Jump to content

Upgrade CAN Gateway/Battery drain


adso
 Share

Postare recomandată

incui masina, inchizi yala la capota cu capota deschisa, inseriezi un ampermetru intre borna baterie si cablaj si vezi ce consum ai - lasi 30 min si vezi la cat scade consumul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am luat de la un coleg de forum următorul can gateway 1K0 907 530 Q. La codarea cu VCDS pe lângă bifarea listei cu modulele instalate trebuie sa dau copy paste si la long coding ? Sau doar una din ele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU.Trebuie bifat in functie de modulele masinii.Nu se da copy paste deoarece sunt generatii diferite de Can.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata am montat can gateway pe masina, totul ok. Au ramas cateva piese in urma montajului :)  :

post-102797-0-88835900-1433856822_thumb.

 

De unde au cazut ? 

Modificat de ciolib
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt niste tamponase care se prind pe plasticul mare de sub volan sa nu miste/scartaie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, inca nu am greierași .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marianionut38

Va salut, am rasfoit acest topic si nu am inteles mare lucru ca nu prea ma pricep. Detin o Skoda Octavia 2, 2008, Elegance si vreau sa inlocuiesc Stream-ul cu un RNS 315 de pe Seat Leon, se potriveste? Ce modificari trebuie sa fac? Va multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rind trebuie vazut ce can ai.Da merge 315 pe masina ta dar nu ptr gps.Nu vei gasi harti!!! decat la niste preturi enorme si nu se justifica.Daca ai cumva o scanare posteaza adresa can gateway si vedem daca apar probleme dupa inlocuire rns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marianionut38

Nu ma intereseaza GPS, am sa caut pe cineva sa imi faca o scanare, dar daca iau RNS ca este al unui prieten si ii fac proba, mai trebuie scanarea?adica il pot proba inainte sa il cumpar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai si codul de siguranță, da il poți proba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa 1-2 zile poate aparea batery drain adica sa-ti descarce bateria peste noapte.Daca vedeam codul can gateway puteam sa -ti spun daca o sa dormi linistit sau nu.Altfel....s-ar putea sa ai noroc avand in vedere anul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marianionut38

Am inteles, voi cauta sa fac si o scanare. Si daca da acea eroare ce se poate face?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se inlocuieste modulul Can gateway cu unul compatibil.Faci o scanare sau montezi aparatul.Daca in 2-3 zile bateria e ok...ai scapat.Daca nu----schimbare!Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si vezi ca Seat are alta iluminare la butoane, rosie... nu e verde ca la Skoda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marianionut38

Dar am inteles ca se poate modifica, nu e asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iluminarea da, hardware, prin desfacerea unitatii si inlocuirea led.urilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marianionut38

Intelesesem ca din VAG ar merge, pf, mersi frumos, caut una dedicata Skoda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate resofta sa ai meniurile pe verde, ecran de boot, etc. Dar culoarea led-urilor nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marianionut38

post-144394-14341055912299_thumb.jpgpost-144394-14341055999385_thumb.jpgpost-144394-14341056080695_thumb.jpg

Se potrivesc datele cu un RNS 315 fara sa fac modificari de CAN?

Si inca o intrebare, modelul are microfon incorporat?ca am tot citit dar nu gasesc nimic concret, sau trebuie sa aiba masina?

Modificat de marianionut38
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu va merge Can-ul tau.Trebuie inlocuit.Nu are microfon incorporat .Iar ptr bluethoot vezi sa aibe adresa MAC scrisa pe capacul de sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marianionut38

Deci trebuie sa schimb Can si sa ii pun microfon, un pret orientativ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut baieti


 


 


am schimbat  la un seat toledo din 2006 cd-ul masini cu un rcd 510, totul ok imi recunoaste rcd apare seat la deschidere aparatului, insa imi descarca bateria complet dupa 2 zile


 


din ce am citit trebuie sa fac upgrade de can-gateway, dar nu stiu ce modul,( cod ) exact trebuie comandat,


va rog daca puteti sa ma ajutati 


 


multumesc


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul 19-CAN Gateway.

Se poate face update sau se poate inlocui modulul cu altul cod 1K0907530L (sau alta litera superioara cu exceptia literei P).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!