Jump to content

Sistem inchidere usi B4


informer
 Share

Postare recomandată

am vazut exact aceeasi problema chiar si la audi din 2008 cu acel pinten si tot asa se manifesta exact ca la mine, cand am vazut nu imi venea sa cred.

deci nu merita sa schimbi broasca pentru ca o sa-ti faca la fel, poate nu iarna asta dar iarna viitoare ai toate sansele pentru ca acum folosesc o vaselina ecologica care se ingroasa la frig, eventual poti desface broasca din imbusurile alea si in partea de jos dreapta cum te uiti la ea are o tija care face legatura de ansamblu interior, e prinsa dupa un carlig, cu o surubelnita si putina indemanare o desfaci si o si pui la loc fara nici o problema. asta in cazu in care vrei sa incerci sa o stergi cat de mult posibil si sa dai cu ceva spary cu ulei sau alta solutie pentru ungere,cel putin asta am de gand sa fac, in nici un caz sa nu folosesti apa sau alcooale sau solutii de dezghetat parbrizu pentru ca scapi de o chestie si dai de alta, te trezesti ca iti rugineste sau ca s-a mancat plasticu din interior..

poate are cineva vreo idee de ungere, sau vreo solutie ce se foloseste prin service-uri dar care sa nu aibe probleme la inghet si sa ne ajute si pe noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles...cat despre problema,la mine e prima data cand patesc si au mai fost ierni dar nu am avut problema asta.Am sa o desfac iar si sa incerc sa o curat cu ceva daca spui ca doar acolo in dreapta(am observat cand am desfacut-o prima data,azi) are prindere.Am sa ma interesez la cativa amici cu service-uri sa vedem ce solutia ar fi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut!

Dragilor, eu mai am doar o singura usa pe care pot intra...dreapta fata!

Mai am un pic si sunt 100% "thief proof".

Este cineva in Iasi care sa ma ajute cu prb asta?..rog nu ma trimiteti la service-uri!..cineva care a mai facut-o si stie exact unde sa umble.

Repetate multumiri!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Actualizez topicul acesta pentru ca e vorba tot de inchidere usi si oricum nici nu pot deschide altul, plus ca poate prinde bine cuiva si mai economiseste timp...

In plin avant muncitoresc (dadeam cu aspiratorul prin masina) m-am cam infipt la propriu in usa din dreapta fatza, incercand s-o deschid. Nu s-a lasat convinsa sub nici o forma, nici din afara, nici din interior. Habar n-am nici acum ce s-a blocat (am observat ca nu functiona pe usa respectiva, in acel moment, inchiderea centralizata). Vreo trei ore am incercat in fel si chip si in final mi-a trecut prin cap o idee care a functionat. In 15...20 min. blestemam nemernica din postura "deschisa". Partea funny e ca de atunci (de sarbatori, anul trecut) merge fara probleme... inca.

Ce-am facut:

1. am scos plasticul "urechii" de pe height-adjuster si surubul de fixare, apoi butonul de plastic al height-adjusterului (trebuie tras mai hotarat de el) - poza 01 si 02;

2. am scos plasticul ce imbraca partea superioara a stalpului central incepand de sus - poza 03 si 04;

3. am scos cele 2 suruburi care fixeaza plasticul jumatatii inferioare - poza 05;

4. am departat plasticul de stalp dar nu de tot (jos este prins sub traversa si se poate rupe) - poza 06;

5. am scos chederul pe o portiune suficient de mare (am impresia ca este "putin" lipit) - poza 07;

6. cu o "lumanare" buna si o surubelnita subtire am cautat pintenul lui alinelu2006 pe care l-am impins in jos sa eliberez mecanismul de inchidere - pozele 08.

Usa deschisa !

Fiti ingaduitori cu pozele... Abia la final, cand m-am amuzat, mi-am amintit de poze.

post-98602-0-91083100-1328555039_thumb.j post-98602-0-13366500-1328555048_thumb.j post-98602-0-28465800-1328555054_thumb.j post-98602-0-77110100-1328555061_thumb.j

post-98602-0-49795200-1328555074_thumb.j post-98602-0-39961800-1328555080_thumb.j post-98602-0-69410700-1328555086_thumb.j post-98602-0-46843200-1328555095_thumb.jpost-98602-0-28555800-1328555104_thumb.j post-98602-0-74508500-1328555137_thumb.j

Modificat de pius
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin. N-am mai spus dar e de la sine inteles...

Sa le puneti la loc, incepeti de la coada la cap dar, tineti cont ca surubul height-adjusterului se strange la 40 Nm.

post-98602-0-56914400-1328721700_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Stimati colegi problema voastra se rezolva astfel se dau broastele jos se pun la degresat intrun vas ,se poate degresa cu benzina motorina sau diluant .Se scot din solutie se unge broasca cu vaselina dar nu in ecces pe la pirghii, pe la arculete si cel mai important se regleaza pirghia de actinare cea pe care apasa ciocanelul de la miner se trage cu un cleste tip papagal pirghia in sus 2/3 mm dar nu mai mult, deoarece din cauza uzurii acea pirghie sa lasat si de aceea se trage tare de miner pt a se deschide portiera .Atentie si la minere ciocanelul sa calce drept ,daca calca strimb atunci stiftul este iesit din locas , se loveste cu un dorn sau o surubelnita.Spor la curatat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

stie cineva de unde sa cumpar(la schrot nu am gasit nici unde) sau are cineva cumva si din greseala acele bucati albe care vin pe usa si care nu ii da voie manerului sa aibe joc in exterior?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate cumpara.Numai magazinele nu aduc,pentru ca sint prea ieftine.Eu am comandat 50buc ca sa aduca.

Cauta un tip care are rabdare sa caute prin desene si gasesti si codul.Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si tu nu mai ai din alea 50? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut , la mine de ex am folosit spray WD-40, am bagat direct in incuietori unde bagi cheia  in maner am pus si in incuietoarea portbagaj,  apoi am uns broastele  usilor cu vaselina siliconica , inclusiv la acel pinten am bagat si acolo, vreau sa spun ca merg f usor acuma, merge ok  inchiderea centralizata  si deschiderea usilor fata de cum era inainte.A ajutat f mult si recomandarile posturilor anterioare, toate cele bune.

Modificat de ioan_cris007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca mai am undeva,trebuie sa caut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

salut ! Un cod de piesa pentru incuietoarea cu inchidere centralizata pentru b4 ,partea sofer daca stie cineva sa-mi zica,ca nu gasesc. Ori de pe etka,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceeasi problema am avut-o si eu. am dat jos toate manerele, desfăcând surubul din capatul portierei,  le-am dat cu spray si le-am uns cu vaselina, pentru ca erau f uscate. acum merg f bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!