Jump to content

Sistem inchidere usi B4


informer
 Share

Postare recomandată

Salut.

As vrea sa va intreb daca exista posibilitatea reglarii inchizatorilor la usile unui B4.

Usile sunt foarte greu de deschis in sensul ca manerul are o cursa "in gol" iar deschiderea are loc fortand manerul la capatul cursei.

Personal am invatat sa deschid usile tinand "contra" cu degetul mare pe partea fixa a manerului dar de cate ori merg la spalatorie, am emotii ca cei de acolo vor ramane pana la urma cu un maner in mana... :D.

Dand jos plasticul care acopera mecanismul de pe laterala usii, am observat un element care poate ar permite ceva reglaj (vezi poza). Ati putea sa ma lamuriti daca de aici sau din alta parte se poate face ceva pentru a deschide usile mai usor?

Multam fain!

post-31936-1279985104_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa dai jos clanta exterioara si dupa ce o ai in mana o sa veizi nu picior care actioneaza cand ii la loc clapeta de la clanta pt deschidere. acel picior are in capat o bucata de plastic care se poate regla. de acolo reglezi cum sa iti deschida usa (la inceput, mijloc sau sfarsit de cursa)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pana la urma am gasit timpul necesar sa ma ocup de usi :)).

Intradevar exista acel plastic (la mine-i alb) care apasa pe clapeta de deschidere a usii.

Din pacate este fixat pe partea metalica a bratului, n-am reusit sa-l clintesc la nici una dintre usi deci la mine n-a prea fost reglabil :D.

Am rugat pe cineva sa-mi faca la strung niste cilindri inchisi la un capat care sa intre fortat pe plasticul ala. Rezultatul a fost c-am "lungit" plasticul existent cu vreo 3mm ceea ce a fost suficient ca deschiderea usilor sa fie mult mai usoara.

Multumesc pentru ajutor!

O treaba "interesanta": suruburile din laterala usii care fixeaza clanta, la mine 2 is cu filet pe dreapta, 2 pe stanga. Care-o fi motivu`? :D

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Şi eu am probleme cu deschiderea uşilor, trebuie să smucesc sănătos de m

Modificat de Sikandar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am reglat eu acel joc la usa dr spate, cum stai cu usa deschisa si privesti spre incuietoare in partea dreapta sus este un cap de surub de 5 cu filet invers (pe stanga, s-ar putea ca la usile de pe dr sa fie cu filet normal ,nu stiu ca nu am incercat ) , bineinteles ai acces la el dand jos capacul de plastic al incuietorii, se slabeste surubul respectiv si se fixeaza pe partea de sus pt a anula jocul, ca in figura de jos.Faza cu desfiletarea 'ciocului' de la maner e valabila la B3

reglaj.bmp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am reglat eu acel joc la usa dr spate, cum stai cu usa deschisa si privesti spre incuietoare in partea dreapta sus este un cap de surub de 5 cu filet invers (pe stanga, s-ar putea ca la usile de pe dr sa fie cu filet normal ,nu stiu ca nu am incercat ) , bineinteles ai acces la el dand jos capacul de plastic al incuietorii, se slabeste surubul respectiv si se fixeaza pe partea de sus pt a anula jocul, ca in figura de jos.Faza cu desfiletarea 'ciocului' de la maner e valabila la B3

Nu cumva e vorba de surubul despre care intrebam in primul post de pe topicul asta? :D

In caz afirmativ aia-i clar o solutie mai eleganta... asta cu prelungitul "plasticului" ii varianta mai "romaneasca" :icon_thumright: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact ala e

scuze...n-am citit tot ,,,doar ultimul post

Modificat de passat19tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

banuiesc ca ai si inchidere centralizata pe ea........sau?....daca ai inchidere si nu ti se mai deblocheaza acutatoru incerci cam degeaba sa apesi acea lamela....ceea ce zicea colegu de mai sus despre filme chiar merge la orice masina(aproape)dar acolo introduci un liniar metalic subtire pe langa geam si lovesti tare in tija care deblocheaza usile nu le si deschide, dar daca incerci s-ar putea sa iti iasa manevra si cu deschiderea ushii, trebuie sa introduci acea tija exact deasupra partii fixe al manerului cu chederu dat jos sa poti sa te joci putin pe acolo pana nimeresti...bafta si sa ne ti la curent daca esti bun ca si spargator de masini sa ne ferim de tine :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu e centralizată, din păcate.

Deci s-ar putea să funcţioneze.

