Jump to content

Upgrade CAN Gateway/Battery drain


adso
 Share

Postare recomandată

ufff! multam fain de raspuns :icon_confused:

 

Later edit: apropo, ma poate indruma cineva catre un tutorial pentru inlocuirea volanului din semnatura cu unul MFSW?

Modificat de spiderro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O.T. - in afara de inlocuirea calculatorului de volan - unde trebuie sa faci codarile/adaptarile necesare, se da jos volanul si se inlocuieste.... nu e foarte complicat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze pentru ignoranta .. ce inseamna O.T. ? si ce cod trebuie sa fie calculatorul de volan?

Modificat de spiderro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O.T. . ... off topic... adica discutam in afara subiectului acestui topic ... si pe viitor, trebuie sa postam unde trebuie.

 

calculatorul tau de coloana, ce cod are ? ai o scanare a masinii, sa ma uit peste ea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

RNS315 are si intrare pentru camera spate.

 

daca ai can-ul cu Q, trebuie sa imi mearga afisarea climei si a senzorilor parcare - daca ai cu OPS acum, pe unitate.

NU are acum cu OPS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai de aceea am scris....daca ai acum....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi a scris mai sus ca nu are. Si ce are acum afiseaza cu canul vechi, deci ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea era dacă îmi înlocuiesc Swing-ul cu RNS315 având can cu terminația Q voi pierde afișarea mesajelor de la climatronic?

Ca un viitor upgrade sa pot pune o camera. Bluetooth am înțeles ca are. Usb se poate lega cu cablu adaptor.

Nu am senzori de parcare (ma rog, am, dar nu sunt originali) și nici comenzi pe volan (nu suporta calculatorul de coloana fiind midline).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, se pierde afisarea de la clima.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea era dacă îmi înlocuiesc Swing-ul cu RNS315 având can cu terminația Q voi pierde afișarea mesajelor de la climatronic?

Ca un viitor upgrade sa pot pune o camera. Bluetooth am înțeles ca are. Usb se poate lega cu cablu adaptor.

Nu am senzori de parcare (ma rog, am, dar nu sunt originali) și nici comenzi pe volan (nu suporta calculatorul de coloana fiind midline).

 

Din pacate, nu poti sa impaci si capra si varza..... afisarea climei o sa o ai pe RNS 315, doar daca iti schimbi unitatea de climatronic - si cumperi o varianta mai noua..... care stie sa afiseze pe RNS315 (de G6, CC, G7, etc)

 

daca vrei sa nu o pierzi, fara sa inlocuiesti clima.... pastrezi unitatea actuata.

 

va propun sa discutam despre aceste modificari, in topicurile dedicate..... discutia a ajuns departe de subiectul topicului - upgrade la can gateway.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nelamuriri:

la procedura de schimbare can gateway (in vederea transferarii pe noul gateway):

1. trebuie notate doar valorile din meniul SELECT/CAN GATEWAY/SELECTION LIST al VCDS sau mai trebuie notate si valorile din alte submeniuri?

2. dupa transferul valorilor in noul gateway si salvarea listei, este nevoie sa mai intervin undeva sau noul gateway este good-to-go? (adica stie singur sa activeze optiunile instalate de fabricant)

Mentionez ca nu s-a intervenit  cu VCDS pana acum in setarile masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iti copiezi din lista cu instalari si long coding.

 

bifarea in lista cu instalari, ii spune ce module sunt instalate pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu când am înlocuit can-ul am făcut poze la fiecare bit și am notat și long code-ul. (ca și în poza atașată)

De înlocuit a fost foarte simplu. Deasupra pedalelor, fără a desface nici un șurub, am scos protecția și se vede can-ul. Nu am scos bateria, doar l-am înlocuit, intrat cu vag-ul pe el și pus codul. Pe urma am verificat și fiecare bit sa fie la fel cu pozele făcute anterior pentru mai multa siguranță. Totul e ok, merg toate ca și cum nimic nu s-ar fi întâmplat.

 

post-22192-0-15019400-1415091555_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la long coding trebuie fac screenshot (sa notez) valorilor pentru fiecare "patratel"  sau doar imaginea per ansamblu?

 

AM vazut raspunsul lui Bogdan dupa ce am postat.

