Jump to content

Cod motor A4 din 2004-2005


Boeing
 Share

Postare recomandată

As fi interesat in viitorul apropiat sa achizitionez un A4 doar datorita faptului ca motorizarea de 116 PS o gasesc pe aceasta masina. Intrebarea/nedumerirea mea este daca acest motor este tot AJM/ATJ. Am tot cochetat cu idea de a face un downgrade si un compromis in a cumpara un Passat din 2000 cu aceasta motorizare dar nu mai gasesc in stare buna, aproape toate sunt alergate si cu semne evidente de uzura la interior.

Nu stiu mare lucru despre Audi, multi spun ca este peste VW, altii sunt de parere ca sunt la acelasi nivel doar mult mai scumpe la intretinere.

Daca as avea confirmarea ca intradevar motorizarea "celebra'' AJM s-a pus pe Audi A4 din '04 ar merita sa incep munca de research :ceuameni:

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motorul cautat de tine este BKE

vezi ca este Euro 4 cu DPF, deci taxa mica

exact cel pe care il am eu

Modificat de NeXuS_3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fim seriosi, tu compari vw cu AUDI? intra intr-un A4-A6 si apoi intra in pasatul asta nou plin de plasic in bord. Nu vreau sa fiu ......... ca vb aia prima masina care am condus-o a fost un Pasat din 2001 dar acum am A4 deci nu incape discutie. Mi se pare aiurea sa dai banii pe un A4 cu 100cai.......... poti lua unul normal cu 140 cai si nu esti obligat sa il fugaresti........sau dai jos turbina si ai ~100 cai . SAu mai bine cumperi un A3 tfsi de 1,4l cu 115 cai, consum cam 5 -6 % benzina / Ori e un model Seat micut combi 1,2l TSI cu 100cai consum 4-5 l %, taxe, impozite,asicgurare etc aproape moca . Zicea unu pe forum audi ca e cam lenes A4-ul la 100 cai pt ca e destul de mare/greu si nu prea fac fata cei 100cai, in final a resoftat motorul la 135cai. Bafta.

Modificat de pcmarius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu exista A4 de 100 de cai

Exista doar de 116 modelul de sf de generatie B6 intre 2004 si 2005

probabil te referi la motorul pe banzina de 1.6 litri acela are 100 de cai, si da, mi se pare lenes pt o masina de 1.5 Tone

Eu sunt multumit cu 116 cai, ma duce ma aduce, nu astept dupa ea in panta si prinde 210Km/h relativ usor

consumul este f ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Redeschid ecest topic fiindca e din nou de actualitate ptr. mine. Rog posesorii mototorizarii BKE sa-mi spuna cum se comporta, cu ce probleme specifice s-au intalnit, consum, plusuri si minusuri constatate in exploatare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am BKE

nu am absolut nimic de comentat

am pe bord 182000 de Km

nici o problema tehnica pana acum, nici cu DPF-ul nu am avut neplaceri.

consumul este de 4,6-5 in afara si de 7-8 in oras aglomerat

puterea este suficienta

singurul neajuns este coonsumul cam mare care l-am observat dupa ce mi-am pus roti de 235/45/17 dar nu cred ca e strict de la motorizare.

Modificat de NeXuS_3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!