Da, desigur, I keep you in touch, poate cu ocazia aceasta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

As vrea sa va intreb daca exista posibilitatea reglarii inchizatorilor la usile unui B4.

Usile sunt foarte greu de deschis in sensul ca manerul are o cursa "in gol" iar deschiderea are loc fortand manerul la capatul cursei.

Personal am invatat sa deschid usile tinand "contra" cu degetul mare pe partea fixa a manerului dar de cate ori merg la spalatorie, am emotii ca cei de acolo vor ramane pana la urma cu un maner in mana... :).

Dand jos plasticul care acopera mecanismul de pe laterala usii, am observat un element care poate ar permite ceva reglaj (vezi poza). Ati putea sa ma lamuriti daca de aici sau din alta parte se poate face ceva pentru a deschide usile mai usor?

Multam fain!

Salut

Azi am facut si eu reglajul la usile unui B4. Am reglat acel surub pe pozitie de sus. Atentie la desfacerea piulitei. Eu am facut un cocktail din cateva spray-uri ca sa fiu sigur ca cedeaza. :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca cu o rigla intre chederul geamului si geam. la tico a mers si am auzit ca merge si la matiz. Stiu ca-i alt producator, dar merita incercat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

@Sikandar...daca ai schimbat manerul pt ca nu se deschidea "din prima" cred ca ai facut o investitie degeaba. In post # 1 este o poza. Incearca sa reglezi acel dispozitiv cat mai sus posibil. Asa am avut si eu la usa pasagerului (...si nu am schimbat manerul :P )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

@Sikandar...daca ai schimbat manerul pt ca nu se deschidea "din prima" cred ca ai facut o investitie degeaba. In post # 1 este o poza. Incearca sa reglezi acel dispozitiv cat mai sus posibil. Asa am avut si eu la usa pasagerului (...si nu am schimbat manerul :P )

Salut!

Nu mai am probleme cu deschiderea uşii, se deschide foarte uşor şi din prima, fără nicio greutate. Dar am să arunc totuşi o privire şi la acel dispozitiv, ca să văd despre ce e vorba. Thanks.

La uşa pasagerului nu mai am picioruşul acela care apasa pe clapa din interiorul uşii...şi acolo cumpărasem m

Modificat de Sikandar
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut, citind acest topic inteleg ca ar trebui sa fie la usa un mecanism prin surub care permite reglarea finetii de deschidere.

Sambata am avnut timp sa ma ocup si eu de masinuta mea ( paassat B4 , 1.8 benzina, '94). insa am realizat ca minerul fata este tptal diferit fata de cele prezentate aici, asa ca postez aici rezolvarea la acel tip de miner.

Se prezinta astfel, in incuietoare es incorporat sist de inchidere centralzata, si nu am surub sau ceva de genu ce se poate rasuci. NU trebuie dat jos placticul de pe incuietare din laterala usi, acolo nu rezolvi nimic in cazul acesta.

Exita un surub izolat in partea stg sus( deasupra incuietorii) in laterala usi care permite scoaterea clantei.INSA pt a scoate clanta este nevoie de demontare a tapiteriei de pe usa, pt a avea acces la un cablu ( dechidere centralizata),ca sa poti scoate minerul.ATENTIE, cand se impinge manerul(clanta) in fata sa iasa din locul lui, este un plastic F F subtire care este "sfarimicios", se rupe f usor, este intre maner si tabla usi, un fel de etansare ca sa nu intre apa.

Cand AVEM manerul in mana observam intr-o parte un "cilindru" din teflon care ar trebui mutat mai jos, NU EXISTA nici un surub sau sistem de filetare. SE POATE rezolva problema prin scoaterea STIFTului din teflon ,din mijlocul cilindrului,impingand in lateral, astfel acel cilindru se poate muta usor in pozitia dorita, se pune stiftul inapoi, are locas zimtat, nu se misca sus-jos, Si se monteaza inapoi toate la locul lor. Functioneaza F BINE.

Presupun ca Si "INFORMER " , avea acest model de maner, de acea trebuia sa "prelungeasca " acea tija, prin metoda "romaneasca ", dar nu este usor de observat acel stift care tine cilindrul!!

daca nu permite mutarea cat avem nevoie va trebui sa apelam la "prelungirea " acelui cinlindru!!