Modificat de spiderro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara

 

Sunt nou pe forumul dvs. Mi-am achizitionat relativ recent masina pe care o vedeti. Avea radio monocrom, i-am pus RCD 510 Delphi dar din acela pentru USA si nu are RDS si sunt nemultumit :). Am CAN varianta K0021, nu a fost nevoie de inlocuire, a scazut curentul sub 0.0010 la 2 minute dupa incuiere. Intrebarea mea este daca mi-as cumpara un alt sistem, aftermarket, de exemplu acesta , mai intampin aceeasi problema potentiala cu CANul? adica e riscul sa-l comand si sa trebuiasca sa mi se inlocuiasca CANul?

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astazi mi-a sosit gateway-ul de la ceh. Acum, pentru a efectua operatiunea de schimbare a canbus-urilor, ma poate indruma cineva catre o interfata VAG-COM VCDS aftermarket? Cred ca sunt functionale 100% pentru aceasa operatiune.?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauta in aria cu anunturi... sunt colegi care te pot ajuta.

 

vezi ca discutiile legate de clone, sunt interzise pe forum - ... interfetele VCDS-sunt originale Ross Tech.... sau clone chinezesti... nu exista after-market.... :001:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inlocuit gateway original (1K0 907 530K SIEMENS VDO) cu 7N0 907 530 AP fabricat oct. 2014. Pentru codare - VAG COM 12.12.0.

Remarci:

1. noul tip de gateway nu mai permite utilizarea Long Coding Helper decat pe 3 bytes pentru platforma vehiculului, marca vehiculului si tipul acestuia, partea volanului si numarul de usi. El a venit intial cu 35 00 00 (platforma A5, VW hatchback, volan pe stanga si sub 4 usi).

2. Modulele se bifeaza doar din Installation List fara a mai avea acces la Long Coding din meniul - 19. Can Gateway

Intrebari:

1. care este secventa corecta pentru a seta: platforma A5, skoda sedan/limousine, volan pe stanga si 4 usi? Stiu ca 35 20 02 inseamna A5 / Vw Variant/StationWagon / volan stg si 4 usi iar 35 10 02 inseamna A5 / Vw sedan/limousine / volan stg si 4 usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca am gasit rezolvarea:

1. platforma ramane 35

2. skoda este 03  ( binar 0011) iar sedan este 10 (binar 10000 ) . Le adunam binar si transformat in hexa avem 13.

3. volan pe stanga este 0 pe primul bit si 4 sau mai multe usi este 1 pe al doi-lea bit, adica 10 binar. Transformat in hexa obtinem 02

Probabil ca Long coding-ul va fi 35 13 02.

 

 

Problema autoscan:

Am atasat cele 2 log-uri (unul cu gateway-ul original si unul cu gateway-ul nou). Eroarea de la centrala electrica imi este clara (nu-mi functioneaza pozitia fata stanga). Eroarea radio pentru ca nu l-am montat inca dupa ce a fost dat originalul jos. Eroarea de la Can gateway nu stiu ce inseamna. A fost prezenta pe ambele can bus-uri.

can 1K0 907 530K .txt

can 7N0 907 530 AP.txt

Modificat de spiderro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eroarea pe can este ca nu comunica cu radio. monteaza radio si apoi o sa o poti sterge.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am banuit asta dar acum e certitudine. Multam Al Bundy!

Apropo, cu noul gateway se va mai retine automat codul radio in ceasuri ? Ai idee daca logica mea este corecta vizavi de Long Coding-ul gateway-ului?

Modificat de spiderro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Apropo, cu noul gateway se va mai retine automat codul radio in ceasuri ? Ai idee daca logica mea este corecta vizavi de Long Coding-ul gateway-ului?

 

da, il va retine... dar nici nu o sa il ceara (daca montezi tot unitatea veche....). Daca montezi una noua, o sa il stocheze si pe acesta... si pe viitor nu o sa il mai ceara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Efecte secundare dupa schimbarea can gateway:

1. MAXIDOT nu mai afiseaza AUDIO si VEHICLE STATUS

2. Am instalat navigatia RNS 315; am activat Navigation cu VCDS; nu apare NAVIGATION pe MAXIDOT. (VCDS nu da erori pe optiunea NAVIGATION)

3. Am instalat microfonul OEM, l-am conectat la RNS 315 si functioneaza perfect. MXIDOT nu afiseaza PHONE . (daca activez optiunea TELEPHONE cu VCDS , apare eroare de comunicare ca si cum nu ar exista)

 

Singurele optiuni afisate pe MAXIDOT sunt MFD si SETUP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!