranjeaza sunetul acesta, dar cumva daca acest "defect" poate avea repercursiuni viitoare asupra starii tehnice a motorului ?

Se poate agrava ?

Este valabil doar pentru motoarele cu compresor (supercharger) nu si pentru cele de 122CP.

Cu stima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit cu cineva care a avut legatura cu vw si are si acuma si a zis catre mine ca e normal sa faca asa :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am programare la service miercuri dar imi vine din ce in ce mai greu sa cred ca se va rezolva ceva

si parca nu as vrea nici sa se apuce ei sa desfaca masina sa vada ce are.

ma bate gandul sa renunt la programare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand accelerezi sa zic mai brusc de la turatii joase gen putin peste 1200rpm se aude acel sunet al compresorului cum atunci cand intra turbina se aude sunetul specific.Este perfect normal si mie cel putin il ador

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai baieti este pacat sa nu stiti ce masini va luati...este zgomot specific de compresor,nu e stricat nimic,asa face el...si inca e incet.daca ascultai vreodata un g60,cu vaietul,suieratul compresorului,sareai din masina.e normal,si nu e cazul sa va mai faceti probleme.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi pare rau sa va contrazic, dar nu face asa. Sau poate am eu probleme auditive. InsaniaK a mentionat dealtfel ca nu se aude decat de curand. Eu te sfatuiesc sa o duci la un Dorel priceput, nu la cei care zic: nu-i nimic,ii normal, merge si asa.

Vali, all the best!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salve alex76!pacat de distanta dintre noi,faceam o proba impreuna...poate ca insaniak nu a accelerat agresiv pana acum...in 8000 km.totusi imi mentin parerea dupa 80.000 km cu GT-ul meu,e sound de compresor roots cu 3 lobi.

de exemplu compresoarele eaton,cele de la mercedes parca sunt mai discrete.nu va mai speriati din orice,sunt facute sa duca.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu e sunetul specific de compresor (aces suierat frumos). asculati atenti la link-ul din primul post.

se aude doar daca bruschezi pedala. daca esti de exemplu in viteza 2 pe la 1500 turatii si apesi brusc acceleratia se aude un scartait puternic scurt dupa care se continua cu acel sunet frumos de compresor.

Masina nu a facut asa de la inceput.

Problema cu Dorel este ca masina e in garantie si nu o pot duce decat la VW.

Iar pentru post-ul de mai sus care ne spunea cum nu stim noi ce masini ne-am cumparat uite si un link de pe autobild cu confirmarea purtatorului de cuvant de la vw

http://translate.google.com/translate?js=y...sl=de&tl=en

Se confirma ca nu are repercursiuni asupra motorului deci mai bine zic pas si daca se face rechemare bine daca nu nu am incredere in dealeri din romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine,fie ca tine.daca ai nevoie de un mester ghidus sa arunce un ochi,te trimit la mecanicul meu.mergem impreuna.sau daca vrei sa vezi si un alt compresor,vino pana la bucuresti,esti aproape.suntem multe GT-uri,si poti sa vezi/auzi ce te intereseaza.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, multumesc de invitatie. daca o sa am drum cu placere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In acel articol spune clar ca e o problema de discomfort acustic...nu ca ar fi o problema tehnica...este vorba de cuplajul magneti de la pompa de apa. Unii spun ca s-ar fi remediat ..la modul ca i s-a schimbat pompa de curand si chiar si dupa 24000 de km nu a reaparut. Altii nu au fost asa norocosi ..au schimbat 3 pompe deja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am mai scris si pe alt post, e de la pompa de apa acel scartait, si a mea facea la fel. mi-au schimbat pompa la PBN, masina merge ca noua. se pare ca deja defectu e cunoscut si se rezolva pe garantie!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am auzit de o astfel de solutie dar, nu e 100% sigur ca se rezolva definitiv problema, la unii "ciripitul" a revenit.

Pe mine a inceput sa nu ma mai deranjeze si stiind ca nu este o problema care se poate agrava sau care sa afecteze conditia masinii nu imi fac griji.

Te rog, daca poti, tine-ne la curent cu evolutia masinii, daca reapare anunta-ne.

Modificat de InsaniaK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!