Spor la lucru .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

am si eu o problema asemanatoare cu passatul lui taicamiu (passat 1,6 101 CP 1996), cand inchide masina din telecomanda (are alarma si centralizata) se incuie, numai ca dupa aprox 5 min geamurile electice fata (numai 2 are) coboara jos si acolo raman. Intr-o seara a incuiato si s-a dus in casa, dupa aprox o ora a coborat sa plece, ajungand la masina a gasit geamurile date jos si o pisica in masina :) care statea la cald. Daca a mai intampinat cineva problema asta ( cu coboratul geamurilor) rog sa scrie aici. Va mutumesc.

PS. manerul din stanga fata a fost schimbat cu unul nous, pt ca cel vecgi s-a rupt in interior si nu se mai putea deschide portiera,evident ca si cu cel nou portiera se deschide greu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A aparut o problema la usa sofer,in sensul ca nu se mai inchide.O inchid si doar cu o usoara impingere se deschide,asta chiar daca e inchisa din inchiderea centralizata ..si fara sa o deschid din interior,doar o imping si se deschide.Care ar putea fi problmea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cauza ar putea fi mai multe cauze :)).....eu de cand am masina am patit o gramada de chestii ciudate....cu tot cu mecanism complet schimbat( broasca, maner, acutator) ca doar au fost "meseriasi" aia ce s-au ocupat de ea si tot asa se comporta...pana mi-am bagat eu degetele si am rezolvat majoritatea problemelor inafara de una, cand e mai frig afara trebuie sa ma joc vreo 2 minute cu clapeta din interior pana pot sa inchid usa daca nu ramane deschisa...

si sa revenim la problema ta....s-ar putea sa-ti fi ramas blocat acel pinten din broasca care blocheaza sistemu de inchidere, care se prinde pe usa...si asta se poate intampla din cauza ca a intrat apa si a inghetat, sau e bagata ceva vaselina eco care la frig se ingroasa si nu mai aluneca, sau ar putea sa se fi mancat o piesa de plastic din interioru broastei si din cauza aia prin fortare putin cedeaza.

incearca maine sa dai maine jos capacu de plastic de pe broasca daca il ai si cu o surubelnita sa impingi acea lamela pana in capat, cum ar veni din interioru masinii catre exterior pana trece si de a 2-a treapta si vezi daca se misca acel pinten de jos...si blocheaza sistemu, daca nu trage de 10-20 de ori usor de clapeta din interior ca si cum ai deschide usa fara sa fortezi si dupa aia incearca din nou chestia cu surubelnita....sau sa incerci sa inchizi usa sa vezi daca rezolvi ceva....daca gasesc poze cu broasca o sa pun sa intelegi la ce ma refer

AM PUS SI O POZA INFORMATIVA SPER SA INTELEGI CEVA......DACA NU O SA-TI EXPLIC MAINE MAI BINE...

post-54338-0-83997200-1296239605_thumb.j

Modificat de alinelu2006
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de sfaturi si de informatii.Am desfacut si capacul de pe broasca ,dar se intunecase si umblam cu lanterne+frig=am renuntat pana maine la zi.Sper sa o rezolv maine.Multumesc inca o data pentru indicatii si tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu ai pentru ce...sper sa-ti fi fost de ajutor...cat despre cablu ala ar mai putea fi si de la oglinzile electrice...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acel pinten de care spui tu e problema.Exact asa face nu urca pana unde trebuie si daca lovesc usor broasca cu dosul surubelnitei,de ex,atunci sare la loc .Oare daca incerc sa dau cu spray de contacte o sa isi revina ?As schimba broasca cu totul dar sunt multe prinse de ea si e cam dificil,nu ca nu m-as baga dar nu stiu cum sa lucrez ca nu prea am acces sa desprind legatura de la clanta din interior ,plus mai are ceva dar nu mai retin acuma.Cablul acela era vine prins pe clanta exterioara ,DjMc mi-a spus si mi-a mai spus ca merge treaba cu geamurile inchise din cheie cu treaba aia .Alinelu2006 multumesc inca o data mi-ai fost de mare ajutor icon_thumright.gif

Apropo,rog un administrator daca se poate sa uneasca topicurile ''Sistem inchidere usi B4'' cu ''Inchidere centralizata Vwb4'' si sa-l redenumeasca ''Probleme sisteme inchidere si inchidere centralizata B4'' sau cum e mai bine.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mabial...

si eu mai patesc din cand in cand acelas lucru ca tine si probabil mai sunt si alti care au patit la fel... ;)

cred ca se intampla doar cand este frig si sub 0 grade afara...

la mine a fost simplu de rezolvat...

am dat pe incuietoare cu putina solutie pentru dezgheţarea parbrizului si cateva zile nu mai am treaba.

este o metoda mai neortodoxa dar la mine a functionat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!